Inštalujeme podlahové kúrenie: Ktorý typ je vhodný do novostavby a akú podlahovú krytinu k nemu zvoliť?
Čo potrebujete vedieť, ak si chcete dať podlahové kúrenie do staršieho bytu alebo domu?
Podlahové vykurovanie rovnomerne vyhrieva priestor a z dostupných druhov kúrenia je pre ľudský organizmus najvhodnejšie. Okrem vytvorenia najprirodzenejšej tepelnej pohody v interiéri sú podlahové vykurovacie systémy aj energeticky úspornejšie v porovnaní so zaužívanými teplovodnými radiátormi alebo teplovzdušnými konvektormi.
Výhody podlahového vykurovania
Hlavným bonusom podlahového vykurovania je najrovnomernejšie rozloženie teplôt. Využíva sálavé teplo z ohrievanej podlahy, ktoré vyžaruje do miestnosti, a teda aj na ľudí. Prednosťou je aj minimálna cirkulácia vzduchu, čím sa obmedzuje prach v miestnosti a ušetríte miesto, keďže podlahové kúrenie je ukryté pod podlahou a je neviditeľné.
Podľa teplonosného média môže byť elektrické alebo teplovodné. Oba systémy sa dajú realizovať suchým i mokrým spôsobom. Teraz sa však zameriame len na teplovodné vykurovanie, ktoré si rozoberieme s odborníkom.
Nevýhody podlahovky
K čiastočným nevýhodám podlahového vykurovania patria hlavne vyššie obstarávacie náklady i to, že inštaláciu si treba vopred dobre premyslieť, aby sa neumiestňovala pod trvalo fixný nábytok (zabudované skrine a linky), ktorý plánujete mať v tej-ktorej miestnosti.
Takisto ak ste zvyknutí na veľkoplošné koberce, pri podlahovom vykurovaní si už treba vybrať také, ktoré sú určené priamo na podlahovku. A treba, samozrejme, rátať aj s tým, že na ohrev miestnosti potrebujete dlhší čas, takže po návrate zo zimnej dovolenky nečakajte, že dom alebo byt bude okamžite vykúrený, ak ste pred odchodom podlahovku vypli. S týmito menšími nevýhodami sa však dá vyrovnať a v konečnom dôsledku vám podlahové vykurovanie prinesie väčší komfort i šetrenie nákladov.
Správne nastavenie teploty
Na to, aby podlahové vykurovanie správne fungovalo, ho treba vedieť aj správne nastaviť, čo však nie každý dostatočne ovláda. Povrchová teplota podlahy by mala byť rovnaká ako povrchová teplota ľudského tela, teda približne 28 až 30 °C, čo je na navodenie pocitu tepla postačujúce. Ľudia, ktorí podlahové vykurovanie s vertikálnym rozložením teplôt po celej miestnosti nepoužívajú, dobre poznajú pocit studených nôh a horúcej hlavy. To sa bežne stáva pri iných typoch vykurovania obytných miestností. Na dosiahnutie interiérovej teploty 21 °C stačí mať teplotu podlahy nastavenú od 22 po 25 °C.
Samozrejme, pri inštalácii podlahového vykurovania treba dbať aj na jeho umiestnenie na dobre izolovanú podlahu, aby nedochádzalo k únikom tepla. Za ideálne sa preto považuje vykurovanie s takým vertikálnym rozložením teplôt po celej ploche miestnosti, keď v oblasti hlavy stojaceho človeka je teplota vzduchu asi o 2 až 4 °C nižšia než pri nohách.
Podlahové vykurovanie do novostavby
Do novostavby s energetickým štandardom A0, ktorý je povinný, sa elektrická podlahovka nedá aplikovať bez výrazných komplikácií. Bolo by treba pridať veľmi veľa dodatočných opatrení, ako rekuperácia, fotovoltika, izolačné materiály navyše a podobne, a často je to nemožné. Čiže odpoveď je jasná – teplovodné. Spotreba je navyše výrazne nižšia, a to najmä s plynom a tepelným čerpadlom. Navyše táto podlahovka dokáže aj chladiť.
Aká podlaha je najvhodnejšia?
Minerálne podlahové krytiny, ako napríklad kameň alebo keramické podlahové krytiny, sú na podlahové vykurovanie najvýhodnejšie, pretože majú vynikajúcu tepelnú vodivosť. Zďaleka však nie sú jedinou voľbou – ich nevýhodou je nízka pocitová teplota, ak vykurovanie nie je v prevádzke mimo sezóny.
Veľmi využívaným variantom sú plávajúce laminátové alebo drevené podlahové krytiny, pričom odporúčame, aby mali z výroby potvrdenú vhodnosť na použitie s podlahovým vykurovaním. V zásade sú vhodné aj podlahy z PVC, kde sa odporúča lepenie. Koberce by mali byť na dosiahnutie lepšieho prestupu tepla tiež lepené a označené ako vhodné na podlahovku, pričom ich hrúbka by nemala presiahnuť 10 mm.
Aký zdroj tepla použiť?
Podlahové vykurovanie pracuje s relatívne nízkymi teplotami vykurovacej vody, preto sú už dnes ideálnymi zdrojmi tepla bežné tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory, ktoré najefektívnejšie pracujú v tomto nízkoteplotnom režime. Rovnako vhodné sú plynové kondenzačné kotly a, samozrejme, ostatné vysokoteplotné zdroje po zregulovaní na primeranú teplotu vykurovacej vody medzi 30 až 45 °C.
Text: Miro Lisál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom