Nech vládne tieň!

03. 08. 2009
Zdieľať

Aj keď zaizolujeme budovu, ako najlepšie vieme, vždy sú najslabším miestom okná. Kvalita ich konštrukcií zatiaľ iba ťažko dobieha kvalitu stien či strechy. Pritom nám, samozrejme, v prvom rade ide o tepelné úniky. Nezanedbateľný je však aj opačný problém z vonkajšieho pohľadu: prestup slnečného tepla, ostrého svetla, hluku či možnosť násilného vniknutia do objektu oknami. To všetko sa dá, našťastie, vyriešiť niekoľkými spôsobmi, ale najčastejšie predokennými roletami. V prípade, že nestaviame nový dom či nechceme zasahovať do estetického vzhľadu už existujúceho, ponúka sa aj čiastkové riešenie: nezatracujte ani klasické záclony či závesy.

Predokenné systémy


Nech vládne tieň!

210870

Rolety
Predokenné rolety začali v moderných stavbách postupne nahrádzať pôvodné klasické okenice. Veľký boom zažili predovšetkým v období medzivojnovej výstavby. Najmä na vtedajšie nájomné domy sa osadzovali drevené vonkajšie rolety. Dôvod bol jednoznačný: zníženie hluku, zatienenie bytu a tepelná izolácia. V súčasnosti sa moderné konštrukcie svojimi parametrami dostali tak ďaleko, že môžu ušetriť až 60 percent unikajúcej tepelnej energie a znížiť hlučnosť o 16 decibelov. Navyše odolávajú nielen prírodným živlom, ale aj vlamačom. V lete sa dá so spustenými roletami vetrať s pokojným svedomím aj s otvorenými oknami. Môžete spať a rolety vás ochránia pred rannými slnečnými lúčmi. Konštrukcia lamiel umožňuje tak stopercentné zatemnenie, ako aj povytiahnutie do polohy s vetracou perforáciou. Tak zabezpečíte nielen výmenu vzduchu, ale aj kontakt s denným svetlom pri zachovaní úplného súkromia. Dôležité je, že predokenné rolety možno využiť tiež v prípade šikmých strešných okien.


Nech vládne tieň!

210875

Materiál, z ktorého sú lamely najčastejšie vyhotovené, je dural, plast a drevo. Dodávajú sa v klasickom farebnom vyhotovení, pričom si môžete vybrať z viac ako 2 000 odtieňov RAL, aj vo farbe moreného dreva či jeho imitáciách. V ponuke sú aj zateplené konštrukcie. Montáž predokenných roliet sa vykonáva podľa stavebnej pripravenosti. Vždy je základom schránka, do ktorého sa roleta navíja, a vonkajší rám s vodiacimi lištami. Schránka sa umiestni buď ako okenný preklad, alebo nad okno, či v prípade dodatočnej montáže s viditeľnou schránkou na fasádu. Ovládanie je, samozrejme, vždy z interiéru a to šnúrami, popruhmi, kľučkou alebo elektricky. Niekedy, najmä v prípade strešných okien, sa žalúzie ovládajú pomocou solárnej energie. Kto si želá väčší komfort, staví na diaľkové ovládanie. To môže byť napojené na systém, ktorý aj počas vašej neprítomnosti zachová na prvý pohľad bežnú prevádzku domu. To znamená, že sa môžu automaticky vyťahovať rolety, rozsvietiť svetlá a podobne. Možno využiť i solárne snímače – najmä v prípade strešných okien môžu spustiť rolety, a tak eliminovať prehrievanie podkrovia v letných mesiacoch.

Výhodou roliet je okrem iného úspora energie/ a ochrana samotných okien. Nielen proti dažďu, snehu a mechanickému poškodeniu, ale aj proti UV žiareniu. Vyššia cena predokenných roliet sa tak môže vrátiť už za niekoľko rokov. Pri dodatočnej montáži je ale veľmi dôležité rozmyslieť si aj estetický vzhľad nového riešenia. Ideálne je s montážou rátať vopred – tak pri novostavbe, ako aj pri výmene okien a zateplení v rámci rekonštrukcie. Iba v takomto prípade totiž možno celkom skryť schránku, a dokonca aj zapustiť do omietky bočné vodiace lišty.
 

Základné typy konštrukcie a materiálov predokenných roliet
• podomietkové – môžu byť priamo v preklade či nad oknom
• s viditeľnou schránkou – na dodatočnú montáž na rám okna a do špalety
• duralové – lamely z hliníkovej zliatiny s možnosťou zateplenia, škála farebných variantov
• plastové – lamely z farebného plastu, prípadne s imitáciou dreva, možnosť zateplenia
• drevené – najčastejšie z borovice či exotických driev, prípadne z bambusu
• ovládanie – mechanické šnúrami, popruhmi, kľučkou alebo elektrické
• komfort – diaľkové ovládanie, možnosť integrácie nezávislej siete proti hmyzu

Okenice


Nech vládne tieň!

210868

Ďalším variantom ochrany domu predokenným systémom sú okenice. Klasické krídlové okenice sa teraz využívajú predovšetkým na historických stavbách, replikách starých domov či na chatách alebo zruboch. V súčasnosti sú veľkým hitom posuvné okenice. Tie sa zväčša využívajú ako veľkoplošná ochrana francúzskych okien v podobe pohyblivých fasádnych panelov. Majú rovnaké výhody ako predokenné rolety. Rozdiel spočíva najmä v tom, že rolety možno kedykoľvek stopercentne schovať, naopak, okenice sú v každej situácii súčasťou fasády domu. Výhodou posuvných okeníc v porovnaní s krídlovými je ich nezávislosť od vetra, krídlové musia byť v akejkoľvek polohe dostatočne aretované. Ďalším plusom je aj jednoduché ovládanie a možnosť neobmedzenej variability otvorenia. Tiež na samotnej konštrukcii je možno využiť variant s flexibilnými lamelami. Ich naklápaním môžeme regulovať svetelnú intenzitu až do úplného zatvorenia.

Markízy
Využívajú sa najmä na záhradných terasách, lodžiách či balkónoch. Ide o flexibilnú ochranu daného priestoru najčastejšie pred slnečným žiarením, ale aj pred dažďom. V prípade silného vetra (napríklad počas búrky) je lepšie systém poskladať. Jeho konštrukcia zvyčajne býva z duralu s látkovým impregnovaným zastrešením. Navyše má zväčša protiplesňovú úpravu s antistatickým efektom. Ovládanie je buď mechanické, alebo elektrické. Mnohé systémy majú zabudované aj automatické meranie sily vetra a podľa potreby sa markíza automaticky zloží, aby sa nepoškodila.
Medzi markízy by sa dali zaradiť tiež veľkoplošné tienidlá a slnolamy. Konštrukcia je zvyčajne kovová s lamelami, ktoré dovoľujú prechod svetla iba pod určitým uhlom, a tak eliminujú priame slnečné žiarenie. Výhodou markíz je v porovnaní so slnečníkom oveľa väčší akčný rádius s jednoduchou manipulovateľnosťou. Nevýhodou je často ich nesúrodé spojenie s pôvodným domom. To isté sa týka aj pevných slnolamov.

Interiérové systémy

Horizontálne žalúzie


Nech vládne tieň!

210863

Asi najrozšírenejším tieniacim prvkom v súčasnosti sú interiérové žalúzie s vodorovnými lamelami. Ich hlavnou devízou sú jednoduchá konštrukcia, ovládanie i údržba. Ich nevýhodou je príliš technický vzhľad umocnený hliníkom či plastom, ktorý k mnohým oknám nie je z estetického hľadiska veľmi vhodný. A to ani v prípade takzvaných benátskych lamiel z dreva či imitácie jeho vzhľadu. Výhodou týchto systémov je predovšetkým priaznivá cena a jednoduchá montáž. Aj obsluha pri vytiahnutí, spustení či naklopení lamiel je rýchla a pomerne bezproblémová. Zaujímavosťou je, že žalúziu možno integrovať aj medzi dvojsklo. Tieto okná že môžu byť navyše vybavené exteriérovou roletou a sťahovacou sieťou proti hmyzu. Na ovládanie lamiel v hermeticky uzatvorenom priestore sa využívajú magnetické kľučky. Tak je úplne vylúčený akýkoľvek únik inertného plynu z priestoru medzi sklami. Nevýhodou je absencia tieniaceho efektu, pri otvorenom okne, pretože sú súčasťou okennej konštrukcie.

