Zdroj: GARDEON

Chyby pri výbere materiálu na garáž vás môžu stáť veľa

26. 09. 2023 Zdieľať

Možností, ako a z akého materiálu si doma postaviť novú garáž, je viacero. Ktoré atribúty sú však tie najdôležitejšie pri zvažovaní najvýhodnejších riešení?

Drevená garáž

Drevo ako stavebný materiál na garáž je síce hrejivé, no problematické na údržbu. „Drevená garáž si vyžaduje neustálu údržbu, keďže drevo je prírodný materiál, ktorý stále pracuje. Drevo vystavené celoročným poveternostným podmienkam schne, praská, stráca pružnosť, farebnosť i odolnosť,“ objasňuje Rastislav Matuška, technik zo spoločnosti GARDEON, ktorá sa špecializuje na výstavbu garáží. Okrem toho, že drevený materiál treba pravidelne nanovo natierať ochrannými nátermi, netreba zabúdať ani na horľavosť tohto materiálu. Nevýhodou dreva sú aj škodcovia, ktorí sa v ňom po čase „zabývajú“ a môžu ho celkom zničiť. Drevená garáž zároveň nedokáže regulovať teplotu vo vnútri, v letných mesiacoch je vnútri horúco a v zime chladno. Takáto garáž je v porovnaní s ostatnými materiálmi podstatne drahšia, keďže masív si drží svoju cenu.

Murivo síce vydrží, no zaberie zbytočne veľa miesta

Na jednej strane je murovaná garáž zárukou trvácnosti, no problémom je samotná realizácia stavby. Tá v sebe nesie mokré a suché procesy, keďže sa pracuje s betónom, maltou a pod., výstavba tehlovej garáže zaberie týždne, niekedy i mesiace. Treba sa pripraviť na stavebný hluk, neporiadok a zničenie okolitej záhradnej plochy. „Tehla je najkvalitnejšia, no i najdrahšia. Ľudia preto siahajú po iných alternatívach, ako je pórobetón, no ten v sebe skrýva mnoho rizík. Nie je taký pevný, a preto pri nesprávne postavených murovaných stavbách vzniká riziko zlého prúdenia vzduchu, čo má za následok vlhkosť a vznik plesní v takejto garáži,“ upozorňuje montážnik. Tehla je k tomu hrubý materiál, na ktorý sa musia nanášať ďalšie vrstvy, ako je zateplenie či omietka. To všetko uberá z rozmerov postaveného interiéru. Keď bude mať garáž 5 x 5 metra, v skutočnosti treba z každej strany odrátať takmer pol metra.

Gardeon garáž pre jedno auto s pultovou strechou..

Zdroj: GARDEON

Montovaná garáž v sebe spája trvácnosť i praktickosť

„Montované oceľové garáže sú vyrobené z certifikovaných materiálov, a to najmodernejšími technológiami. Nemajú nič spoločné s niekdajšími plechovými búdkami, pretože tieto oceľové profily sú dostatočne stabilné, nedeformujú sa a odolávajú všetkým nástrahám, ako je pleseň, počasie i oheň,“ približuje Rastislav Matuška z GARDEON. Ide  o materiál, ktorý vydrží desaťročia, pričom si nevyžaduje žiadnu údržbu. Jeho externý povrch je pokrytý dizajnovou omietkou, vďaka čomu je takáto kovová stavba na nerozoznanie od murovanej.

Montovaná oceľová garáž má tenké steny, takže neubúda z jej úžitkovej plochy. „Za najväčšiu doménu garáže zo špeciálnej ocele možno považovať rýchlosť jej výstavby. Klient si garáž vyberie a objedná cez internet na mieru. Tá sa zadá do výroby a následne ju pracovníci osadia na mieste v priebehu niekoľkých hodín počas jediného dňa,“ dodáva technik. Proces stavby je navyše suchý, takže sa eliminujú všetky nepríjemnosti spojené s klasickou výstavbou.

Zdroj: PR článok 3PO SLOVAKIA, s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: garáž murovací materiál stavebné materiály
Zdieľať článok
Tehly, ktoré sa pestujú: Nahradí raz mycélium klasické stavebné materiály?ASB.sk

Tehly, ktoré sa pestujú: Nahradí raz mycélium klasické stavebné materiály?

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochASB.sk

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektoch

Nepodceňujte bazalku! Voňavú bylinku využijete v kuchyni, ako repelent na terase aj na podporu trávenia a laktácieZáhrada

Nepodceňujte bazalku! Voňavú bylinku využijete v kuchyni, ako repelent na terase aj na podporu trávenia a laktácie

Huby a húsenice rozkladajúce plastový odpad? Štúdie vyzerajú sľubneASB.sk

Huby a húsenice rozkladajúce plastový odpad? Štúdie vyzerajú sľubne