Kedy je ideálny čas na začatie výstavby rodinného domu?

17. 03. 2019
Zdieľať

Opýtali sme sa štyroch odborníkov, či je potrebné nechať stavbu „vymrznúť“?

Ing. Július Sič, technický poradca spoločnosti Xella SK
www.ytong.sk

Na začatie stavby domu je ideálne jarné obdobie, keď sa teploty aj v noci dostanú nad 5 °C. Mokré procesy, ktoré sú už pri betonáži základov, vtedy prebiehajú správne aj bez pridania „nemrznúcich“ prímesí. Ďalšou voľbou je príprava základovej dosky na jeseň, vtedy však môže práce ohroziť skorší príchod mrazivých nocí. Ako technik ale v každom prípade odporúčam realizovať všetky mokré technologické procesy pri teplotách nad 5 °C, teda v období jar – leto – jeseň.

V oboch prípadoch je dobré, keď základová doska spoločne s hrubou stavbou „vymrznú“ aspoň jednu zimu. Tým sa zaručí, že prebehli všetky prípadné dotvarovania a môžeme stavbu dokončiť. Keď nás teda netlačia termíny, stavbe „vymrznutie“ len pomôže.

 

Ing. Gabriel Szöllösi, produktový technik spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne
www.wienerberger.sk

Časovanie výstavby závisí od typu domu, použitých materiálov a procesov. Základy je optimálne zrealizovať na jeseň a dať betónu cez zimu čas, aby sa vnútorné procesy ustálili. Začiatok stavby tak vychádza na jarné obdobie. Do konca jesene by mala byť hrubá stavba hotová a dom rozhodne odporúčam na zimu zakryť, ideálne už priamo strechou. 

Stavbu nechávame „vymrznúť“ preto, aby sa ukončili procesy schnutia a odparila sa voda, ktorá by mohla neskôr kondenzovať na stenách či medzi izoláciou a murivom. Dom je teda dobré nechať vymrznúť vtedy, ak sú použité mokré procesy, napríklad klasická malta. Ak murujete z tehál s technológiou PUR peny, nie je tzv. vymrznutie potrebné.

Mgr. Rastislav Bosák, produktový manažér spoločnosti KM Beta
www.km-beta.sk

Na začatie stavby je najvhodnejšia jar alebo leto, aby sa do zimy stihla zhotoviť hrubá stavba vrátane strechy a výplní otvorov. V zimnom období sa potom môžu realizovať práce vnútri stavby.

Ak je to možné, stavba by mala mať počas zimy prestávku, aby mala čas „sadnúť si“ a poriadne vyschnúť pred realizáciou vnútorných omietok.

 

Ing. Ján Chovan,výkonný riaditeľ spoločnosti Leier
www.leier.sk

Optimálny čas na stavbu rodinného domu je na jar po skončení mrazov. Dĺžka výstavby závisí od veľkosti stavby a jej náročnosti, tiež od prípravy projektu a výberu materiálov. Ak je k dispozícii dostatok pracovníkov a jednotlivé profesie aj technologické celky na seba optimálne nadväzujú, bežný rodinný dom s podlahovou plochou do 180 m2 sa dá dokončiť za šesť mesiacov.

Ak ide všetko podľa plánu, takzvané vymrznutie stavby nie je nutné. V princípe ide o to, aby sa mokré procesy zrealizovali počas stavebnej sezóny a neprenášali sa do zimného obdobia – predlžuje to totiž čas vyzrievania a zvyšuje riziko skrytých defektov pre nedodržanie technologického postupu. 

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: istockphoto.com
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Materiály
Tagy: hrubá stavba rodinný dom stavba domu Wienerberger
Zdieľať článok
Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Odkvapové žľaby: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Odkvapové žľaby: Čo potrebujete vedieť?

Ako zamedzíte hluk zvonka?Dom z tehly

Ako zamedzíte hluk zvonka?

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovaťDom z tehly

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovať

Diskusia