Rekonštruujete a váhate čo s oknami? Inšpirujte sa projektom RenovActive

20. 01. 2021 Zdieľať

Pri rekonštrukcii RenovActive, teda úprave starého štvorcového domu na moderné bývanie, nemohli zostať pôvodné okná. Tie nespĺňali tepelnoizolačné, ale ani estetické štandardy moderného bývania. Investor si vybral okná v atraktívnom antracitovom vyhotovení s tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré nám pomohli dosiahnuť požadovanú energetickú triedu domu A1.

Montáž okien na pásky

Rekonštrukcia, ktorá má zvýšiť tepelný štandard domu, si však žiada nielen správny výber okna, ale aj zodpovedajúci spôsob jeho montáže. V prípade RenovActive padla voľba na montáž na tzv. pásky.

Montáž okien na pásky

Zdroj: Martin Matula

Montáž okien na pásky

Zdroj: Martin Matula

Po vybúraní sa opravili nerovnosti a vyrovnali ostenie, aby mohla byť pripojovacia škára (priestor medzi rámom okna a ostením) správne utesnená. Do pripraveného stavebného otvoru sa po ukotvení okna aplikovali montážne pásky. Zásadným krokom bolo postrážiť si správne umiestnenie pásky na interiérovej a exteriérovej strane – páska musí byť parotesná z vnútornej strany a vodoodolná z vonkajšej strany.

Montáž okien na pásky

Zdroj: Martin Matula

Montáž okien na pásky

Zdroj: Martin Matula

Nutné búranie

Aby sa podarilo prepojiť centrálny obytný priestor so záhradou, muselo sa pristúpiť k vybúraniu otvoru do obvodovej konštrukcie. Ide však o jediný nový otvor, ktorý bolo nutné v obvodovej stene vytvoriť.
Obytný priestor opticky aj fyzicky rozšírili plastové zdvižno-posuvné dvere, ktoré sa tiež montovali na pásky.

Montáž okien na pásky

Zdroj: Martin Matula

Viac denného svetla poskytlo aj zväčšenie okien na prízemí. Aby sa búralo čo najmenej, pristúpilo sa k zníženiu parapetov okien. Táto jednoduchá úprava priniesla nielen väčšie presvetlenie, ale aj moderný vzhľad miestností.

Čerstvý vzduch zabezpečujú ventilačné klapky

Všetky okná sú vybavené ventilačnými klapkami. Tie zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu, aj keď sú okná zatvorené. Čerstvý vzduch sa nasaje ventilačnými klapkami a komínovým efektom sa cez strešné okná alebo svetlíky ťahá nahor, kde sa odvetrá.

Vchod do domu

Zásadnou zmenou prešiel aj vchod do domu. Satinované vchodové dvere a zväčšené okno úplne zmenili jeho charakter. Do plochej strechy nad vchodom sa pridal svetlík, aby vstupná časť domu hostí priam vítala.

www.renovactive.sk

Zdroj: PR článok VELUX

Kategória: Okná
Tagy: moderné bývanie pôvodný stav rekonštrukcia okien a dverí výmena
Zdieľať článok