Zdroj: Shutterstock

6 dôvodov, prečo investovať do nových okien

25. 08. 2023
Zdieľať

Súčasná energetická kríza mnohých núti zamýšľať sa viac nad možnosťami úspor v domácnosti. Rastie dopyt po úsporných energetických zdrojoch, ako sú tepelné čerpadlá alebo fotovoltika. Záujem však stúpa aj o tepelnoizolačné okná, pretože tými nezateplenými môže z domácnosti unikať až 50 % tepla.

Tepelnoizolačné vlastnosti však nie sú jediným dôvodom na investíciu do kvalitných okien. Tu je šesť dôvodov, prečo sa výmena okien oplatí.

1. Úspory

Hlavným dôvodom, prečo ľudia k výmene okien pristupujú, sú úspory. Čím staršie okná, tým vyššie sú tepelné straty objektu, takže sa nevypláca príliš otáľať.

Aj keď investícia môže pre mnoho ľudí znamenať nemalú finančnú záťaž, úspory počas vykurovacej sezóny ju čoskoro zhodnotia a vo výsledku rodinnému rozpočtu uľavia. Napokon, v domácnosti môžete pre okná s nevyhovujúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami prísť až o 40 – 50 % tepla!

Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

Faktor prestupu tepla

Ako sú na tom okná z hľadiska udržovania tepla, prezrádza faktor prestupu tepla oknami (Uw). Nižšia hodnota znamená lepšie, úspornejšie okná.

Veľmi záleží aj na zasklení. Okná s izolačným dvojsklom sa pohybujú okolo hodnoty Uw 1,4 W/m2K a trojsklá dokonca na 0,8 W/m2K. Pri starých oknách môže byť Uw bežne 2,8 W/m2K. Všeobecne iba výmenou okien môžete dosiahnuť 15 – 25 % úsporu na vykurovaní.

2. Dlhšia životnosť

S novým plastovým oknom prichádzajú aj kvalitnejšie rámy, ktoré sú pri extrémnych teplotách v lete aj v zime odolnejšie. Na priamom slnku totiž bežne dochádza k zahriatiu povrchu rámu na 40 až 50 °C, v prípade bieleho prevedenia a pri tmavších rámoch dokonca až na 80 °C.

Umývanie a údržba nových okien

Okná by ste mali umývať minimálne štyrikrát ročne. Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Plastové okná sú tiež výrazne menej náročné z hľadiska údržby. Okná by ste mali umývať minimálne štyrikrát ročne, ale vďaka perfektne rovnému povrchu sa umývajú jednoducho. Ideálne na čistenie profilov sú mäkké handričky, vlažná voda a pH neutrálny umývací prostriedok, ktorý by mal byť bez parfumov a farbív.

3. Vyššia bezpečnosť

Nové okná tiež môžu znamenať lepšie zabezpečenie domácnosti. Bezpečnosť okna závisí primárne od dvoch faktorov – skla a bezpečnostného kovania.

Zabúdať nemožno ani na kvalitu okenného profilu, pretože ťažké sklá môžu nekvalitný rám zdeformovať a kovanie je navyše potrebné spoľahlivo ukotviť do výstuhy profilu, aby sa čo najviac zabránilo jeho vylomeniu.

Bezpečné nové okná

Nové okná môžu znamenať aj lepšie zabezpečenie domácnosti. Zdroj: Shutterstock

Bezpečnostné triedy

Bezpečnosť okna sa posudzuje ako celok všetkých súčastí (sklo, profil, kovanie) a výsledná trieda podľa normy STN EN 1627 udáva, ako dlho dokáže okno odolať pokusom o prienik za definovaných podmienok.

Existuje šesť bezpečnostných tried (RC 1 až RC 6), pričom najnižšia kladie minimálny odpor a najvyššia predstavuje trezorové dvere. Bežné okná spadajú do tried RC 2 a RC 3. Triedu RC4 dosiahnete napríklad použitím mreží.

4. Pohodlie a dizajn

Nové okno môže mať aj lepšie akustické vlastnosti a dokáže vás efektívnejšie ochrániť pred vonkajším hlukom. Už dvojsklo alebo trojsklo môže výrazne eliminovať zvuk. Špeciálne zvukotesné okná sa vyrábajú z vrstvených skiel. Tie bývajú veľmi ťažké, preto je nevyhnutný kvalitný okenný profil.

Prečítajte si tiež
6 jednoduchých tipov, ako dosiahnete, aby okná vo vašom dome či byte vyzerali väčšie

Údržba kovania a tesnenia okien

Údržbu kovania a tesnenia okien je dostačujúce vykonávať raz ročne. Ak si nastavujete okná sami, stačí na to obyčajný imbusový kľúč. Pokiaľ však s niečím takým nemáte skúsenosti, zverte nastavenie dodávateľovi okien v rámci servisu. V prípade, že záručný servis už nemáte k dispozícii, obráťte sa na odbornú firmu a jej certifikovaných zamestnancov.

5. Financovanie z dotácií

Ak sa rozhodnete pre výmenu okien, nezabudnite, že pri rekonštrukcii môžete požiadať aj o štátny príspevok. Program Obnov dom poskytuje dotácie do výšky až 19 000 eur na rekonštrukciu pri splnení podmienky, že výsledná úspora primárnej energie dosiahne minimálne 30 %.

Jedným z oprávnených výdavkov v rámci zelenej obnovy je aj výmena okien a dverí. Dotácie sa vzťahujú aj na inštaláciu tieniacej techniky, ktorá pomôže znížiť tepelnú záťaž miestností v letných mesiacoch.

Výmena okien

Výmenu okien je možné so súčasnými technológiami vykonávať celoročne. Zdroj: Shutterstock

6. Možnosť výmeny aj v zime

Možno to mnohých prekvapí, ale s výmenou okien nie je nevyhnutné čakať na jar. Výmenu je možné so súčasnými technológiami vykonávať celoročne. Takže ak ste predtým boli zvyknutí, že vo veľmi chladných mesiacoch stavby „spali“ zimným spánkom, dnes je prakticky jedno, kedy sa výmenu rozhodnete uskutočniť.

Vedeli ste, že…

Plastové okná je možné inštalovať aj pri teplotách do -10 °C, pričom jedno okno je spravidla vymenené za dve hodiny. Výhodou navyše je, že počas zimných mesiacov sú na montáž okien výrazne kratšie čakacie lehoty.

Text: Samuel Ďuriš
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Okná
Tagy: bezpečnostné okná montáž okien plastové okná rekonštrukcia okien a dverí údržba okien
Zdieľať článok

Diskusia