Všetko, čo potrebujete vedieť o sadrokartóne

Všetko, čo potrebujete vedieť o sadrokartóne

25. 11. 2015
Zdieľať

Mnoho ľudí pri stavaní alebo rekonštrukcii s obľubou siaha po sadrokartóne. V rozhovore s odborníkom Michalom Širokým zo spoločnosti Rigips sme si „preklepli“ tento materiál.

Z čoho sa skladá sadrokartón a aký vplyv má na zdravie človeka?
Sadrokartón sa skladá z papiera a sadry. Jeho základnou vlastnosťou je, že dokáže viazať, a zároveň vydávať zo seba vodu, má teda klímu regulujúcu vlastnosť. Vďaka tomu sú materiály zo sadry prínosné aj v prípade požiaru. Práve tým, že viažu množstvo kryštalickej vody, dokážu odolávať požiaru o čosi dlhšie ako iné materiály. Ak mám však odpovedať, či je sadrokartón zdraviu prospešný, vysvetlím to matematicky. Sú materiály, ktoré sú hodnotené číselne od záporných čísel do plusových, podľa toho, akou záťažou sú pre zdravie človeka. Niekedy sa tie neškodné propagujú ako zdraviu prospešné, napriek tomu, že ich hodnota z tohto hľadiska je nula. Sadrokartón má hodnotu mierne nad nulou. Do plusových hodnôt sa dostávame pridávaním prímesí. Napríklad v prípade odolnosti proti požiaru pridávame materiály na báze sklených vlákien, ktoré pomáhajú zvýšiť výdrž. Čo sa týka zdravého bývania, vieme pridať látku, ktorú sme nazvali Activ´Air. Táto prímes prispieva k zlepšovaniu vnútornej klímy tým, že dokáže rozkladať formaldehyd na neškodné látky. 

Spomínali ste klímu regulujúcu vlastnosť sadrokartónu. Dokáže tenká vrstva sadry skutočne regulovať natoľko vlhkosť a klímu?
Štandardná hrúbka sadrokartónu je 12,5 mm, čo nie je až tak málo. Ľudia však často zabúdajú na jednu dôležitú vec. Kúpia si síce kvalitný materiál, no jeho kvality „zabijú“ použitím nevhodnej povrchovej úpravy. Napríklad teraz mnohí stavajú z betónových tvárnic, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti – tepelné a prievzdušné. Ak však na povrch nanesú namiesto omietky lepidlo, ktoré je vhodné na iný typ konštrukcie, urobia si z domu igelit. Svoje náklady na kvalitný a drahý materiál hodia do koša. Povrchová úprava sadrokartónu by mala byť preto difúzne otvorená, prievzdušná. 


Všetko, čo potrebujete vedieť o sadrokartóne

1668543
www.lifereset.sk

Prísady, ktoré sa pridávajú do sadrokartónu na zlepšenie jeho vlastností, sú zdraviu neškodné alebo, povedané rečou laika, ide o ďalšiu chémiu?
V prípade požiaru sú to sklenené vlákna a sklo samo osebe nie je škodlivé. V prípade Activ´Air ide o neškodlivú chemickú zlúčeninu.Tá nefunguje na fyzikálnom princípe ako špongia, ktorá keď dosiahne bod nasýtenia, začne pohltené látky zo seba vylučovať, ale na chemickom. A to tak, že rozloží formaldehyd. Ak zachováme rovnaký pomer štvorcových metrov sadrokartónov s Activ´Air a kubických metrov miestnosti, vieme jeho objem znížiť až o 70 % na viac ako 50 rokov. V tomto prípade už sadrokartón aktívne prispieva k zlepšeniu obytného priestoru a jeho vplyv na zdravie je v plusových hodnotách.

Ako sa táto pridaná hodnota odzrkadľuje na cene? 
Cena je vyššia, ale dostupná. To znamená, že napríklad za materiál na bežný strop v miestnosti s rozmermi 5 × 3 m2 zaplatíte maximálne o 15 € viac oproti bežnému sadrokartónu. 

Ako je to s recykláciou?
Pri výrobe sadrokartónu sa používa papier a sadra, pre zaujímavosť – aj cukor. Ten funguje ako retardér, zabraňuje tomu, aby sadra príliš rýchlo tvrdla. Všetky zložky sú teda plne recyklovateľné. Ak pri výrobe zistíme, že nejaký kus nevyhovuje alebo má výrobnú chybu, vraciame ho do výrobného procesu.

Dá sa sadrokartón použiť v slamenom dome, napríklad do kúpeľne alebo na vnútorné priečky?
Určite áno. Treba si však dať pozor, aby drevené hranoly, ktoré tvoria konštrukciu na sadrokartón, boli dostatočne vysušené a nezačali pracovať, rozpínať sa a točiť. 

Povrchová úprava sadrokartónu by mala byť difúzne otvorená, prievzdušná. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Príjemný pocit z domova dosiahneme aj príjemným vnútorným prostredím, ktoré vzniká z akustickej i svetelnej pohody s prihliadnutím na teplotu a vlhkosť vzduchu. Vieme to docieliť aj použitím sadrokartónu? 
Sadrokartón je na dotyk teplý materiál. Ako som spomínal, dokáže regulovať klímu a vlhkosť. Svetelnosť závisí aj od druhu omietok, napríklad omietkami Rimano vieme vytvoriť hrubozrnnú štruktúru, rôzne plastiky, a tým sa priblížiť prírodnému vzhľadu. Môžeme tiež vytvárať rôzne výklenky či ho kombinovať so sklenými priečkami. Akustika je jeden zo základných predsudkov, ktorý majú ľudia pri sadrokartóne. Predstavujú si, že čím je stena hrubšia, tým je zvukotesnejšia. No to je len jeden z fyzikálnych princípov, na ktorom funguje akustika. Druhý je princíp pružiny. Znamená to, že striedaním rôznych typov materiálov, ako napríklad sadrokartón – izolácia – sadrokartón, dokážeme pri rovnakej hrúbke priečky, ako je napríklad pórobetónová, získať aj tu dobré akustické vlastnosti. Sadrokartón môže byť ideálnym riešením napríklad v paneláku pri hlučných susedoch. Či už v strope, alebo v podobe predsadenej steny. 


