Vlnená čiapočka na makete domčeka
Zdroj: stockcreations / Shutterstock.com

Zateplenie rodinného domu. Investícia na dlhé roky

10. 09. 2021 Zdieľať

Dobre zateplené vonkajšie steny dokážu majiteľovi objektu znížiť náklady na vykurovanie domu alebo jeho klimatizáciu. Ďalšou výhodou správne vykonanej izolácie je tepelný komfort a zdravá mikroklíma v interiéri. Preto je tak dôležité zvoliť izolačný materiál, ktorý spĺňa najvyššie požiadavky na zdravé a bezpečné bývanie. Cena je len jedným z faktorov, ktorá by mala pri plánovaní investície na niekoľko desiatok rokov hrať rolu.

Veľmi kvalitným materiálom je kamenná vlna ROCKWOOL. Jej skvelé tepelnoizolačné vlastnosti pomáhajú udržiavať stabilnú teplotu v dome. V lete sa dom neprehrieva a v zime nie je chladno. Výrobky z kamennej vlny si zachovávajú rovnaké vlastnosti po celú dobu používania, ich životnosť sa odhaduje na viac ako 55 rokov! Vyberte si radšej izolačný materiál osvedčeného výrobcu a využite rady jeho odborníkov.

Prečo si pre svoj projekt vybrať kamennú vlnu?

Kamenná vlna je vhodná pre všetky typy konštrukcií budov. Vyrába sa buď vo forme dosiek, rolí alebo granulátu. Medzi najdôležitejšie výhody kamennej vaty patrí:

  • Je odolná, nedeformuje sa, v konštrukciách skvele drží, má veľmi vysokú hustotu vlákna (až 200 kg/m3).
  • Je nehorľavá, odoláva teplotám 1000 °C, má najvyššiu triedu reakcie na oheň A1.
  • Má skvelé akustické vlastnosti. Pohlcuje hluk a vytvára príjemné prostredie.
  • Je odolná proti vlhkosti. Produkty sú v celom objeme hydrofobizované tzn. že odolávajú vzdušnej vlhkosti. Prípadná voda steká po povrchu dosky a nepresiakne dovnútra.
  • Je paropriepustná. Znižuje riziko zadržiavania vlhkosti v budovách a zabraňuje rozvoju plesní a húb.
  • Je vyrobená z 97 % z prírodného materiálu – z kameňa.
  • Je odolná voči rôznym chemickým zlúčeninám a slnečnému žiareniu.
  •  Zachováva si stále rovnaké vlastnosti po mnoho rokov, jej životnosť sa odhaduje na 55 rokov!
  • Je recyklovateľná.
  • Produkty sú registrované v dotačnom programe Nová zelená úsporám.

ROCKWOOL ponúka výrobky z kamennej vlny pre izoláciu rôznych typov konštrukcií ako sú napríklad strechy, fasády, podlahy, stropy a priečky. Materiály spĺňajú požiadavky na energetickú účinnosť, požiarnu bezpečnosť a akustický komfort.

Ako spočítať náklady na zateplenie domu?

Pri výpočte nákladov je dobré brať do úvahy nielen nákup izolačného materiálu, ale aj všetky ďalšie výdavky ako je montáž tepelnej izolácie, náklady na príslušenstvo napr. rošty, dokončovacie prvky alebo komponenty systému ETICS, lepidlá, lišty, omietky. Požiadajte preto dodávateľa o prehľad všetkých nákladov. Na začiatku môžete mať totiž mylný dojem, že zateplenie domu bude vďaka nižšej cene izolačného materiálu lacnejšia. Zároveň nezabudnite, že dôležitým faktorom pri rozhodovaní je aj samotná životnosť izolácie. Uvedomte si, že ak vyberiete odolný materiál ako je napríklad kamenná vlna, vaša voľba bude veľmi dobrou investíciou. Ako ukazujú výskumy, kamenná vlna vydrží mať stále rovnaké vlastnosti približne 55 rokov!

Na koľko peňazí vyjde izolačný materiál na zateplenie domu alebo jeho časti?

Ak chcete zistiť, koľko peňazí za izolačný materiál z kamennej vlny zaplatíte, môžete použiť veľmi jednoduchý a intuitívny nástroj, ktorý nájdete na internetových stránkach www.rockwool.sk.

Jedná sa o dopytový formulár, v ktorom stačí len zadať, koľko metrov štvorcových a akú časť domu potrebujete zatepliť. Zástupcovia ROCKWOOL sa vám potom ozvú s konkrétnou ponukou priamo od oficiálnych distribútorov spoločnosti ROCKWOOL.

Tento nástroj nájdete tu: Nechajte si spočítať cenu za izoláciu z kamennej vlny ROCKWOOL

Výhodou je, že nemusíte nikam chodiť, volať alebo zisťovať. Dostanete ponuku priamo pre váš projekt.

Chcete zatepliť fasádu?

Môžete ju izolovať buď kontaktným zateplením (ETICS) takzvanou mokrou cestou alebo suchým a bezkontaktným prevetrávaným spôsobom.

Kontaktné zateplenie fasády spočíva v lepení a mechanickom kotvení izolácie v celistvej ploche na súdržný a pevný podklad fasády a jej následnom prekrytí tenkou vrstvou omietky. Pre kontaktné zateplenie sa používajú izolačné dosky FRONTROCK PLUS, FRONTROCK SUPER, FRONTROCK S alebo FRONTROCK L. Ide o výrobky z kamennej vlny, ktoré sa dodávajú v rôznych hrúbkach od 20 do 300 mm. Majú vysokú objemovú hmotnosť a sú odolné. FRONTROCK SUPER je duálna, dvojvrstvová doska. Horná, veľmi tuhá časť zabezpečuje vysokú odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

U prevetrávaného zateplenia sa pre montáž izolácie a zabezpečenia vetranej medzery používa drevený rošt. Táto metóda je jednoduchšia a nevyžaduje toľko skúseností ako mokrá metóda. Pre zateplenie budov s prevetrávanými fasádami alebo viacvrstvovými vonkajšími stenami sú určené izolačné dosky napríklad VENTIROCK SUPER, VENTIROCK PLUS, VENTIROCK, ROCKTON PREMIUM, SUPERROCK PREMIUM, ROCKTON SUPER alebo SUPERROCK. Pre prevetrávané fasády s viditeľnými škárami alebo perforovaným obkladom sa dajú použiť izolácie s povrchovou úpravou netkanou sklotexitíliou, napríklad VENTIROCK F SUPER, VENTIROCK F PLUS alebo VENTIROCK F. Izolácie sa opäť dodávajú v rôznych hrúbkach od 50 do 200 mm.

Chcete izolovať podlahu?

Pri výbere materiálu pre izoláciu podláh záleží na tom, o aký typ podlahy sa jedná. Potrebujete zatepliť ľahkú, alebo ťažkú plávajúcu podlahu, alebo podlahu na vankúšoch?

Pre izoláciu podláh na vankúšoch možno použiť izolačný materiál ROCKTON PREMIUM, SUPERROCK PREMIUM, TOPROCK PREMIUM, ROCKTON SUPER, SUPERROCK, TOPROCK SUPER, ROCKMIN PLUS, TOPROCK PLUS, ROCKMIN alebo GRANROCK SUPER. Pre izoláciu plávajúcich podláh sú vhodné izolačné dosky STEPROCK ND alebo STEPROCK HD.

Chystáte sa zatepliť strechu nad obytným podkrovím?

Strecha nad obytným podkrovím sa dá zatepliť viacerými spôsobmi. Buď tradičnou metódou – vkladaním izolácie medzi a pod krokvami, alebo zateplením nad krokvami.

Pri tradičnej metóde sa kamenná vlna umiestňuje medzi a pod krokvy a na záver sa zakryje paropriepustnou fóliou. Pre prvú vrstvu izolácie medzi krokvami je z výrobkov ROCKWOOL vhodná rola TOPROCK PREMIUM s hrúbkou 20 cm. Pre druhú vrstvu pod krokvami potom použite dosky SUPERROCK PREMIUM s hrúbkou 15 cm. Ďalšou vhodnou kombináciou je napríklad použitie role TOPROCK SUPER s hrúbkou 20 cm spoločne s doskami SUPERROCK s hrúbkou 7,5 cm alebo role TOPROCK PLUS s hrúbkou 20 cm s doskami ROCKMIN PLUS s hrúbkou 10 cm.

Izolácia nad krokvami umožňuje izolovať strechu zvonka. Pre túto metódu ponúka spoločnosť ROCKWOOL napríklad minerálnu vlnu ROCKTON PREMIUM, SUPERROCK PREMIUM, ROCKTON SUPER, SUPERROCK alebo ROCKMIN PLUS. Strechu nad podkrovím je možné izolovať aj fúkaním – pre tento spôsob je vhodné použiť výrobok GRANROCK SUPER. Hrúbka kamennej vlny vo forme fúkaného granulátu by mala byť 28 až 35 cm.

Potrebujete zatepliť neobývané podkrovie?

Pre izoláciu odvetrávané alebo masívne betónové strechy sú vhodné výrobky z kamennej vlny napríklad granulát GRANROCK SUPER, role TOPROCK SUPER alebo TOPROCK PREMIUM. Standard ROCKWOOL predpokladá izoláciu s hrúbkou 35 cm pokládanú striedavo v dvoch vrstvách. U role TOPROCK SUPER sa odporúča použiť v prvej vrstve hrúbku izolácie 20 cm a v druhej vrstve 10 cm. Pri použití role TOPROCK PREMIUM použite v prvej vrstve hrúbku 20 cm a v druhej 15 cm.

Ďalším produktom pre izoláciu neobytného podkrovia je GRANROCK SUPER. Jedná sa o kamennú vlnu nanášanú špeciálnym strojom pre fúkanie izolačných granulátov. S granulátom GRANROCK SUPER sa rýchlo a ľahko pracuje, dostane sa aj na ťažko prístupné miesta, kde by dosky ani role nešli použiť. Je úplne nehorľavý, má najvyššiu triedu reakcie na oheň A1, je paropriepustný a ekologický. Odporúča sa nanášať vo vrstve 30 alebo 40 cm.

Chcete zistiť, na koľko vás izolácia z kamennej vlny vyjde a aké produkty sú konkrétne pre váš projekt najlepšie? Zadajte, čo konkrétne potrebujete zatepliť a získajte ponuku od distribútorov ROCKWOOL vo vašom okolí:

Nechajte si spočítať cenu za izoláciu z kamennej vlny ROCKWOOL

Zdroj: ROCKWOOL

Foto: stockcreations / Shutterstock.com

Kategória: Materiály
Tagy: izolácie Odvetrané fasády rekonštrukcia podkrovia zateplenie fasády zateplenie podlahy zateplenie strechy zatepľovacie systémy
Zdieľať článok