5 tipov, ako vybrať plastové okná

29. 03. 2018 Zdieľať

Či už plánujete rekonštrukciu, zatepľovanie alebo stavbu nového domova, tak sa určite chystáte vybrať aj plastové okná. Aby ste sa zorientovali vo svete okien, máme pre vás odpovede na najčastejšie otázky.

Aké typy okien sú na trhu k dispozícii?

Najčastejšie sa stretnete s klasickými bielymi plastovými oknami a balkónovými dverami, ktoré patria medzi najlacnejšie. I plast si na základe vašich požiadaviek môžete nechať potiahnuť fóliou, ktorá imituje drevo. Výhodou okien z plastu je ich nenáročná údržba, výborná tepelná izolácia a odolnosť proti vonkajším vplyvom počasia. Plastové okná majú dve dôležité certifikované vlastnosti – priedušnosť (celková tesnosť okien) a vodotesnosť.


5 tipov, ako vybrať plastové okná

2148497
Hornbach

Za drevené okná si priplatíte o čosi viac. V súčasnosti sú vyrábané z tzv. eurohranolov, ktoré sú veľmi stabilné a odolné. Vyznačujú sa veľmi dobrou tepelnou izoláciou a pri správnej údržbe vydržia roky. Na rozdiel od plastových okien je možné povrch ľahko opraviť a v prípade rozbitého skla i ľahko zaskliť. Pretože je drevo materiál, ktorý stále pracuje, môže byť nutnosť pravidelnej údržby povrchu považovaná za jeho nevýhodu.

Na trhu sú k dispozícii i okná z hliníka. Tento materiál je tvarovo stabilný a má najdlhšiu životnosť v porovnaní z hore uvedenými materiálmi. V modernej stavbe bude lahodiť oku i možno dôvodu, že si môžete sami určiť farbu alebo dekor podľa vlastných predstáv. Nevýhodou hliníkových okien je to, že budete musieť siahnuť hlboko do vrecka.


5 tipov, ako vybrať plastové okná

2148499
Hornbach

Podľa čoho vybrať plastové okno?

Hlavným parametrom pri výbere plastového okna je jeho tepelná izolácia. Výrobcovia preto udávajú údaj „priepustnosť tepla profilom“ (rámom). Udáva sa vo Wattoch na meter štvorcový a Kelvin (W/m2K). Dozviete sa z neho, koľko energie prepustí meter štvorcový rámu pri teplotnom rozdiely. Čím menší údaj, tým lepšie. Odporúčaná hodnota je medzi 0,8 až maximálne 1,2.

Dvojsklo alebo trojsklo? Tento údaj udáva počet izolačných skiel, ktoré v oknách sú. Medzi sklami je potom veľmi dôležitý dištančný rámik, ktorý znižuje rosenie. Vybrať si môžete medzi klasickým transparentným sklom a sklami so špeciálnou úpravou.

Určite sa vám oplatí pozrieť sa na profil (rám) podrobnejšie. Najdôležitejšou časťou rámu je totižto jeho tesnenie. Dorazové tesnenie patrí do štandardnej výbavy plastových okien. Síce perfektne tesní, ale nezabraňuje vnútornému roseniu. Stredové tesnenie je lepšie než dorazové, pretože zabraňuje zatekaniu do komôr a muriva, korózii kovania alebo poteniu rámov. Ak chcete z plastového okna vyťažiť to najlepšie, potom si vyberte kombináciu dorazového a stredového tesnenia.

Komora je výstužou rámu a udáva statické vlastnosti okna. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretnete s päťkomorovými plastovými oknami. Väčší počet komôr ako 5 využijete v prípade, ak potrebujete silnejší rám a lepšiu statiku.


5 tipov, ako vybrať plastové okná

2148501
Hornbach

Akým spôsobom je možné okná otvárať?

Samotný typ kovania určuje spôsob, akým je možné okno otvárať. Podľa toho, ako a kde chcete okno používať, môžete kľučkou okno ovládať, otvárať, sklápať do ventilačky alebo využívať obe funkcie.

Životnosť okna predlžujú kvalitné pánty, kľučky a uzatváracie mechanizmy, zdvíhače a ďalšie prvky skryté v ráme. Ak si okná necháte vyrobiť na mieru, určite si priplaťte a nechajte si do kovania zabudovať bezpečnostné prvky a body (špeciálne kľučky a bezpečnostné čapy).

Keďže majú plastové okná skvelé tepelné izolačné vlastnosti, je veľmi dôležité miestnosť vetrať. Krátko a intenzívne, aby sme zaistili výmenu vzduchu a predišli tvorbe plesní, vyvetrali výpary z plynových spotrebičov alebo zabránili nadmernej výške CO2 v miestnosti. Niektoré typy okien majú navyše funkciu prevetrávania (mikroventilácia), pri ktorej sú okná na prvý pohľad zatvorené, ale okenné krídlo je len tesne neuzavreté.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Kategória: Okná
Tagy: drevené okná hliníkové okná plastové okná
Zdieľať článok