Všetko, čo potrebujete vedieť o sadrokartóne

1668541
www.lifereset.sk

Akustická pohoda nie je len o odhlučnení, ale aj o šírení zvuku. Dnes sú trendové minimalistické interiéry s minimom nábytku a tkanín, preto je čoraz aktuálnejšia otázka ozývania sa hluku v priestore.
Akustika je tak trochu mágia. Na prvý pohľad to nie je jednoducho uchopiteľná veda, pretože ak máte za stenou objekt, ktorý vydáva hluk v hodnote 50 dB, a pridáte druhý objekt, ktorý vydáva hluk tiež v hodnote 50 dB, súčet bude 53 dB a nie 100. Treba sa so stenou pohrať. Na vyrovnanie šírenia hluku slúžia akustické dosky. Sú zárukou toho, že sa nám spolu príjemne rozpráva. Odrazivosť plôch by mala byť navrhnutá tak, aby sa zvuk strácal, a zároveň neodrážal. Predstavme si jeden extrém, keby sme boli v miestnosti z plechu, ťažko by sa nám rozprávalo. Druhý extrém, keby sme boli v molitanovej izbe. Každé slovo by sa stratilo. Zvuk ide odo mňa k vám, k stene, k stropu či podlahe a ide o to, že nastavíte plochy tak, aby sa človek cítil dobre. To zabezpečujú vlastnosti akustických dosiek.

Ľudia majú často obavy z praskania spojov, z dutých stien… 
Praskanie súvisí s montážou a technologickým postupom, tam je nevyhnutná precíznosť. Sadrokartón ako taký bol vynájdený ako spôsob delenia priestoru, nie ako nosná priečka, aj keď dnes je možné už aj to, napríklad v montovaných domoch. Zavesenie ťažkých predmetov sa dá riešiť podkonštrukciou alebo špeciálnymi rozpernými kotvami, ľudovo „hmoždinkami“. Má to teda riešenie. Iracionálna je obava z dutej steny. Obrátil by som ju na výhodu, pretože do sadrokartónovej priečky viete schovať rozvody. Dnes sa murujú priečky zo 7,5 až 10 cm hrubého pórobetónu, pričom prívod k WC má priemer 12 cm a k drezu 5 cm. Ako tieto inštalácie schovať do steny? Schováte len pol rúrky? Samozrejme, má to aj nevýhody, ako som už spomínal, sadrokartónové priečky nie sú primárne určené ako nosné. S tým súvisí, že si tento suchý proces vyžaduje vopred premyslené rozmiestnenie, napríklad ťažkých nábytkov na stene. 

Je práca s ním jednoduchá? Zvládne ho inštalovať aj domáci majster? Ak áno, na čo si pri svojpomocnej montáži sadrokartónu musí dávať pozor?
Určite áno. Vyžaduje si to však určitú dávku zručnosti, precíznosti a predstavivosti. Prvá vec je správny materiál a druhá správny postup montáže. Predstavivosť preto, lebo sa buduje konštrukcia, ktorá nesie sadrokartón, čo znamená skutočne myslieť na spoje, rozmiestnenie nábytku a podobne. Ide o materiál, s ktorým dokáže pracovať aj domáci majster, práca s ním si však vyžaduje dostatočnú dôslednosť, najmä čo sa týka detailov. 


Niektoré rastliny, ako napríklad fikus, majú schopnosť znížiť množstvo formaldehydu v domácnosti. Inou možnosťou je časté nárazové vetranie.

Niektoré rastliny, ako napríklad fikus, majú schopnosť znížiť množstvo formaldehydu v domácnosti. Inou možnosťou je časté nárazové vetranie.
Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

AKO MOŽNO ZMERAŤ MIERU FORMALDEHYDU V DOME ČI BYTE? Prvým spôsobom je požiadať štátny zdravotný ústav, ktorý má možnosti a je oprávnený robiť toto meranie; je to cenovo pomerne dostupné. Naposledy, keď sme s nimi toto meranie absolvovali, stálo od 20 € do 40 €. Druhou možnosťou je zmerať formaldehyd špeciálnymi prístrojmi, ktoré však nie sú lacné. 

AKÉ SÚ PRÍPUSTNÉ LIMITY FORMALDEHYDU V INTERIÉRI? Formaldehyd nie je prirodzený pre ľudské zdravie, a koľko ho človek znesie, je individuálne. Norma hovorí o 60 mg na 1 m3, čo je dovolená miera. Pri prekročení 100 mg na 1 m3 to už začína byť nepríjemné. Prejaví sa to napríklad dráždením očí, slizníc, bolesťou hlavy a podobne. Jeho prítomnosť v interiéri však vlastnými zmyslami nezistíme.

text Zuzana Matúšová Girgošková, www.lifereset.sk
foto autorka, Saint-Gobain Rigips, thinkstock.cz
zdroj časopis Tvorivé ekobývanie 2/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: sadrokartón stavebný materiál
Zdieľať článok

Diskusia