Skladané žalúzie
Zatienenie tvorí materiál poskladaný do takzvaného plisé. Nevýhodou je, že sa nedá nastaviť poloha jednotlivých lamiel. Výrazným plusom však je, že ich možno aplikovať pri akomkoľvek tvaru či polohe okna. Okrem klasických tvarov sa môžu vďaka vejárovitému poskladaniu použiť aj v polkruhových či kruhových oknách, a to v akejkoľvek polohe vrátane horizontálnej. 
 


Nech vládne tieň!

210873

Vertikálne žalúzie
Zvislé usporiadanie širokých lamiel na rozdiel od horizontálnych vytvára na okne už dominantný architektonický prvok porovnateľný so závesmi. Preto sa vertikálne žalúzie používajú aj vo forme takzvaných falošných stien. Ich vodiace lišty tak môžu byť pripevnené nielen pozdĺž okien, ale aj v priestore. Ovládaním tak možno variabilne rozčleniť daný priestor. Väčšinou sú látkové, ale existujú aj plastové alebo drevené varianty. Ovládanie je mechanické aj elektrické. Zavesenie nie je závislé iba od vodorovnej polohy, možno ho ukotviť do oblúkov, šikmín aj rohov. V prípade látkových vyhotovení je nevyhnutná údržba v špecializovaných čistiarňach. Rovnako ako pri horizontálnych modeloch treba zvážiť, či sú do daného interiéru vhodné.

Rolety navíjacie
Navíjacie roletové systémy sa používali už pred mnohými desaťročiami. Vtedy sa najčastejšie montovali hore medzi vonkajšie a vnútorné okná, do takzvanej špalety. Vtedajšie mechanické ovládanie teraz možno zaobstarať aj vo variante s elektrickým motorčekom. Vo väčšine moderných domov sa špaletové okná už nepoužívajú, preto sa dnes montujú väčšinou do garniže spolu so záclonami a závesmi. Dnešné rolety sú k dispozícii v neprebernom množstve farieb, vzorov i materiálov vrátane nehorľavých. Nevýhodou je, že sa nedá nastavovať intenzita prestupu svetla ako pri lamelách. Plusom je minimálna náročnosť na priestor, jednoduché ovládanie aj prijateľná zaobstarávacia cena.

Rímske rolety


Nech vládne tieň!

210874

V posledných rokoch sa u nás stali veľmi populárne skladacie závesy, takzvané rímske rolety. Pri vytiahnutí sa rolety nenavíjajú, ale skladajú na úzke pásy – podobne ako plisé na skladaných žalúziách. Na záves sú v určitých rozstupoch pripevnené drevené horizontálne tyčky spojené šnúrkami. Efektné riešenie konštrukcie dokáže nahradiť závesy aj záclony, interiér zútulní a neruší technickými prvkami. Nevýhodou je, že pri väčšom rozmere už nemusí dobre fungovať skladanie vzhľadom na vyššiu celkovú hmotnosť.

Japonské steny
Obdobou vonkajších posuvných okeníc je ich interiérové látkové vyhotovenie. Panely možno využiť ako tieniacu techniku tak pred oknami vrátane francúzskych, ako aj na predelenie priestoru. Látky bývajú čisto prírodné, výnimkou však nie sú ani syntetické či miešané. Na posuvný systém sa využívajú ploché lišty s veľmi tichým a ľahko ovládateľným kolieskovým mechanizmom. Naň sú široké pásy látky pripevnené najčastejšie suchými zipsami. Preto sa dajú jednoducho vymeniť. Ovládanie býva väčšinou iba mechanické, a to buď pomocou tyče, alebo šnúrkami. Vzhľadom na veľkú plochu panelov sa japonské steny stávajú výraznou dominantou interiérov. Výhodou je, že môžeme týmto spôsobom v interiéri využiť aj výrazné a módne vzory, ktoré možno ľahko meniť.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: okenice rolety stavba domu tienenie žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia