Zdroj: VELUX

7 dôležitých súvislostí pri výbere okien

08. 06. 2022
Zdieľať

Okná majú veľký vplyv na to, či bude naše bývanie nielen úsporné, ale aj komfortné, príjemné a zdravé. Aké vlastnosti vlastne môžu mať a ako dokážu ovplyvniť parametre prostredia v interiéri?

1. Chce to iný prístup

„Veľkosť aj celková plocha okien v našich domoch sa za posledných 10 rokov podstatne zväčšili. Súvisí to s našimi očakávaniami príjemného presvetleného interiéru, s architektonickými trendmi aj s tým, čo umožňujú dnešné technológie. Násobne väčšia plocha skla však má aj násobne väčší vplyv na prostredie v interiéri, navyše aj požiadavky dnešnej legislatívy sú výrazne prísnejšie. K výberu okna preto dnes nemôžeme pristupovať rovnako ako pred desiatimi rokmi,“ vysvetľuje Michal Široký zo Saint Gobain Building Glass.

Prečítajte si tiež
Bezrámové okná, ktoré nie sú len oknami. Eleganciu a čistotu domu vyšperkovali na maximum

Efekt sprísňovania noriem je taký výrazný, že ani dvojročná novostavba by už dnešným požiadavkám nevyhovela. Súčiniteľ prechodu tepla pre celé okno Uw musí byť od roku 2021 najviac 0,85 W/(m2 . K), čo možno splniť jedine pri oknách s izolačným trojsklom. Našťastie, technológie dnes umožňujú dosiahnuť aj omnoho lepšie výsledky. „Samozrejme, je dôležité splniť požiadavky normy. Ochrana pred únikom tepla a s tým spojené úspory na kúrení však nie sú to jediné, čo by nás malo pri oknách zaujímať. Samotné výborné ‚U-čko‘ totiž nezaručí, že sa nám bude dobre bývať,“ upozorňuje Michal Široký.

Moderný dom s veľkým presklením

Až 90 % času mnohí trávime v interiéri. Nedostatok denného svetla pritom môže spôsobiť únavu, poruchy koncentrácie, depresie a ďalšie zdravotné problémy. Negatívny vplyv na naše zdravie má aj „zlý vzduch“ či vysoká vlhkosť. Toto všetko vedia vyriešiť dostatočne veľké a správne navrhnuté okná. No dokážu toho ešte oveľa viac. Zdroj: INCON

VŠETKO V JEDNOM

O schopnosti okna brániť unikaniu tepla z interiéru hovorí súčiniteľ prechodu tepla Uw (index w ako window znamená celé okno) – čím menšia hodnota, tým lepšia ochrana. Štandardné okná však nemajú žiadne dodatočné funkcie či vylepšenia iných vlastností. Dnešné technológie pritom umožňujú dosiahnuť také vlastnosti skla, aké boli pred 10 rokmi nepredstaviteľné. Treba si len premyslieť svoje požiadavky a očakávania – od akustiky cez solárne zisky alebo ochranu pred prehrievaním až po bezpečnosť. Izolačné sklo je totiž multifunkčný prvok, v ktorom sa môžu spojiť rôzne vlastnosti.

2. Začať treba od hluku

Život v neustálom hluku je nielen nepríjemný, ale predstavuje aj zdravotné riziko. A pri výbere okien alebo zasklených stien by ste mali začať práve akustikou. Ak sa potrebujete chrániť pred hlukom zvonka, treba v prvom rade zvoliť vhodný typ skla, ktorý to dokáže. Prečo? „Schopnosť izolovať proti hluku závisí od hmoty skla, a teda od celkovej hrúbky zasklenia, ktoré sa musí zmestiť do rámu. Ak sa na tento parameter nemyslí hneď na začiatku, vhodné sklo sa nezmestí do vybraného rámu a problém s hlukom už nevyriešite,“ vysvetľuje Michal Široký. Keď lepšie akustické parametre nepotrebujete alebo ich nebudete požadovať, budú vaše okná poskytovať v tomto smere bežný štandard. „Zvuková izolácia okien sa vyjadruje indexom nepriezvučnosti Rw, pričom platí, že vyššia hodnota znamená lepšiu schopnosť okna tlmiť zvuky šíriace sa z vonkajšieho prostredia. V súčasnosti sú štandardom okná s Rw približne 35 dB. Pri hodnote nad 40 dB ide o výborné zvukovoizolačné okno,“ spresňuje Ladislav Pavlovič z firmy INCON.

