28. 11. 2005
Zdieľať

Ak ste už niekedy navštívili sklársku fabriku, určite viete, aký magický je postup výroby skla. Ak ste už niekedy navštívili Paríž, určite ste nezabudli na návštevu slávneho múzea Louvre a určite ste sa kochali krásou sklenenej pyramídy. A ak ste sa rozhodli zakomponovať sklo ako architektonický stavebný prvok na vašom dome, určite ste na to mali dôvod. Lebo sklo je úžasné.

Úžasné sklo

36499


Úžasné sklo

36501


J Darmo, protiklady sa priťahujú. Dnes sa už nikto nepozastavuje nad tým, prečo v srdci historického námestia jedného z najkrajších francúzskych múzeí stojí moderná sklenená konštrukcia pyramídy. Nekonvenčnosť projektu a krása materiálu zvíťazili nad konzervatívnymi názormi.


J Po ďalší podobný príklad nemusíme chodiť ďaleko. Nová tvár martinského Divadelného námestia ešte stále stavia proti sebe protichodné názory obyvateľov mesta i návštevníkov. Opäť hrá hlavnú rolu sklo a jeho premeny počas dňa a noci. Pôsobivý projekt, ktorému dominuje budova Millénia, možno naplno docenia budúce generácie.


Úžasné sklo

36502


Úžasné sklo

36503


J Sklo je obľúbeným stavebným materiálom súčasnosti. Najviac a najradšej ho architekti využívajú pri veľkých realizáciách bánk a obchodných či administratívnych centier. Ale práve na týchto príkladoch je jednoznačne čitateľná práca architekta, ktorá prispieva k exkluzívnemu výslednému efektu stavby.


J V kombinácii s tvárnymi oceľovými konštrukciami možno aj sklené výplne tvarovať takmer ľubovoľne a vytvárať tak nevšedné koncepty. Oblé línie sú predsa len v prípade skla trochu zaujímavejšie ako strohá geometria. Aj rohová kancelária v tejto budove musí byť zaujímavým priestorom.


Úžasné sklo

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

36506


Úžasné sklo

36507


J Uznajte, bez zaujímavého predelenia tejto stavby by išlo o všedný, takpovediac sivý projekt bez štipky fantázie. Stačilo využiť netradičné umiestnenie skupiny strešných okien, ktoré tvoria akýsi svetlík, a odrazu je dom oveľa pútavejší, a to určite nielen pre tých, ktorí ho môžu vidieť len z ulice.


L Nie vždy však stačí, ak sklo ako súčasť fasády vytvára príjemnú atmosféru len vnútri. V tomto prípade možno efektne presvetlí schodisko, ale z exteriéru nie veľmi šťastná kombinácia so železnou mrežou pôsobí skôr skľučujúco. Šťastnejším riešením by bol možno farebný sklobetón bez kovovej ochrany.


Úžasné sklo

36504


Úžasné sklo

36508


J Na rodinných domoch sa sklo ako stavebný materiál využíva menej. Na jednej strane je to drahý špás a na strane druhej vyžaduje si kvalitnú projektovú prípravu. Ak sa to však podarí, zrazu máte doma napríklad zaujímavú miestnosť spájajúcu interiér s exteriérom. Tienenie je v tomto prípade nevyhnutnosťou, ale určite neprekáža.


L Tak teraz neviem. Buď chýbalo viac skla alebo viac betónu. Tak či onak takáto ostrá konfrontácia dvoch odlišných materiálov je určite skôr nepekná ako pekná. Okrem toho aj kovové prvky a kotviace nity sú v porovnaní s krehko vyznievajúcou sklenou výplňou príliš masívne na to, aby tvorili harmonický celok.


Úžasné sklo

36509


Úžasné sklo

36500


L Viem, že staršie stavby len ťažko môžu súperiť v kategórii “vonkajší vzhľad” s novými budovami. Ale predsa len by stálo za to pouvažovať, ak sa nájdu financie, o výmene pôvodného skla. Možno by stačil len nový náter konštrukcie a napr. farebnejšie výplne, ktoré by oživili celú stavbu.


J Tak ako v tomto prípade. Hoci ide o novostavbu, zaujímavé riešenie balkónov by si určite našlo svoje opodstatnenie aj na starších domoch. Aj tu architekt umne skĺbil monotónnu farbu fasády s výraznými odtieňmi zasklenia balkónov, čo v konečnom dôsledku dodalo exteriéru stavby úplne iný imidž.Kategória: Materiály
Tagy: dom sklo sklostav stavba
Zdieľať článok

Diskusia