Hamlet by sa nerozhodol

Hamlet by sa nerozhodol

06. 03. 2007
Zdieľať

A vy? Byt s dreveným oknom či byt s plastovým oknom...? Otázka, ktorá nejednému stavebníkovi nedá spať a o ktorej rozmýšľajú aj tí, ktorých havarijná situácia ešte netlačí k výmene okien alebo na ich stavebnom povolení ešte len zasychá odtlačok pečiatky. Ba veru aj tí šťastlivci, ktorí sa tešia z nového bývania, často sa ešte zamyslia, či sa naozaj dobre rozhodli pre ten pravý materiál.

V čom to väzí?

Dôvod na zvažovanie je zrejmý. Okná nie sú maľovka. Očakávania s ich životnosťou sa často spájajú s predstavou, že najlepšie okno je také, ktoré poslúži ešte ďalším generáciám. Tak teda – v čom to väzí, že keď príde deň D alebo skôr O, nastane zhánka za informáciami a donekonečna porovnávame technické parametre, vzhľad, cenu a možnosti dodávateľa, a predsa sa ešte niekedy vrátime na začiatok.

Bez obalu o povrchu


Hamlet by sa nerozhodol

82282

Naši praotcovia v čase baroka prišli na myšlienku, ako predĺžiť vek drevených okien. Ťažko si vieme predstaviť, ako sa nápad zrodil, ale bol účinný. Šlágrom sa stala hĺbková úprava konštrukcie okna býčou krvou. Neskôr prešli k menej temperamentnému spôsobu: okná napúšťali fermežou (ľanovým olejom z druhého lisu).

Povrch okenného rámu sa má prezentovať najmä vlastnou štruktúrou materiálu, z ktorého je vyrobený, a aj spôsobom opracovania. Textúra vybraného dreva vynikne vďaka technológii morenia. Z exotických drevín sa v súčasnosti najviac používa malajský dub (dark red meranti) a brazílsky eukalyptus. Vyhovujú priaznivým pomerom medzi ich tvrdosťou a hmotnosťou a aj odolnosťou proti zmenám vlhkosti, ale trojvrstvový smrekový eurohranol s kvalitnou povrchovou úpravou má s nimi porovnateľné vlastnosti.


Hamlet by sa nerozhodol

82286

Novými postupmi spracovania drevených konštrukcií, vrstvením dreva a lepenými spojmi, dosiahneme rovnorodé vlastnosti vo všetkých smeroch materiálu a tým zabránime nežiaducim deformáciám. Úprava takýchto drevených eurookien sa začína niekoľkonásobným prebrúsením povrchu, pokračuje máčaním v moridle (obsahuje impregnačné látky), druhým máčaním v intermédiu a končí sa uzavretím povrchu nástrekom akrylátovej lazúry v hrubej vrstve.

Biela a okno – spojenie, pri ktorom sa nám okamžite vybaví plastová okenná konštrukcia. Okrem takejto klasiky sú na trhu okná s laminovanými dekormi dreva a širokej farebnej škály, farebné striekané povrchy s vrstvou odolnou proti poškodeniu a so schopnosťou potláčať ohrievanie profilov slnečným žiarením. Najprogresívnejším spôsobom je oplášťovanie profilu hliníkom. Kašírovanie fólií z mäkčeného PVC s ochrannou polyakrylátovou vrstvou, koextrudácia a lakovanie dvojzložkovým polyakrylátovým lakom patria v súčasnosti k bežným technológiám zušľachťovania povrchov plastových profilov.

S drevom netreba chodiť do lesa


Hamlet by sa nerozhodol

82283

Súčasnosť je v znamení drevených lamelových profilov zo smrekového, borovicového alebo dubového reziva. Lamely sa predlžujú pomocou mikroozubov (tzv. cinkované spoje) a navzájom sa lepia. Predpokladom kvality konštrukcie z masívu (homogénny vlys) alebo z lamelového vlysu je vlhkosť, ktorá nesmie prekročiť 12 percent, pričom pri lepení lamiel nesmú susedné vrstvy prekročiť dvojpercentný rozdiel vo vlhkosti. Celý proces závisí aj od kvality lepidla. Každá lamela má vlákna v inom smere. Zasklievanie sa deje pomocou zasklievacích líšt, dištančných a tesniacich profilov a silikónových trvale pružných tmelov.