Dôležitý je vhodný rám

Akustická izolácia sa pri oknách dosahuje použitím skiel rôznej hrúbky a dostatočne veľkými dištančnými medzerami. Čím sú sklá hrubšie a dištančné komory medzi nimi širšie, tým menej zvuku prejde dnu. To si však vyžaduje výber okenného rámu, ktorý väčšiu hrúbku zasklenia umožňuje.

okenný rám

Zdroj: INCON

INCON KOMFORT EVO je plastové okno vhodné do náročnejšieho prostredia, kde je vyššia záťaž hlukom, počasím alebo prašnosťou:

  • 6-komorový profil má rozšírenú stavebnú hĺbku 82 mm
  • vznik kondenzátu obmedzuje hlbšie uloženie izolačného skla v profile
  • systém so stredovým tesnením a tromi tesniacimi rovinami poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu a tesnosť
  • súčiniteľ prechodu tepla celým oknom je Uw= od 0,71 W/m2K
  • uzavretá oceľová výstuha zvyšuje pevnosť rámov
  • zvýšený počet bezpečnostných uzáverov zlepšuje odolnosť proti vlámaniu

3. Svetlo znamená aj teplo

Veľa denného svetla v interiéri je nielen príjemné, ale i zdravé. Spolu so svetlom však cez veľké okná prichádza aj veľa tepla. Svetlo a teplo sú totiž dve strany jednej mince, respektíve jedného žiarenia, preto je dôležité uvažovať nad oboma zároveň. Energia, ktorá prichádza zo slnka, je pritom iná na juhu alebo juhozápade a iná na severe. Aj prístup k výberu okna by tu teda mal byť rozdielny. „V interiéri by malo byť v každom prípade čo najviac svetla. Na severe je však žiaduci aj omnoho vyšší prestup tepla, treba tu preto zvoliť ‚čírejšie sklo‘, ktoré umožňuje vyššie solárne zisky alebo, inak povedané, teplo zadarmo zo slnka. Na juhu a juhozápade je, naopak, dôležitá ochrana pred prestupom tepla a prehrievaním interiéru, pretože intenzita slnečného žiarenia je tu omnoho vyššia. Výber vhodného typu skla teda určuje orientácia a spôsob tienenia,“ objasňuje Michal Široký.

Modderný hranatý dom s presklením

Zdroj: Deceuninck

Deceuninck Elegant je 6-komorový plastový profil, v ktorom je oceľová výstuž nahradená sklenými vláknami. Profily majú moderný štíhly vzhľad a sú dostupné až v 50 odtieňoch v lesklom alebo matnom vyhotovení. Modulárny systém iCOR umožňuje kombinovať rôzne stavebné hĺbky rámu s rôznymi typmi krídel – v rámci radu Elegant sú k dispozícii štyri dizajny krídel a dva varianty rámov v dvoch stavebných hĺbkach.

Od 1. 1. 2021 musí byť v novostavbách súčiniteľ prechodu tepla pre celé okno Uw ≤ 0,85 W/(m2K). Rozhodne to však nie je jediný dôležitý parameter, ktorý by vás mal pri oknách zaujímať.

4. Ochrana pred prehrievaním

Zároveň s tým, že si v dome doprajete veľa svetla, je najmä pri južne a juhozápadne orientovaných zasklených plochách veľmi dôležité
pamätať aj na ochranu pred teplom. Účinné je napríklad exteriérové tienenie – presahy, markízy, vonkajšie žalúzie… V lete ich budete potrebovať všade tam, kde si chcete v zime zasklenými plochami zabezpečiť čo najväčšie solárne zisky. Druhou možnosťou sú protislnečné sklá (solar control). V ich prospech pritom hovorí jednoduchá ľudská pohodlnosť – takéto špeciálne upravené sklo vám ušetrí neustále manipulovanie s vonkajšími žalúziami, ktoré môže byť nekomfortné najmä v prípade portálu, ktorým sa vychádza na terasu. Navyše vás nepripraví o výhľad do záhrady.

Prečítajte si tiež
Fascinujúce bývanie v bungalove! Vzdušný a presklený dom ako dokonalé stelesnenie bývania v prírode

Sever verzus juh

Vlastnosti skla sa dajú meniť nanášaním rôznych typov pokovovania. Na severnú stranu sú vhodné také, ktoré zlepšujú prestup svetla aj tepla. Iné typy pokovovania sa používajú na protislnečných sklách. Lepšia ochrana pred teplom však zároveň znamená, že sklo prepustí aj menej svetla. Na obytné budovy sú preto vhodné len tie typy protislnečných skiel, ktorými prestupuje dostatok svetla. (Zároveň majú neutrálnejší odtieň než sklá používané napr. v administratívnych objektoch.)

Presklený východ na peknú terasu v modernom dome

Zdroj: REHAU

Ak sú na južnej alebo juhozápadnej strane okná, ktoré umožňujú maximálne solárne zisky, je nutné doplniť ich exteriérovým
tienením – presahom strechy, markízou, vonkajšími žalúziami a pod. Inak sa v lete nebude dať vnútri vydržať. Ak v dome nepotrebujete vysoké solárne zisky, môžete tu použiť protislnečné sklo. Vonkajšie žalúzie totiž fungujú len vtedy, ak sa správne používajú, a pri používaní je vždy najväčším rizikom ľudský faktor. 

5. Bezpečnosť

Keďže sklo je krehké a môže sa rozbiť, treba dopredu premýšľať nad tým, ako tomu predísť. Aj odolnosť skla sa pritom dá zvýšiť, a to kalením. Kalené sklo je síce podstatne drahšie, no zvyšuje vašu bezpečnosť pri nechcenom náraze. Ušetrí vám teda nielen peniaze, ale aj starosti s prasknutým alebo – ešte horšie – vysypaným oknom. Takáto ochrana je dôležitá najmä pri veľkých rozmeroch zasklení, kde je na ňu aj ďalší dôvod. „Spolu s tým, ako rastú rozmery zasklených plôch, vyskytujú sa čoraz častejšie aj prípady samovoľného prasknutia skla,“ upozorňuje Michal Široký. „Ide o tzv. tepelný lom. Bežné sklo totiž praskne, keď je na jeho ploche väčší rozdiel teplôt ako 40 °C. Na väčšej ploche je pritom väčšia pravdepodobnosť, že takáto situácia nastane. Preto vždy odporúčame veľké plochy skla kaliť. Je to totiž jediný spôsob, ako zmeniť 40 °C na vyše 200,“ radí odborník.

Čo môže byť dôvodom tepelného lomu? Pri bežnom skle aj nesprávne navrhnuté vykurovanie, napríklad radiátor hneď za veľkou zasklenou plochou. V nevykurovanej novostavbe zas stačí predmet stojaci priamo za sklom a slnko svietiace pod ‚správnym uhlom‘.

Michal Široký, Saint Gobain Building Glass

6. Výhľad

Pohľad von je dôležitý nielen na prízemí, kde chcete mať kontakt so záhradou. Bez výhľadu môže aj v podkroví vzniknúť pocit bývania v pivnici. Príliš vysoko umiestnené strešné okná predstavujú často stavebne najjednoduchšie riešenie, ktoré však veľmi negatívne vplýva na ľudskú psychiku. Tam, kde väčšinu času sedíme, je najlepšie umiestniť strešné okná v zornom poli sediaceho človeka. Pri manuálnom ovládaní je zároveň dôležitá dostupnosť ovládacieho prvku.

Prečítajte si tiež
Ukrytý pred nechcenými pohľadmi: Aj presklený dom môže chrániť súkromie

Strešné okno s horným ovládaním by malo byť osadené tak, aby jeho spodná hrana bola asi 90 až 110 cm nad podlahou. Horná rukoväť sa vtedy dá pohodlne uchopiť a zároveň budete mať výhľad aj zo stoličky či z pohovky. Pod takéto okno možno umiestniť aj nábytok, napríklad pracovný stôl, na ktorý tak bude dopadať denné svetlo.

veľká podkrovná časť s kuchyňou a trámom

Diaľkové ovládanie na elektrický alebo solárny pohon je vhodné nielen pri strešných oknách mimo dosahu. Prináša väčšie pohodlie a umožňuje bezpečné vetranie, keďže sa o zatvorenie okien pri daždi postará dažďový senzor. Dokonalý komfort zabezpečí pripojenie strešných okien s roletou na inteligentný systém VELUX ACTIVE. Tento systém vetrá a tieni automaticky bez toho, aby ste na to museli myslieť. Zdroj: VELUX

Strešné okno so spodným ovládaním umožňuje výhľad najmä na oblohu. Osadzuje sa do výšky okolo 120 až 150 cm od podlahy a priestor pod ním by mal ostať voľný na prístup k ovládacej kľučke. Je vhodné do podkrovia s vyššou nadmurovkou alebo tam, kde treba okno zámerne umiestniť vyššie. Komfortným riešením bez ohľadu na prístup k oknám je elektrické ovládanie.

Svetlo na nás pôsobí viac, než si pripúšťame. Intenzita osvetlenia interiéru je základným atribútom, ktorý ovplyvňuje naše pocity a náladu. Nedostatok prirodzeného svetla pôsobí depresívne.

Jiří Novák, psychológ

7. Správne vetrajte

Negatívny vplyv na naše zdravie má aj dlhodobo zvýšená vlhkosť či koncentrácia CO2 – dôvodom únavy, bolestí hlavy, zhoršeného sústredenia, ale i vážnejších zdravotných problémov môžu byť aj zle vetrané miestnosti. Ak tento problém nemáte vyriešený automatikou či riadeným vetraním s rekuperáciou, mali by ste sa naučiť pravidelne (aspoň 3 až 5x denne) a správne vetrať oknami. Najúčinnejšie je vytvoriť prievan – otvoriť naraz okná na opačných stranách domu alebo v rôznych výškach (napr. na prízemí a v podkroví), keď sa využije tzv. komínový efekt.

Podkrovná pracovňa s troma strešnými oknami

Ako pri strešnom okne zabezpečiť optimálny výhľad? Umiestnite ho do podobnej výšky ako bežné okno v zvislej stene – jeho spodná hrana by mala byť 90 až 110 cm nad podlahou. Atraktívny prvok interiéru vytvoríte zostavou strešných okien, v ktorej spodné okno nahrádza parapet, takže sa zasklenie „potiahne“ až k zemi. Zdroj: VELUX

Dĺžku vetrania treba prispôsobiť vonkajšej teplote „V zime je správne nárazové vetranie počas 5 – 7 minút. Za takýto čas nestihnú vychladnúť steny, ale vzduch v miestnosti sa vymení. Zabudnite na štrbinové vetranie cez tzv. ventilačku. Dochádza pri ňom k zbytočným stratám tepla a k výraznému ochladeniu okenného ostenia, čím sa zvyšuje riziko vzniku kondenzácie. V lete vetrajte aspoň 30 minút v čase, keď vzduch vonku ešte nie je vyhriaty – ideálne skoro ráno a v noci. V prechodnom období, teda na jar a jeseň, je optimálny čas vetrania 15 – 20 minút,“ odporúča Ladislav Pavlovič z INCON-u.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: INCON, Rehau, VELUX, Deceuninck

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Okná
Tagy: bezpečnostné okná denné svetlo okenné profily okenné systémy plastové okná vetranie
Zdieľať článok

Diskusia