Projektant si postavil vzorový pasívny dom zo systémov HELUZ

17. 09. 2020 Zdieľať

Keď stavia projektant, vznikne doslova vzorový pasívny dom - z tehál HELUZ FAMILY 50 2in1, teda z materiálu, ktorý aj bez dodatočného zateplenia dosahuje najlepšie tepelnoizolačné parametre na trhu.

„Páči sa mi jednoduchosť, symetria, farebná striedmosť, preto sme všetko smerovali do odtieňov sivej a bielej,“ opisuje koncepciu svojho návrhu Ing. Jakub Kratochvíl, investor aj projektant v jednej osobe. Strecha je preto antracitová, okná tiež a fasáda biela. Aj časť plotu bude z ťahokovu, prestrihávaného plechu v antracitovej farbe a pre terasu počíta s tmavosivou bridlicou. „Rovnaký farebný koncept platí aj pre interiér. Je rozumnejšie vymaľovať na bielo a napríklad na kuchynskú linku použiť materiály, ktoré sa tak rýchlo neznudia, ale dajú sa rozraziť rôznymi farebnými doplnkami, tie totiž časom vymeniť môžete. Zelené steny sa prerábajú horšie,“ pokračuje investor.

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L

Obvodové konštrukcie sú z toho najlepšieho, tehál HELUZ FAMILY 50 2in1 Zdroj: Tomáš Dittrich

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L a dvoma pultovými strechami je orientovaný do priľahlých pozemkov, kde už nie je plánovaná ďalšia výstavba. Hlavný vstup je situovaný z južnej strany a priamo nadväzuje na komunikačnú chodbu vedenú stredom domu. Z nej sú sprístupnené jednotlivé obytné miestnosti a príslušenstvo na prízemí, a to vrátane schodiska do podkrovia. Z obývačky a pracovne je pomocou zasklenej konštrukcie a francúzskeho okna umožnený vstup a výhľad priamo do záhrady.

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L a dvoma pultovými strechami je orientovaný do priľahlých pozemkov. Zdroj: Tomáš Dittrich

Obvodové konštrukcie z toho najlepšieho, tehál HELUZ FAMILY 50 2in1

V priebehu stavby občas investor zaváha, či niekde predsa len neušetriť, pokiaľ ide o stavebné konštrukcie, tam nepoľavil, naopak, vybral si to najlepšie. „V tomto som mal jasno. Robil som si porovnania, s klasickou nezateplenou tridsiatkou tehlou plus vonkajší polystyrén som sa dostával viac-menej na cenu zateplenej tehly HELUZ FAMILY 50 2in1. Navyše, pri jednovrstvovom murive sa mi páčilo, že dostávam bonus v podobe pevnej tvrdej fasády zvonku, do ktorej keď dieťa raz udrie kormidlom bicykla, tak sa nič nestane, pretože pod omietkou nie je mäkký polystyrénový podklad. Ďalšou výhodou jednovrstvovej konštrukcie je dlhšia životnosť než v prípade vonkajšieho zatepľovacieho systému, zdravší vzduch v interiéri, pretože murivo bez vonkajšieho zateplenia lepšie dýcha, takže to bola jasná voľba,“ pokračuje spokojne Ing. Jakub Kratochvíl.

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L

Atypický obývací priestor, otvorený čiastočne do poschodia s priznaným krovom. Zdroj: Tomáš Dittrich

Z ďalších konštrukčných prvkov si projektant pochvaľuje roletové preklady HELUZ: „Je to systémové riešenie, ktoré veľmi pomáha zabrániť prehrievaniu interiéru v lete. V keramo-betónovom preklade s vloženou izoláciou z polystyrénu je osadený návin na roletu, ktorá je potom v preklade skrytá a na fasáde ju nie je vidieť. Navyše je to systémový prvok, osadíte ho žeriavom a máte vyriešený preklad aj schránku,“ chváli investor. Jediné, čo dnes ľutuje, že v čase výstavby ešte neboli k dispozícii pre väčšie sklony striech keramické stropné panely od HELUZU, ktoré udržia komfortnejšiu teplotu v interiéri aj v letných horúčavách.

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L

Zdroj: Tomáš Dittrich

Obývačka so zaskleným rohom umožní výhľad na papagáje

Na druhej strane vďaka tomu mohol vytvoriť atypický obývací priestor, otvorený čiastočne do poschodia s priznaným krovom. „Nie je ‚falošný‘, je to naozaj nosná konštrukcia, krokvy aj väzné trámy sú z lepeného dreva a konštrukcia strechy je vytvorená nad tým. Obývací priestor je tak omnoho vzdušnejší,“ doplňuje investor. K vzdušnosti a hlavne presvetleniu prispieva aj zasklený roh obývačky. „Chystám sa postaviť ešte domček pre svoj koníček – papagáje – a tým rohovým oknom na ne budem mať krásny výhľad. Chcem mať do desať voliér, aby som sa im dokázal venovať, je to pre mňa relax.“ Aj tento objekt bude najskôr murovaný a vykurovaný, aby sa v ňom teplomilnému vtáctvu darilo, ale s Blower door testom, ktorý by preukázal parametre pasívnej stavby a nárok na dotáciu ako pri rodinnom dome, už investor tentoraz nepočíta.

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L

„Páči sa mi jednoduchosť, symetria, farebná striedmosť, preto sme všetko smerovali do odtieňov sivej a bielej,“ opisuje koncepciu svojho návrhu Ing. Jakub Kratochvíl. Zdroj: Tomáš Dittrich

O projekte:

Projekt: Ing. Jakub Kratochvíl, Jakub.Kratochvil1@seznam.cz

Pozemok: 1 700 m2

Zastavaná plocha domu: 156,60 m2

Úžitková plocha domu (1. NP) 119,12 m2

Úžitková plocha domu (2. NP): 90,88 m2

Konštrukcia: brúsené tehly HELUZ FAMILY 50 2in1, priečky HELUZ, roletové a žalúziové preklady HELUZ.

Foto Tomáš Dittrich

Zdroj: PR HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategória: Materiály
Tagy: brúsená tehla pasívne domy roletové preklady žalúziové preklady
Zdieľať článok