Zdroj: Shutterstock

Ako vybrať okno do domu podľa novej legislatívy?

17. 08. 2021 Zdieľať

Nové rodinné domy musia od začiatku tohto roka splniť podmienku energetickej triedy A0, potreba primárnej energie teda nesmie presiahnuť hodnotu 54 kWh/m2 za rok. Domy musia mať lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a ich súčasťou by mali byť kvalitné materiály a výrobky. Ako si vybrať okná do takéhoto domu?

Okno sa považuje za najslabšie miesto obvodovej konštrukcie z tepelnoizolačného hľadiska, preto je potrebné venovať mu výnimočnú pozornosť. Pri zasklených stenách a sklenených fasádach to, samozrejme, platí obzvlášť.

No energetická účinnosť okien nie je definovaná iba ich tepelnoizolačnými vlastnosťami, ale tiež solárnymi ziskami. Vyvážený pomer medzi týmito parametrami určuje energetickú účinnosť okna a súčasne zásadným spôsobom ovplyvňuje fyzickú i duševnú pohodu užívateľov.

Aké parametre si všímať?

Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere okien do domu s takmer nulovou spotrebou energie patrí hodnota súčiniteľa prechodu tepla okna Uw, ktorá musí byť maximálne 0,85 W/(m2 . K). Na úroveň tepelnej izolácie celého okna, vplývajú tri faktory. Energetická úroveň zasklenia, rámu i vlastnosti dištančného rámika. Preto odporúčame pri žiadosti o cenovú ponuku definovať aj typ skla, ktoré chcete použiť. Alebo ešte lepšie, presnejšie sformulovať svoje očakávania týkajúce s požadovaných vlastností okna – prestup svetla, ochrana pred hlukom, ochrana proti vlámaniu prípadne protislnečná ochrana. Čím presnejšia formulácia očakávaní investora, tým vyššia bude šanca že okno bude plniť svoju funkciu správne.

Profesionáli zakladajú veľké okno

Zdroj: Saint-Gobain

Medzi hlavné faktory ovplyvňujúce komfort a energetickú účinnosť okna patria prirodzené denné svetlo, tepelnoizolačné vlastnosti a solárne zisky. Obmedzenie strát tepla inštalovaním energeticky účinných okien môže až o 20 % znížiť náklady na energie a redukovať aj efekt chladných stien.
Na druhej strane teplo zo slnečných lúčov predstavuje bezplatný zdroj energie. Významne ovplyvňuje komfort užívateľov budov aj v zimnom období. Okná v takomto dome majú byť navrhnuté tak, aby jedinečné vlastnosti skla boli v maximálnej miere využité.

Sklo je v okne dôležité

Hoci sa výber konkrétneho okna často zužuje na výber rámu okna, zďaleka to nie je jediný parameter, ktorý by sa mal brať do úvahy. Zasklenie tvorí najväčšiu plochu okna, preto vlastnosti skla zásadným spôsobom ovplyvňujú výsledné tepelnoizolačné hodnoty finálneho výrobku. „Na dosiahnutie požadovaných tepelných parametrov okna ako celku sú mimoriadne dôležité vlastnosti skla. Rovnako je dôležité dať si pozor na typ dištančného rámika a nepoužívať zastarané hliníkové rámčeky,“ vysvetľuje Michal Široký zo spoločnosti Saint-Gobain Building Glass.

Pri dvojsklách je najlepšia dosiahnuteľná hodnota súčiniteľa prechodu tepla zasklenia Ug = 1,0 W/(m2 . K), teda iba trojsklo môže dosiahnuť normou požadované hodnoty Ug = 0,6 až 0,8 W/(m2 . K). Aj z tohto dôvodu sa v poslednom čase mimoriadne zvýšil záujem o izolačné trojsklá.

Odporúčané hodnoty môže pomôcť dosiahnuť aj výber vhodného typu skla. Inovatívnym riešením môžu byť tzv. izolačné sklá s novou generáciou nízkoemisných povlakov ECLAZ spoločnosti Saint-Gobain, ktoré sa vyznačujú najlepším pomerom cena/výkon.

Dvojsklo prierez

Zdroj: isifa

Vďaka inovovanej technológii nanášania povlakov dosahujú izolačné sklá nadpriemerné tepelnoizolačné vlastnosti pri vysokej priepustnosti svetla. „Sklo ECLAZ prináša nielen vysoký prestup svetla, ale aj vysoké solárne zisky, čiže teplo, ktoré nemusíte vyrábať ani zaň platiť,“ dodáva Michal Široký.

ECLAZ búra mýty o tom, že špeciálne sklo cenu okna výrazne ovplyvní – podľa aktuálneho cenového prieskumu sa cena okna so sklom ECLAZ pohybuje o cca 3 – 10% drahšie ako okno s bežným sklom, v závislosti na type profilu. Nejde teda o žiadne násobné zvyšovanie ceny okna. Preto odporúčame pri žiadosti o cenovú ponuku definovať aj typ skla, ktoré chcete použiť.

Viac na www.saint-gobain-glass.cz

Text: Denisa Kureková

Foto: Saint-Gobain, isifa/Shutterstock

Zdroj: PR článok spoločnosti Saint-Gobain 

Kategória: Okná
Tagy: energie legislatíva pasívne domy rodinný dom tepelnoizolačné materiály zasklené steny zasklenie
Zdieľať článok