Zdroj: Xella

Vďaka tvárniciam Ytong Lambda YQ je v rodinnom dome počas celého roka príjemná klíma

03. 05. 2023 Zdieľať

Rodina pani Ľudmily chcela bývať v dome, ktorého dispozícia bola na začiatku domu riešená pre troch obyvateľov, ale počas stavby v rodine pribudol ďalší člen. Prvorodený syn však urobil svojim rodičom radosť, keď nielen že sa nového súrodenca tešil, ale aj veľkoryso rozdelil svoju veľkú izbu na polovicu. Z pôvodne uvažovanej dispozície tak vzniklo súčasné usporiadanie vo forme 4+kk.

Dom je riešený jednoducho a hlavne funkčne

Okrem veľkej obývacej izby s kuchyňou sú v ňom dve detské izby a spálňa rodičov, z ktorej je prístup do vlastnej kúpeľne a šatníku. Komfort rodiny zvyšuje druhá kúpeľňa, nechýba ani technická miestnosť a špajza.

Stavbu domu si rodina manažovala sama, pri stavbe im pomáhali aj príbuzní a blízki priatelia. Remeselníkov a firmy, ktoré na dome pracovali, vyberali na základe odporúčaní a neváhali ani sadnúť do auta a pozrieť sa na ich prácu. Vyplatilo sa, a šťastie na šikovných ľudí v tomto prípade prialo pripraveným. Stavebníci ocenili korektný prístup a dobre vykonanú prácu remeselníkov, veľa práce si však urobili sami.

Po architektonickej stránke ide o samostatne stojaci jednopodlažný objekt s pôdorysom do písmena „L“, postavený v dvoch úrovniach výšky stropov. Dom je nepodpivničený, s plochou strechou v miernom spáde a je vybavený všetkými druhmi inštalácií. Celková zastavaná plocha je 152 m². Odbornú, konzultačnú, poradenskú činnosť za spoločnosť Xella Slovensko zabezpečoval Ing. Tibor Viola: Konštrukčné riešenie rodinného domu tvorí systémové a komplexné riešenie Ytong.

rodinný dom

Zdroj: Xella

Obvodové murivo pozostáva z tvárnic Ytong Lambda YQ 450 mm

 Vnútorné nosné murivo má hrúbku 250 mm a deliace priečky sú 150 mm hrubé. Plochá strecha rodinného domu je riešená stropnými nosníkmi a stropnými vložkami 200 mm a 250 mm vo dvoch výškových úrovniach. Stavebná realizácia strechy prebehla podľa kladačského plánu Ytong.

Riešenie prekladov nad vonkajšími výplňami otvorov je kompletne zrealizované Ytong prekladmi, okrem jedného monolitického prekladu a vnútorného prievlaku medzi obytnou a dennou časťou domu. Na konštrukciu atiky po obvode plochej strechy sa použila tvárnica Ytong hrúbky 250 mm: “Práce spojené s materiálmi Ytong boli od samého začiatku realizované našimi Ytong – majstrami. Naši  špecialisti pomáhali Investorovi so  založením rohov stavby, s vytiahnutím kompletného muriva a so strechou s atikou,“ dodáva Tibor Viola.

K pórobetónu Ytong a tvárniciam Ytong Lambda YQ doviedli majiteľov vylučovacou metódou ich požiadavky na nový dom

 „Mali sme jasné kritériá: jednoduchá manipulácia, presnosť tvárnic, nechceli sme zatepľovať, dôležité pre nás bolo zdravé bývanie a Ytong navyše ponúkol ucelený systém. Čo však bolo najdôležitejšie, k týmto našim požiadavkám sa pridal ľudský faktor menom Ing. Tibor Viola, vďaka ktorému sme získali výborné poradenstvo a servis.“ vysvetľuje pani Ľudmila.

Keďže sa na základe svojich kritérií rozhodli pre Ytong, použili ho na celej stavbe: od obvodového muriva, cez priečky až po strechu. „Keďže sme sa rozhodli, že dom nebudeme zatepľovať, zvolili sme tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm, doplnené na oknách o vonkajšie žalúzie, ktoré výborne zabraňujú prehrievaniu okien  a v zime sú skvelým izolantom. V dome bývame už tretí rok a musím povedať, že sme tu veľmi spokojní, vďační a robí nám radosť, že sme sa rozhodli správne. Je úžasné, keď si môžete v pokoji posedieť na terase, deti môžu vybehnúť do záhrady a každý má svoj priestor. A vďaka Ytongu je počas celého roka v dome príjemná klíma. Cítime sa tu ako doma a nevadí nám ani to, že je tu stále čo robiť,“ dodáva s radosťou v hlase na záver pani Ľudmila.

Zdroj: PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.

 

Kategória: Materiály
Tagy: pórobetón ytong
Zdieľať článok
Krásna rekonštrukcia vidieckej záhrady: Pri chalupe vytvorili zázemie, kde je radosť oddychovaťUrob si sám

Krásna rekonštrukcia vidieckej záhrady: Pri chalupe vytvorili zázemie, kde je radosť oddychovať

Koniec greenwashingu? Klamlivé a zavádzajúce tvrdenia majú rôzne podoby. Nevyhýbajú sa ani stavebníctvuASB.sk

Koniec greenwashingu? Klamlivé a zavádzajúce tvrdenia majú rôzne podoby. Nevyhýbajú sa ani stavebníctvu

Záhrada bez rýľovania alebo no-dig gardening. Ako na to?Záhrada

Záhrada bez rýľovania alebo no-dig gardening. Ako na to?

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutímUrob si sám

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutím