Zdroj: Jakub Sedlák/fotonotes 

Z hlavného mesta na vidiek? V prípade takejto usadlosti by ste sa neváhali presťahovať ani vy!

18. 05. 2022
Zdieľať

Bývanie vo veľkomestách má nesporné výhody, predovšetkým však pre mladých ľudí. Ak popritom vlastníte chalupu na vidieku, kam môžete odchádzať na víkendy, máte navrch. Majiteľom domu v malej dedine pod horou Říp, ktorí cez týždeň bývali v Prahe, víkendová lokalita tak prirástla k srdcu, že sa rozhodli odísť z hlavného mesta a presťahovať sa na vidiek natrvalo. Aby to mohli urobiť, bolo potrebné starú stavbu zrekonštruovať.

Oživenie staršieho domu v malebnom prostredí zverili do rúk architektom z DESTYL atelieru. Želaním majiteľov bolo zrekonštruovať stavbu tak, aby v čo najväčšej možnej miere spĺňala technologické i estetické požiadavky súčasnej doby, ale zároveň mal byť zachovaný dedinský charakter budovy a jej kúzlo. V interiéri si predstavovali kombináciu tradičných a moderných prvkov. Moderné prvky ruka v ruke s prvkami minulosti (napríklad tehlová klenba) mali vytvárať ucelený, útulný dojem. To sa aj podarilo.

Novostavba tradičného vidieckeho domu s moderným útulným interiérom

Časť stavby, kde sa nachádza hlavný vstup, je obložená kameňom so vzorom opuky, ktorá sa v tejto lokalite ťažila. Zdroj: Jakub Sedlák/fotonotes 

Odhaľovanie pôvodných konštrukcií ukázalo problémy

Keď vidíte starší dom s nánosmi najrôznejších čiastočných opráv a vylepšení, ktoré pribúdali po desaťročia, nikdy si nemôžete byť istí, čo sa skrýva pod nimi. Podobne to bolo aj v tomto prípade. „Počas odhaľovania pôvodných konštrukcií, aj počas búracích prác, sme opakovane narážali na veľmi zlý stav budovy. Ako nevyhovujúci bol vyhodnotený pôvodný krov aj strop, statické trhliny mali aj pôvodné klenby.

Prečítajte si tiež
Výnimočný rodinný dom v Trnave: Teplá atmosféra domova i napriek surovým materiálom

Dom nemal základy, nosné steny neboli medzi sebou previazané a mali značné problémy so vzlínajúcou vlhkosťou. Rozsah plánovanej rekonštrukcie stále narastal a s miernym nadsadením nám zostala iba pôvodná červená pumpa,“ charakterizujú rozsah poškodení pôvodného domu architekti.

Novostavba tradičného vidieckeho domu s moderným útulným interiérom

Chodba. Zdroj: Jakub Sedlák/fotonotes 

Namiesto rekonštrukcie novostavba

Nakoniec nezostávalo nič iné, len postaviť dom nanovo od základov. Napriek tomu, že šlo o novostavbu, nesie črty pôvodnej stavby. Dom má rovnaký tvar a dispozíciu. Dokonca sa podarilo zrealizovať aj klenby presne tak, ako boli v pôvodnej stavbe. Minulosť pozemku sa premietla i do zvolených materiálov.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v Rovinke púta kontrastom tehly a dreva na fasáde

Príjemná novostavba pôsobí ako vydarená rekonštrukcia pôvodného domu, je omietnutá, zachované je aj ostenie okolo okien. Časť stavby, kde sa nachádza hlavný vstup, je obložená kameňom so vzorom opuky, ktorá sa v tejto lokalite ťažila. Na strešný obklad a obklad vikierov autori stavby použili falcovaný plech v antracitovom odtieni.

Novostavba tradičného vidieckeho domu s moderným útulným interiérom

Priestranná kuchyňa s jedálňou je vo vidieckom štýle. Zdroj: Jakub Sedlák/fotonotes 

Dobové a moderné = jedna k jednej

Interiér spája dobové prvky s modernými vo vyváženom pomere. Je farebne i materiálovo čistý, svieži, ako harmonizujúci prvok k bielym stenám používa svetlé drevo. Prirodzené svetlo vo vstupnej hale znásobujú starostlivo umiestnené zrkadlá. Zaujímavým prvkom je točité drevené schodisko s knižnicou osvetlené strešným oknom.

Novostavba tradičného vidieckeho domu s moderným útulným interiérom

Na prízemí sa nachádzajú obývačka s pôsobivým murovaným klenbovým stropom namaľovaným nabielo. Zdroj: Jakub Sedlák/fotonotes 

Spálňa aj pre hostí, vonkajšia kuchyňa, sauna

Na prízemí sa nachádzajú obývačka s pôsobivým murovaným klenbovým stropom namaľovaným nabielo a s priestrannou kuchyňou, technické miestnosti, schodisko. Na druhom kraji domu je umiestnená spálňa pre hostí.

Prečítajte si tiež
Vila, ktorá prekvapuje svojim vlastným svetom, získala v Česku titul Stavba roka 2021

Na obývačku smerom do hĺbky pozemku nadväzuje krytá vonkajšia kuchyňa s posedením na vydláždenej terase. Za ňou nasleduje sauna a vonkajší priestor s bazénom a svedkom minulosti – výraznou červenou pumpou. Na poschodí nájdete detskú izbu, pracovňu so šatňou a hlavnú spálňu.

Novostavba tradičného vidieckeho domu s moderným útulným interiérom

Zaujímavým prvkom je točité drevené schodisko s knižnicou osvetlené strešným oknom. Zdroj: Jakub Sedlák/fotonotes 

Vidiecke bývanie s červenou pumpou

architektonický ateliér: DESTYL atelier

autori: Martin Poledníček, Radek Eis, Anna Línková, Stanislav Janíček

lokalita: pod Řípem, ČR

plocha: 229 m2

projekt: 2017 až 2018

realizácia: 2020 až 2021

Sabína Zavarská

Foto: Jakub Sedlák/fotonotes 

Kategória: Návšteva
Tagy: domácky interiér knižnice letná kuchyňa moderné bývanie novostavby pôvodný stav rodinný dom sauny umenie vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia