Môže dom poskytnúť súkromie aj v meste?

Môže dom poskytnúť súkromie aj v meste?

17. 03. 2011
Zdieľať

Radi staviame s nádejou, že náš dom pretrvá celé generácie a jeho hodnota časom narastie. To čo sa očakávalo od rodinného domu v minulosti, platí aj dnes. Má byť útočiskom pre rodinu, poskytnúť súkromie, ochrániť pred klimatickými vplyvmi a neželanými návštevníkmi.

 

Tvárna budúcnosť a súkromie v meste podľa Svatopluka Sládečka

„Architektúra objektu, ktorý považujem za príklad riešenia rodinných domov blízkej budúcnosti, poskytuje obyvateľom domu maximálne súkromie. Takýto koncept možno aplikovať aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach. Tvar domu vyplýva z priestorovej koncepcie, zvolený materiál vychádza z jeho formy. Možno si predstaviť aj iné materiály – kameň, betón. Tie sú však ťažké a nákladné. Ľahký plechový plášť si lepšie rozumie s tvarom domu. Je to dobrý povrchový materiál, ktorý umožňuje vytvoriť veľmi trvanlivé odvetrávané fasády. Takúto fasádu možno jednoducho zrealizovať.

Nie je to nijaký fasádny systém, ale obyčajná klampiarska konštrukcia, ktorá sa vyrába už niekoľko storočí. Snažíme sa používať materiály bez dogmatických predsudkov, teda pre každý účel hľadáme najvhodnejší. Nevolíme napríklad koncepciu „betónový dom“ alebo „oceľový dom“, ale naopak – z koncepcie odvodzujeme materiál. Napríklad, ak nie je strecha súčasne terasou, je jej konštrukcia väčšinou drevená. Zvislé konštrukcie, ktoré majú byť subtílnejšie, sú oceľové, steny, pri ktorých sa očakáva, že budú schopné tepelnej akumulácie, necháme vymurovať a steny pod terasou naprojektujeme železobetónové.“

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: architektúra bývanie dom materiál rodinné domy stavba stavby
Zdieľať článok

Diskusia