Hamlet by sa nerozhodol

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

82285

Odporúčaná hĺbka zasklievacej polodrážky je minimálne 18 až 20 mm. Detail styku okenného krídla a okenného rámu je riešený dvomi štádiami tesnenia. Tesniaci profil na vnútornej strane krídla pracuje na princípe kompresie, stredové tesnenie na základe tvarovej pamäte. Na vonkajšej strane okna je vzduchová vrstva s odvodňovacími otvormi; pri dolnom vlyse je prekrytá odkvapnicovou lištou. Aby drevo vyniklo, používajú sa polyakrylátové laky (na drevené eurookná sa nepoužívajú polyuretánové laky – sú nepružné a praskajú), ktorých pružnosť je zárukou trvanlivosti pri zmenách počasia a striedaní ročných období. Drevené okno môže po osadení prvotne „zoschnúť“, pričom sa môže nežiaduco „dotvarovať“, avšak kvalita okna závisí od spôsobu spájania lamiel a spracovania drevnej suroviny. Pri zvažovaní, aké okno bude vhodné do do miestností so zvýšeným obsahom vlhkosti (kúpeľne, kuchyne, bazény), je lepšie vybrať plastovú alebo špeciálne povrchovo upravenú drevenú konštrukciu. Sú spoločnosti, ktoré majú v ponuke okná s obdobným dizajnom, ale s použitím rôzneho materiálu predurčeného na odlišné podmienky, do ktorých okno vstúpi ako nový spolubývajúci. Nevyhnutná je ochrana proti vlhkosti, plesniam, organizmom a ohňu.

Moderné drevené okno spája tradičný materiál so súčasnými požiadavkami. Vyhovuje spätosťou s prírodným prostredím. Tento tradičný prírodný materiál s vyššou energetickou náročnosťou výrobného procesu a s prácnosťou pri výrobe a obnove opäť získava na obľube aj vďaka variabilite a možnosti recyklácie. Pri oknách s najvyššou kvalitou je však často nevýhodou cena.

Plasty bez hanby


Hamlet by sa nerozhodol

82287

Šesťdesiate roky minulého storočia sa v ničom neokúňali. Doslova a dopísmena sa chopili svojej príležitosti. Nastala plastová explózia, ktorá sebavedome vpochodovala do ľudskej každodennosti. Tomuto nástupu sa nevyhli ani okná. V západnej Európe sa rozbehla výroba polymérnych okien (PVC) a do konca roka 1981 sa podiel v predaji vyšplhal na 45 percent, dnes sa prehupol cez 50 percent. Počas svojej životnosti v zásade plastové okenné konštrukcie nevyžadujú mimoriadnu údržbu. Počiatočná malá statická tuhosť polymérov sa v okenných systémoch kompenzovala vkladaním kovových profilov do polotuhých komôr. Pri –10 °C plasty vyrobené staršími technológiami „krehnú“. V priebehu dvadsiatich rokov však výrobcovia popracovali na vývoji polymérov, geometrii profilov a počte komôr v smere tepelného toku zvnútra konštrukcie. Komorové systémy jednoznačne zlepšili tepelnotechnické parametre okien a pri päťkomorových systémoch minimalizujú možnosť povrchovej kondenzácie. Plast od chvíle osadenia do okenného otvoru je tvarovo stabilný – čím premyslenejší profil, tým istejšia tvarová stabilita. Dnes sú v kurze najmä zlepšenia v tvare rámov a funkcií tesnenia; a tak sa komory vypĺňajú napríklad polyuretánovou penou (PUR). Štrbiny, klapky, otvory tvoria vetracie systémy tak, aby bola zabezpečená minimálna škárová prievzdušnosť bez zhoršenia schopnosti izolovať proti hluku. Nevýhodou je, že pri snahe o čo najlepšiu technickú úroveň narastá aj hrúbka konštrukčného systému a tým aj cena.


Drevo verzus plast

Na otázky odpovedá Dušan Svetlík, obchodný riaditeľ spoločnosti Mirador.

Prečo zase drevené?

Drevené okná sú vyrobené z prírodného materiálu, ktorý nezaťažuje životné prostredie a je príjemný na dotyk a pohľad, drevo dodáva interiéru pocit pohody a bezpečia. Za posledných 50 rokov sa drevo v stavebníctve veľmi používalo, avšak vzhľadom na niektoré vlastnosti dreva, ako aj nástup nových technológií prežíva svoju renesanciu. Drevo je jedinečný a neopakovateľný materiál s veľmi dobrými mechanickými vlastnosťami vzhľadom na svoju hmotnosť. Veľká variabilita použitých drevín v kombinácii s farebným odtieňom povrchovej úpravy je veľkou výzvou pre staviteľov.

Ako je to s izoláciou?

Tepelnoizolačné vlastnosti okna závisia predovšetkým od typu zasklenia. Profily drevených a plastových rámov sú pomerne dobrými tepelnými izolantmi. Ich povrchová vnútorná teplota je za podmienok stanovených normou zvyčajne vyššia ako teplota rosného bodu a nevzniká na nich povrchová kondenzácia.

Koľko treba investovať do jedného okna, aby splnilo svoj účel?

Možnosť výberu dreviny podľa priority vlastnosti rámu: tvrdosť, životnosť, tepelnoizolačné vlastnosti, štruktúra dreva, farebný odtieň samotnej dreviny… veľa ľudí porovnáva len cenu a nie kvalitatívne vlastnosti okien. Stretol som sa aj s tým, že si niekto chcel kúpiť plastové okná a potom sa rozhodol pre najlacnejšie, nekvalitné drevené okná od takzvaného garážového majstra. Toto vôbec nie je správne rozhodnutie. Pri rozhodovaní medzi plastovými oknami a drevenými treba zvážiť, koľko chceme do okien investovať a s akou životnosťou sa pri kúpe okien počíta. Okná nenakupujeme len pre jednu generáciu, kupujeme ich aj pre svoje deti a vnúčatá. Ak máme porovnávať cenu drevených a plastových okien, tak to nie je také jednoznačné. Pri drevenom okne je podstatne náročnejšia výroba profilov rámu a krídiel vrátane povrchovej úpravy. Počas existencie našej firmy sme sa stretli aj s takými cenovými ponukami na plastové okná, ktoré boli drahšie ako drevené, pritom mali porovnateľné rozmery a parametre. Súčasťou výplní stavebných otvorov sú aj vchodové dvere, na ktoré sa pri prvotnom rozhodovaní často zabúda.

Ako sa majú profily drevených okien?

Drevené okná sa vyrábajú s rozličnými profilmi a v rôznych hrúbkach. Každý výrobca okien si sám zvolil tvar profilu a hrúbku. Profil CLICK SYSTÉM sa udomácnil aj na našom trhu. V rámci inovácie sa vytvorili nové riešenia dreveného okna vrátane moderného dizajnu, odstránenia tepelných mostov, eliminácie kondenzácie vodnej pary v spodnej časti okna a eliminácie nežiaducej dĺžkovej rozťažnosti hliníkovej odkvapnice, ktorá je po celej šírke okna, ako i v kritických miestach dokonale odvetraná. Nová odkvapnica tak zabraňuje roseniu, zatekaniu a následnému vzniku hnilobných defektov. Okenné tesnenia dosadajú na masívny profil po celom obvode okna.

Sú vhodné aj do kúpeľní, kuchýň a podkrovia?

Vzhľadom na to, že drevené okno je vyrobené z prírodného materiálu, je zaručená paropriepustnosť (drevo dýcha).

Životnosť a ako ju predĺžiť?

Pri pohľade na životnosť povrchovej úpravy, resp. životnosť dreveného okna je obava zbytočná. Drevené eurookná sú povrchovo upravené kvalitnými ekologickými nátermi, ktoré odpudzujú vodu, majú schopnosť chrániť konštrukciu pred krupobitím a UV žiarením. Pri tomto systéme povrchovej úpravy sa obnovovací náter nanáša až po 10 až 15 rokoch. Veľa ľudí si mýli životnosť povrchovej úpravy so životnosťou okna ako takého. Pri pohľade na historické budovy si určite vieme predstaviť, čo tie 100– až 150-ročné drevené okná majú za sebou. Na údržbu (jeden- až dvakrát ročne) drevených rámov sa používa špeciálna súprava, ktorá obsahuje čistiaciu a leštiacu emulziu. Drevené okná majú tú výhodu, že ak sa po niekoľkých rokoch rozhodnete pre zelené či žlté okná, jednoducho vezmete štetec a premaľujete. Životnosť drevených okien a náteru závisí od viacerých kritérií: konštrukcie okna, kvality dreva, zasklenia, tesniacich látok a profilov, náteru, osadenia okien a starostlivosti.

… a vlastnosti, ktoré výrazne odlišujú drevené okná od plastových?

Skvelé mechanické vlastnosti, kontakt s prírodným materiálom… Drevené okná sú ekologické, a keď deti či vnúčatá budú uvažovať o prestavbe domu či bytu, pri drevenom okne nebudú mať problém čo so starým oknom. S drevom je to ako s kožou, vlnou, kameňom, chlebom… sú tu stále, len pri ich opracovaní a príprave nám slúžia nové technológie.

Viackrát sa nám stalo, že si zákazník po objednaní plastových okien prišiel k nám objednať vchodové dvere, ale tie už potreboval drevené. Pýtate sa prečo? Pretože vchodové dvere sú najviac používanou, a tým aj najviac zaťažovanou výplňou stavebných otvorov, a preto musia spĺňať funkčné a estetické požiadavky, ktoré sa na túto konštrukciu kladú.

Kam „kráčajú“ drevené okná?

Treba si uvedomiť, že drevené okná sú na stavbách už odnepamäti a majú budúcnosť vzhľadom na životné prostredie. Konštrukcia dreveného okna za posledné roky prešla zložitým vývojom od klasických dvojitých cez zdvojené okná až po nové konštrukcie s izolačným zasklením (eurookno), ktoré spĺňajú náročné požiadavky zákazníka. K dispozícii sú aj najmodernejšie drevohliníkové konštrukcie, pri ktorých sa ako nosný prvok používa drevený profil, z exteriérovej strany oplášťovaný hliníkom. Všetci sme boli zvyknutí na zdvojené (takzvané skrutkovacie) panelákové okná, ktoré neboli najšťastnejším riešením a pokazili dobré meno dreveným oknám. Nové drevené eurookná sa v zahraničí používajú už niekoľko desaťročí a stále plnia funkciu kvalitného okna.


Argumenty v prospech drevených okien • Drevo je tradičný prirodzený prírodný materiál – príjemný na pohľad i na dotyk.


 • Drevo je jedinečné a nenahraditeľné.


 • Drevo harmonizuje s každým interiérom.


 • Drevo má prirodzenú farbu, ktorá sa dá upraviť podľa predstáv zákazníka.


 • Drevo nezaťažuje životné prostredie.


 • Drevo má najnižší koeficient tepelnej rozťažnosti.


 • Drevo sa dá ľahko opraviť tmelom a lakom.


 • Drevo sa dá obnoviť novým náterom.


 • Drevo sa veľmi dobre správa pri požiari.


 • Vynikajúce mechanické vlastnosti (nosná časť strechy je zvyčajne z dreva).


 • Drevo je najvhodnejším materiálom na výrobu atypických okien (oblúkové a šikmé okná bez dodatočnej oceľovej výstuže – drevené okno je pevná lepená konštrukcia, pričom plastové okno sa vyrába ohýbaním v špeciálnom olejovom roztoku bez možnosti vystuženia oceľovou výstužou tak, ako je to bežné pri pravouhlých tvaroch plastových konštrukcií).

Argumenty proti plastovým oknám • Starnú, zosivejú – obnova je veľmi problematická – neraz pomôže iba výmena.


 • Ryhy a škrabance sa bežne neopravujú.


 • Má väčšiu tepelnú rozťažnosť.


 • Suroviny na výrobu plastových okien sú prevažne z neobnoviteľných zdrojov a v celej miere závisia od dovozu z iných krajín.


 • Potrebujú aj údržbu, o ktorej sa toľko nehovorí – mazanie kovania a natieranie profilu špeciálnym prípravkom.Plast verzus drevo

Na otázky odpovedá Vladislav Tamáši, zástupca značky Trocal pre Slovensko

Prečo plastové okno?

Od veľkého objektu až po rodinný dom zohľadňuje investor pri svojom zámere rozličné kritériá, ktoré ovplyvňujú výber rámového materiálu na výrobu okien. Výhodami plastu sú dlhá životnosť a ľahká údržba. Z množstva plastov, ktoré sa svojimi vlastnosťami navzájom odlišujú, sa pri výrobe okenných rámov presadil jednoznačne tvrdený polyvinylchlorid (PVC).

Potrebuje izoláciu?

Pri výmene starých okien za nové kvalitné plastové sausporí energia, zlepšia ukazovatele prestupu tepla, ale aj zníži infiltrácia vzduchu. Špeciálna viackomorová konštrukcia zabezpečuje zvukovú a tepelnú izoláciu, ktorá zodpovedá všetkým požiadavkám na moderné okno. Možno použiť všetky druhy tepelnoizolačných a zvukovoizolačných skiel s hrúbkou od 4 do 48 mm.

Komory – a koľko?

Počet komôr plastového profilu je najsilnejším zaklínadlom na trhu v posledných rokoch. Rozhodujúcimi, okrem počtu, sú aj ich šírka (menšia ako 8 mm nemá vlastne nijaký účinok), tvar a usporiadanie v konštrukcii profilu. Nie je tajomstvo, že správne využitou stavebnou hĺbkou je 70 mm s piatimi komorami. Ďalšie zvyšovanie ich počtu a stavebnej hĺbky neprináša praktický účinok. Navyše počet komôr nevypovedá o tepelnotechnických vlastnostiach alebo schopnosti okien odolávať povrchovej kondenzácii vody. Tá je výsledkom vnútornej konštrukcie profilu, systému tesnení a v neposlednom rade zasklievacej drážky. Namiesto na komory treba sa orientovať na celkový prestup tepla. Systémy so štyrmi komorami a so stavebnou hĺbkou 75 mm budú mať rovnaké vlastnosti ako systémy s piatimi komorami a so stavebnou hĺbkou 70 mm.

Životnosť plastových okien a kam s nimi, keď doslúžia…?

Dlhá životnosť výrobkov je najúčinnejšou cestou, ako chrániť životné prostredie. Čo netreba vymieňať, nezaťažuje ani životné prostredie. Aj preto sa plastové okná tak trvalo presadili v stavebníctve. Pri plastových oknách sa vychádza zo životnosti dlhšej než 30 rokov. Pritom väčšinou nie je dôvodom na ich výmenu ich funkčnosť, ale čatejšie zastaranosť technológie, čo sa týka okien vo všeobecnosti a vôbec rastúcich nárokov na stavebné materiály. Vývoj v tejto brandži postupuje veľmi rýchlo a novinky sa objavujú každý rok vďaka neustále sa pritvrdzujúcej legislatíve. PVC možno pri dodržaní všetkých technických vlastností aj po dlhom čase recyklovať bez toho, aby sa zhoršila kvalita materiálu. Recykláciu bez straty vlastností možno zrealizovať približne 8-krát (predstavte si 8 x 30 rokov). Po skončení životnosti PVC možno recyklovaný materiál rozložiť na pôvodnú surovinu (etylén a NaCl).

Vlastnosti, ktoré výrazne odlišujú plastové okná od drevených… • počas životnosti sú takmer desatinové náklady na údržbu,


 • výrazne priaznivý ekologický aspekt,


 • výroba je možná aj v malej miere priemyselným spôsobom – nižšie obstarávacie náklady,


 • vynikajúce tepelnotechnické, izolačné a statické vlastnosti nezávislé od vlhkosti alebo agresívnosti prostredia,


 • opraviteľnosť povrchov,


 • ak je to potrebné, je možný dizajn imitácie dreva, napriek tomu bez nákladov na opravu povrchovej úpravy,


 • samozhášavosť, resp. nehorľavosť,


 • odolnosť proti biologickým škodcom,


 • homogénnosť materiálu – stále a garantované fyzikálne vlastnosti.Hamlet by sa nerozhodol

82288

Ako ďalej…

Vývoj je jednoznačný. Izolácie, izolácie, izolácie.
Tepelná – na uspokojenie neustále sa zvyšujúcich nárokov na zníženie emisií (Kjótsky protokol) a s tým súvisiace ustavičné zdražovanie energií. Naše systémy (70 mm) dosahujú za určitých okolností Ur 0,87 W/(m2K).

Nepriezvučnosť – stavia sa pri diaľnicach, železniciach a letiskách. Kvalitné plastové okná od významných výrobcov (s hĺbkou 70 mm) dosahujú za určitých okolností Rw 49 dB (ak majú konkurenčné systémy splniť túto požiadavku, navrhujú sa ako zdvojené).

Veľké segmenty. Zasklenie na výšku podlažia prepúšťa viac svetla (tepla) a šetrí náklady na premostenie otvoru (nadokenný preklad). Náš systém (70 mm) umožňuje za určitých okolností dovolené zasklenie do výšky 2,7 m.


