21. 11. 2005
Zdieľať

Ľudia používajú kameň, tehlu, ale aj betón na stavbu svojich obydlí už dlhé veky. Nestavali z nich však len múry domov, spevňovali nimi aj cesty, ulice či námestia. Prvé ploché neopracované kamene nahradili postupom času opracované dlažobné kocky pravidelných tvarov, neskôr prišli na rad pálené tehly a nakoniec betón. A dnes? Vďaka širokej ponuke dlažieb z rôznych materiálov môžete po svojej záhrade kráčať naozaj pevným krokom.

Kto by nechcel mať okolie svojho domu pekné a úhľadné? Na vytvorenie pôsobivej, ale aj praktickej záhrady, ktorú možno využívať po väčšiu časť roka, nestačí upravená zeleň a udržiavaný trávnik. Najnamáhanejšie a najčastejšie využívané plochy treba spevniť. Materiálov a spôsobov je pritom veľké množstvo, ešte viac je ich kombinácií. Vybrať si môžete produkty tradičné aj moderné, univerzálne aj špeciálne na konkrétny účel.

Prírodný kameň

Prírodný kameň sa teší veľkej obľube nielen vďaka svojej tvrdosti a mechanickým vlastnostiam, ale najmä vďaka svojmu vzhľadu. Na spevňovanie plôch sa využívajú kamene opracované do požadovaného tvaru štiepaním alebo rezaním. Na kamennú dlažbu môžete využiť kocky alebo platne rôznych rozmerov, pravidelných aj nepravidelných tvarov. Najdlhšiu životnosť a najvyššiu odolnosť možno očakávať pri cestičkách a spevnených plochách z tvrdšieho kameňa (žula, rula, čadič, niektoré vápence a pod.) s nižšou nasiakavosťou.

Kamenné kocky a dlažobné platne nie sú rozmerovo úplne totožné, preto je práca s nimi o čosi náročnejšia. Kocky sa najčastejšie vyrábajú s dĺžkou strany 5, 8, 10 a 15 cm (samozrejme, s istou toleranciou). Dosky sa podľa vlastností konkrétneho kameňa štiepu alebo režú v hrúbke približne 10 cm. Môžu sa formátovať na pravidelné obdĺžniky či štvorce, alebo sa ponechá ich prirodzený polygonálny tvar.

Rôznymi spôsobmi sa môže upraviť aj ich povrch. Prírodný charakter majú cestičky a spevnené plochy z nášľapných kameňov – kamenných platní nepravidelných tvarov a rôznych veľkostí, ktorých stredy sú od seba vzdialené na dĺžku kroku (asi 70 cm). Škáry, alebo skôr voľné plochy medzi jednotlivými kameňmi, sa zatrávňujú. Dlažba z pravidelných kamenných platní sa hodí najmä na väčšie plochy a vyzerá reprezentatívne, kamenné kocky pôsobia romanticky a z praktických dôvodov sa používajú najmä na chodníky a prístupové cestičky. Výber medzi kockami a doskami závisí iba od vkusu, hrúbku materiálu na dláždenie však treba voliť podľa účelu a charakteru prevádzky spevnenej plochy. Od predpokladaného zaťaženia sa odvíja aj skladba a hrúbka podkladu.

Tehla


Pevným krokom

35517

Popri klasických tehlách sa v súčasnosti dostávajú do popredia záujmu tehly kameninové alebo klinkerové, s ktorými sa čoraz častejšie stretávame najmä pri úpravách súkromných pozemkov. Sú ekologicky neškodné a vzhľadom pripomínajú tradičnú tehlu. Kameninové (klinkerové) tehly sa však vyrábajú zo špeciálnej hliny a vypaľujú pri teplote vyššej ako 1 100 ˚C. Hlina sa pri vysokej teplote spečie a vznikne veľmi tvrdý materiál – kamenina, ktorá je mimoriadne pevná, tvrdá a mrazuvzdorná. Takéto tehly sú nenáročné na údržbu a dobre odolávajú zaťaženiu aj všetkým poveternostným vplyvom, dokonca i pôsobeniu kyselín. Najčastejšie sa vyrábajú v odtieňoch červenej, žltej a hnedej, podľa použitej hliny však možno získať aj zaujímavú modrastú farebnosť. Vyhorením materiálov obsiahnutých v hline však môže vzniknúť aj iné zafarbenie. Drobné rozdiely vo farebnosti pálených tehál sú preto bežným javom a dávajú dlažbe charakteristický rustikálny vzhľad. Aby bola celková farebnosť spevnenej plochy rovnorodá, odporúča sa klásť dlažbu z viacerých paliet naraz – dosiahne sa tak rovnomerné rozloženie jednotlivých farebných odtieňov.


Pevným krokom

35523

Klinkerové tehly možno použiť samostatne a dlažbu ukladať do rôznych vzorov, pôsobivo vyzerá aj kombinácia tehly s inými materiálmi. Napríklad spojením s prírodným kameňom sa dajú vytvárať vizuálne efekty, ktoré spestria a oživia veľké plochy, striedanie farieb a materiálov je však ideálne aj na vymedzenie plôch s rôznymi funkciami. Tehly sú veľmi presné a ponuka rôznych rozmerov je pomerne široká (napr. 10 × 20, 10 × 10, 24 × 11,8, 11,8 × 11,8 cm). Ucelené série ponúkajú tiež rohové a ukončovacie oblúkové tvarovky a podobne. Najčastejšie sa používa tehlová dlažba s hrúbkou 4,5, 5,2, 6,2 alebo 7,1 cm, hrúbka dlažby 8 cm je určená pre zvlášť namáhané plochy. Môžete sa však stretnúť aj s malými mozaikovými kockami s hranou 5,2 cm či veľkými doskami s rozmermi až 15 × 15 alebo 24 × 24 cm.

Betón


Pevným krokom

35519

Pre svoju priaznivú cenu a veľký výber tvarov a typov je dnes betónová dlažba najpoužívanejším materiálom na spevňovanie plôch nielen na verejných priestranstvách, parkoch či peších zónach, ale aj v okolí rodinných domov. Trh ponúka betónovú dlažbu najrôznejších tvarov a farebných odtieňov, s hladkým aj rôznymi spôsobmi upraveným povrchom. Cenovo najvýhodnejšia je však zámková dlažba zo sivých betónových tvaroviek, a z tohto prozaického dôvodu sa s ňou stretávame asi najčastejšie. Betón však ponúka množstvo ďalších zaujímavých možností – farebnosťou a vyhotovením povrchu môže byť betón vernou, avšak lacnejšou napodobeninou rôznych druhov kamenných dlažieb, ale aj pálenej tehly.


Pevným krokom

35520

Na výrobu betónových dlažieb sa používajú rôzne farebné piesky a zmesi cementov, prípadne železooxidové farby odolné proti UV žiareniu. Práve betón ponúka zo všetkých materiálov na spevňovanie exteriérových plôch najlepšie možnosti tvarovania. Navyše možno ozvláštniť aj povrch tvaroviek – napríklad brúsením alebo brokovaním (zdrsnenie povrchu), do jeho vrchnej vrstvy sa môžu pridávať rôzne tvrdé horniny, zaujímavo vyzerajú i platne z vymývaného betónu s povrchom z obnažených okruhliakov. Betón sám ponúka veľké množstvo typov pri voľbe farebnosti a štruktúry povrchu záhradných chodníkov, cestičiek či terás, na väčších plochách ho možno tiež kombinovať s inými materiálmi a efektne spestriť napríklad klinkerovými tehlami.

Možností na spevňovanie plôch v okolí domu je viac než dosť, stačí si len vybrať.

Kategória: Materiály Podlaha, dlažba Záhradné stavby
Tagy: dlažba materiál pevnykrok
Zdieľať článok

Diskusia