Sklenené aplikácie v kuchyni – dizajn a bezpečné riešenie

Sklenené aplikácie v kuchyni – dizajn a bezpečné riešenie

12. 11. 2014
Zdieľať

Sklo je materiálom, ktorý vládne modernej kuchyni, pretože predstavuje kompromis medzi tradičným poňatím a novými dizajnovými trendmi. Vďaka svojim prirodzeným vlastnostiam dokáže presvetliť tmavé kúty, vpustiť svetlo do interiéru a prepojiť či, naopak, oddeliť priestor pomocou sklenených priečok alebo dverí. Ak potrebujete opticky zväčšiť priestor, je hladký a reflexný povrch skla tou správnou voľbou.

Kuchyňa je časťou bytu, kde sa vykonáva mnoho našich denných aktivít. Na rozdiel od ostatných obytných priestorov je miestom, kde je nutné okrem estetického hľadiska brať ohľad aj na hygienu a bezpečnosť. Dokonalú čistotu vnášajú do kuchyne veľké sklenené plochy. Príkladom sklenených kuchynských aplikácií môže byť kuchynská pracovná doska alebo obklad stien za ňou. 


Netradičná pracovná doska zo skla Matelux Linea Azzurra

Netradičná pracovná doska zo skla Matelux Linea Azzurra
AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group

Sklenená pracovná doska je veľmi originálna a nezvyčajná, je úžasným estetickým prvkom a zároveň je v porovnaní s inými netradičnými materiálmi aj cenovo dostupná. Jedným z možných variantov použitia takejto pracovnej dosky je napríklad sklo Matelux®, ktoré sa vyrába chemickým matovaním. Toto sklo možno tepelne opracovať a vďaka tomu je odolné proti rozbitiu. Sklá Matelux® môžu mať rôzne odtiene a hrúbku, záleží vždy len na vás. Zároveň sa sklenená pracovná doska alebo doska jedálenského stola ľahko udržuje, je odolná proti poškriabaniu, odoláva čistiacim prostriedkom aj bežne dostupným domácim chemikáliám a zachováva si stále fyzikálne vlastnosti. Dôkazom tohto tvrdenia môžu byť na trhu stále známejšie sklenené krájacie dosky, ktoré potvrdzujú vyššie opísané vlastnosti skla. 

Ďalšou aplikáciou v kuchyni sú sklenené obklady. Vynikajú úžasným dizajnom a neuveriteľne ľahkou údržbou, ktorá zaistí požiadavky na maximálnu hygienu. Celkový dizajn tak vďaka sklu, jeho spôsobu opracovania a prirodzeným vlastnostiam, ako je vysoká reflexia a hladký povrch, predstavuje ideálne riešenie pri stále aktuálnom minimalistickom poňatí kuchynského dizajnu.


Sklenený obklad za kuchynskou linkou Lacobel Pure White

Sklenený obklad za kuchynskou linkou Lacobel Pure White
AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group

Vyberať môžete z dvoch druhov – lesklé sklá Lacobel® a sklá s matným povrchom Matelac®. Navyše, lesklý variant možno v celej farebnej škále dodávať dokonca i v antibakteriálnej verzii Lacobel® AB, čím sa uspokoja hygienické nároky kuchynského prostredia. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

SKLO V KUCHYNI JE BEZPEČNÉ

Kuchyňa je ústredným priestorom, kde sa rodina stretáva pri jedle či pri jeho príprave. Je teda absolútne nevyhnutné, aby sklo na takto namáhanom a frekventovanom mieste plnilo okrem estetickej funkcie aj funkciu bezpečnostnú. Sklenené aplikácie do modernej kuchyne musia byť definované tak, aby každá aplikácia bola bezpečná. Vo väčšine prípadov je bezpečnosť riešená takzvaným tepelným tvrdením skla. Tepelne tvrdené sklo sa upravuje riadenou metódou prudkého zahrievania a ochladzovania. Týmto postupom sa na povrchu sklenenej tabule vytvorí tlakové napätie, ktoré je v rovnováhe s ťahovým napätím vnútri. Vďaka tomu odoláva tepelne upravené sklo lokálnym teplotným rozdielom až 150 °C. Túto získanú vlastnosť oceníte predovšetkým v okolí varnej dosky, zvlášť pri plynových horákoch alebo v prípadoch, keď sa môžu okraje hrncov dotknúť skleneného obkladu stien, čo ešte zvyšuje pravdepodobnosť, že sklo praskne pod vplyvom tepelného šoku. Práve tepelne tvrdené sklo toto riziko eliminuje. 


Obklad z kaliteľného skla Lacobel T v odtieni Mustard Yellow je ešte odolnejší

Obklad z kaliteľného skla Lacobel T v odtieni Horčica žltá je ešte odolnejší
AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group


Obklad z kaliteľného skla Lacobel T v odtieni Mustard Yellow je ešte odolnejší

Spoločnosť AGC má vo svojom portfóliu vynikajúci produkt, ktorý je riešením vyššie spomenutého problému – praskania skla. Na celú škálu už veľmi rozšíreného lakovaného skla Lacobel® nadväzuje rad Lacobel® T. Ide o lakované sklo určené práve na tepelné spracovanie. Verná svojej povesti inovátora dokázala spoločnosť AGC vyvinúť špeciálny lak na tepelné spracovanie, čo robí z lakovaného skla ešte bezpečnejší a odolnejší produkt. Lacobel® T je ideálny práve na obklady stien, kde hrozí riziko tepelného šoku, alebo tam, kde je plocha mechanicky namáhaná (napr. pracovná doska, doska stola, obklad v komerčných priestoroch, hoteloch a pod.). Tento rok sa škála farieb tepelne tvrdeného skla Lacobel® T rozšírila na 15 módnych odtieňov, ktoré sú v súlade s modernými farebnými trendmi: ide o niekoľko tónov bielej, zelené odtiene aj zemité farby vychádzajúce z folklórneho poňatia dizajnu. Stálicami zostávajú čierna a žiarivá biela. Pozrite si nový katalóg, ktorý si možno stiahnuť na produktových stránkach firmy.

Viac informácií o produktoch spoločnosti AGC Glass Europe nájdete na stránkach
www.YourGlass.com

Kategória: Materiály
Tagy: kuchyňa sklo stavebné materiály
Zdieľať článok

Diskusia