Hamlet by sa nerozhodol

82290

Farba: argument neexistuje, možno sa architekti rozhodli: dosť bolo bielej.

Experimentuje sa s lepením skiel do krídiel (sklo čiastočne preberá statiku krídla vo vertikálnom smere), s alternatívnymi materiálmi výstuží (antikoro, kompozit, oceľ s prerušeným tepelným mostom…), s extrémnymi stavebnými hĺbkami (nad 90 mm). Naša firma disponuje ako jedna z mála aj produktmi, ktoré spĺňajú v súčasnosti všetky uvedené požiadavky vrátane takých, akými sú okná protipovodňové alebo protilavínové, stále hovorím o 70 mm stavebnej hĺbke.


Hamlet by sa nerozhodol

82291

Moderná konštrukcia okien popri optických a systémovo technických komponentoch zohľadňuje predovšetkým funkčnosť. Priebežný päťkomorový systém alternatívne so stredovým alebo s dorazovým tesnením a s vnútornou konštrukciou komôr má optimálnu stavebnú hĺbku 70 mm, vysokú odolnosť proti zatekaniu a infiltrácii a nadštandardnú tepelnú izoláciu i plne vystužených rámov a krídel (Uw = 1,3 W/(m2K) a menší). Navyše sú zvýšenia odolnosti proti vlámaniu a ochrany proti hluku. Prekvapí vysoký statický potenciál pri zoštíhlení konštrukcie a pohľadovej šírky. K tomu nemalou mierou prispievajú stabilizátory, ktoré zásadným spôsobom upravujú vlastnosti PVC. Veľká väčšina receptúr PVC v súčasnosti zahŕňa stabilizátory s obsahom olova. EÚ direktívne rozhodla jeho spotrebu výrazne znížiť. Progresívni výrobcovia vo všetkých výrobkoch z prvotného materiálu používajú namiesto olova výhradne stabilizátory na báze ekologicky priaznivého vápnika a zinku.


Argumenty v prospech plastových okien

Okrem uvedeného treba pripomenúť, že významní európski výrobcovia technológií a plastových systémov priniesli za posledných pätnásť rokov obrovskú mieru know-how, poznatkov o problematike všeobecne, čo väčšine výrobcov drevených okien chýba – nemajú informácie kde načerpať a z toho vyplýva aj úplne zbytočná demagogická argumentácia.

Argumenty proti dreveným oknám

Nehnevajte sa, ale toto je bez komentára. Zákazník môže mať na rozhodovanie subjektívny pohľad: rozhoduje sa podľa svojich pocitov, stavu peňaženky, predstáv alebo zažitých štandardov. Tak je to správne a malo by to tak zostať. Komu neprekáža náročná údržba, vlastne neobnoviteľnosť takých nádherných prírodných lazúr, za porovnateľnú cenu iba priemerná technika, drastická neekologickosť, nestálosť materiálu a demagógia predajcov drevených okien, nech si ich kúpi. Oba materiály majú svoj trh, priaznivcov a odporcov. A tak to zostane až do chvíle, kým pre krásu dreva – ktoré minimálne na druhýkrát natrieme na bielo alebo na „palisander“, vyrúbeme posledný strom.

Jedným z najväčších problémov drevených okien sú vonkajšie povrchové úpravy. Preto sa v zahraničí používajú vo zvýšenej miere drevohliníkové okná. Výslovne upozorňujem, že na tieto okná sa akákoľvek spomínaná antidrevná argumentácia a názory nevzťahujú.

Doslov o oknách


Hamlet by sa nerozhodol

82284

Tvar okennej plochy určuje kompozícia a funkčný zámer s danosťami materiálu. Konštrukcia podlieha statickým, dynamickým a fyzikálnym zákonitostiam. Pri novostavbe, ale i pri výmene okna je z architektonického hľadiska dôležité osadiť také okno, ktoré tvarovo a najlepšie aj materiálovo kopíruje pôvodný zámer architekta a pôsobí zžito so „svojím“ domom. Dom, ktorý dostane na každom byte iné okná, pôsobí zranene a rezignovane – veď prišiel o charakter. Každý materiál má prednosti vlastné len jemu samotnému: vďaka moderným technológiám sa môžeme slobodne rozhodnúť medzi dreveným a plastovým oknom. Záleží len na našom dobrom pocite.

Kategória: Okná
Tagy: drevo okno plast
Zdieľať článok

Diskusia