20. 01. 2006
Zdieľať

Prastarý materiál, ktorý si človek s dôverou prizýva do svojho príbytku dodnes, priaznivo pôsobí na ľudské zmysly. Ak máte doma drevenú podlahu, ste šťastný človek – každý krok na nej vás spája s prírodou.

Už ste niekedy pocítili príjemný dotyk dreva, jeho priateľskú mäkkosť či nenápadné vyžarovanie tepla? Skúste sa mu poddať. Zatvorte oči a bosými nohami pomaly prejdite niekoľko metrov po drevenej dlážke. Možno sa vám na prvý raz podarí vychutnať si niektorú zo sympatických vlastností dreva. Podlaha zohráva v celkovej stavbe významnú úlohu, estetickú i praktickú. Udáva tón prostrediu a ako dôležitý zjednocujúci prvok bývania podmieňuje jeho štýl. Najčastejšia otázka na začiatku zvažovania, keď človek preletel ponuky podlahových krytín a riadne sa mu z nich zakrútila hlava, vyznieva ako volanie o pomoc: Čo tam dáme? Keramiku? Laminát? Žeby drevenú podlahu?

Kam s ňou?


Podlaha v dreve zakliata

42448

Obývacím a detským izbám, spálňam pristane drevo. Hodí sa do akéhokoľvek typu interiéru. Tento jedinečný prírodný materiál nič neimituje a navyše podieľa sa na vytváraní zdraviu prospešného prostredia. Drevo, neodmysliteľná súčasť klasického stavebníctva a obľúbenec interiérovej architektúry, sa vracia do súčasných príbytkov ako osvedčená „trvalka“, no v našich podmienkach s prívlastkom de luxe. Totiž kvalitná drevená podlaha je finančne pomerne náročná záležitosť. Na druhej strane, ak sme zvyknutí investovať podľa osvedčenej zásady: nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci, rozhodneme sa pre ňu. V druhej fáze rozhodovania, aký druh drevenej podlahy si vybrať, treba mať na pamäti, kde bude umiestnená, aké bude jej zaťaženie, napr. normálne či intenzívne, či sa hodí k celkovému štýlu interiéru a v neposlednom rade, ako hlboko môžeme siahnuť do vrecka. Pri cenách drevených podláh je rozhodujúca najmä hrúbka nášľapnej vrstvy – čím hrubšia, tým trvanlivejšia, a teda drahšia.

K dispozícii máme v podstate tri základné spôsoby, ako vytvoriť drevenú dlážku: klasickú palubovku, parkety, plávajúcu podlahu, ktorá sa vďaka rýchlemu a bezproblémovému kladeniu teší veľkému záujmu.

Stará dobrá známa – palubovka

Kedysi verne slúžila v bežných dedinských i mestských domoch. Statočne obstála v nejednom obchode či hostinci. Dodnes má svojich priaznivcov a nachádza uplatnenie v nových obytných interiéroch, kde už zďaleka nevyvoláva predstavu tuctovej vidieckej dlážky. Klasicky pozostáva z masívnych drevených dosák, zvyčajne s hrúbkou 21 až 25 mm, povrchovo neupravených, ktoré sa skladajú do ľubovoľne veľkej plochy na pero a drážku, fixujú na hranolčeky. Vytvárajú jednoduchý plošný efekt, striedaním rôznych dĺžok možno docieliť nenápadný, opakujúci sa rytmus, ozvláštňujúci celkové pôsobenie priestoru. Kresbu dreva, najlacnejšie je smrekové, zvýrazní dodatočné nalakovanie materiálu či nanesenie lazúry vo vhodne zvolenom farebnom odtieni. Napríklad v miestnosti s pestrými doplnkami zaujímavo pôsobí biely transparentný náter.


Podlaha v dreve zakliata

42447

Uložením dosák palubovej podlahy môžeme opticky čarovať s priestorom – predĺžiť ho, ak smerujú rovnobežne s dlhšími stenami miestnosti, alebo ho rozšíriť, ak kopírujú smer kratších stien.

Palubovka sa hodí do zrubových typov domov, so špeciálnou úpravou proti vlhkosti do exkluzívnych kuchýň zariadených v retroštýle babičiek či do kúpeľní so závanom romantiky starých čias. Výborne sa dá využiť v starých vynovených sedliackych stavbách pri zobytnení podkrovia, kde sa ponechali drevené stropy. Palubovka je vďačným a cenovo relatívne prístupným materiálom (ak máte šťastie, štvorcový meter neopracovaných a povrchovo neupravených dosák vás vyjde na 230 Sk). Vydrží desaťročia a jej životnosť sa dá predĺžiť vhodnou údržbou. Môžete sa však dožiť iného sklamania, a to nie vlastnou vinou, keď po krátkom čase zistíte, že sa dosky očividne zosušili a pero len tak-tak drží v drážke. Kúpili ste napriek ubezpečeniu predávajúceho príliš mokré drevo. Aj to sa stáva a dosť často. Chybu možno zaretušovať – škáry vytmeliť.

Čarovanie s parketami


Podlaha v dreve zakliata

42438

Práve s masívnymi parketami sa spája predstava mnohých ľudí o nezničiteľnej podlahe, ktorej domáca pani venovala hodiny driny, aby ich s drôtenkou oživila a leštením im dodala patričnú žiarivosť. Dnes sa s parketami býva jednoduchšie. Stále sa vyrábajú z tvrdého plného dreva väčšinou povrchovo neupraveného, dodatočne sa brúsia, tmelia, lakujú. Pri individuálnom riešení vzorov ich niektoré firmy na požiadanie dodávajú s povrchovou úpravou.


Podlaha v dreve zakliata

42450

Takže, čo všetko nám ponúka trh? Klasické parkety. Pozostávajú z jednotlivých častí, vlysov, 21 až 22 mm hrubých, dlhých napr. 400 až 500 a širokých 60 až 40 mm s obvodovým spojením drážky a pera. Nie je jednoduché rozhodnúť sa pre niektorú z drevín, ktorá nás oslovuje svojou farbou alebo kresbou – dub, buk, buk svetlý alebo parený, jaseň, javor… Ťažko si vybrať aj z väzieb vytvárajúcich zaujímavé vzory hodiace sa do priestrannejších i menších miestností. Môže to byť celosvetovo známy stromček (rybina, rybia kosť), anglický vzor, tabuľový, pletený, mozaikový… Pri výbere dlážky poskladanej z parkiet už dopredu rátajme s tým, že kladenie je prácnejšie, vyžaduje si viac času. Podobne aklimatizácia vlysov, tie potrebujú na zžitie sa s prostredím 14 dní.


Podlaha v dreve zakliata

42439

Niektorých ľudí odrádza od parkiet predstava, že hoci sa im páčia, majú panický strach z ich rušivého vŕzgania. Dnes to vraj nehrozí. Kedysi sa parkety pribíjali na dosky, a tak časom vŕzgali klinčeky vo vlysoch, alebo sa ukladali do asfaltu a ten zaplnil spoje. Parkety neboli dostatočne vysušené a potom vysychali. Pri vlysoch s hrúbkou 21 mm, z toho nášľapnej vrstve patrí 10 mm, nemalo by sa to vyskytnúť. Taká podlaha vydrží vyše sto rokov. A žiadne strachy z drôtikovania. Lakuje sa lakom, ktorý chráni podlahu pätnásť až dvadsať rokov, potom sa prebrúsi a znovu nalakuje.


Podlaha v dreve zakliata

42437

Drevené parkety zabezpečujú dobrú tepelnú a akustickú izoláciu a patria medzi vynikajúcich regulátorov vlhkosti vzduchu v miestnosti, ktoré nespôsobujú alergie. Z estetického hľadiska ich možno považovať za príjemné ozvláštnenie priestoru. Orientačne: Za štvorcový meter najlacnejších klasických parkiet, vlysov, ktorých výber v megapredajniach je doslova úbohý, a často je už na prvý pohľad pochybná aj ich kvalita, zaplatíte od 600 do 1000 Sk. Odborníci si za kladenie lepením napr. vzoru stromček účtujú za štvorcový meter 260 Sk, za brúsenie 100 Sk, za olejovanie a lakovanie s tromi vrstvami 90 Sk atď.

Plávajúca podlaha stále hitom


Podlaha v dreve zakliata

42446

Keď sa pred rokmi objavili na trhu hotové drevené viacvrstvové parkety či veľkoplošné drevené parkety, ktoré sa ukladajú na rovný podklad, vzbudili veľký záujem a odborníci ich označili za výrazný vývojový krok vpred v oblasti drevených dlážok. Zákazníci boli nimi nadšení a dodnes si nevedia vynachváliť účelnosť drevenej plávajúcej podlahy, ktorá povýšila obytné miestnosti na elegantné zákutia.

Veľkoplošné trojvrstvové parkety sú povrchovo upravené. Dielce (poskladané z parketových dosák) napr. s rozmermi 200 × 2200 ×14 mm alebo 186 × 2200 × 15 mm sa navzájom pevne spájajú lepidlom na klasické pero a drážku. Novšie typy majú suché zámkové systémy, ktoré umožňujú kladenie bez lepenia a šetria čas pri montáži. Ďalšou výhodou je jednoduchá rozoberateľnosť podlahy v prípade, keď sa na niektorom mieste poškodí a treba ju opraviť.


Podlaha v dreve zakliata

42440

Akú funkciu spĺňajú tri vrstvy s celkovou hrúbkou 10 až 15 mm? Hornú nášľapnú vrstvu tvoria 3 až 4 mm tvrdého dekoratívneho dreva, pri niektorých druhoch sa používa silná dyha z ušľachtilého dreva. Povrch možno po čase obnoviť zbrúsením (tri až štyri razy) a nanovo prelakovať. Jedno zbrúsenie odstráni asi 0,3-milimetrovú vrstvičku dreva. Kvalita závisí aj od povrchovej úpravy, ktorú zabezpečujú špeciálne laky nanesené v šiestich aj siedmich vrstvách, prípadne olej. Na strednú vrstvu parkiet, jadro, sa používa napr. 8 mm hrubá smreková latovka uložená naprieč, aby zabránila objemovým zmenám. Spodná časť sa nazýva protiťahová, stabilizujúca vrstva. Sendvičová konštrukcia moderného materiálu, akými sú prefabrikované parketové dielce, udržiava drevo bez deformácií.


Podlaha v dreve zakliata

42442

Veľkoplošné parkety majú vynikajúcu stabilitu a pomerne dlhú životnosť, približne štyridsať rokov, ale konkurovať klasickým, takmer nezničiteľným parketám nemôžu. Ľahko sa udržiavajú, odporúčajú sa do rodín s alergikmi, rýchlo sa ukladajú. Keďže ide o prírodný pružný materiál, pri chôdzi šetria kĺby. Obľúbené sú aj pre bohatý výber drevín v rôznych typových kategóriách (natur, standard, country a pod.), poskytujú veľa farebných variácií.

V neposlednom rade je drevená plávajúca podlaha cenovo dostupnejšia ako luxusné tradičné parkety. V porovnaní s laminátovými „sesternicami“ majú zase veľkú výhodu v tom, že ich možno opravovať. Kvalita drevených plávajúcich podláh sa prejavuje aj vo zvýšení vzdušnej a krokovej nepriezvučnosti stropov. Tlmia hluk a vibrácie do okolitých miestností.


Podlaha v dreve zakliata

42443

Orientačne: Ceny bežných veľkoplošných drevených parkiet, plávajúcich podláh, sa pohybujú od 600 do vyše 1 000 Sk za štvorcový meter. K nim treba pripočítať montáž. Ten najzákladnejší úkon, položenie metra štvorcového plávajúcej podlahy – drevo vrátane podložky – stojí cca 150 Sk.

Trendy

Najnovším farebným hitom drevených podláh sú teplé hnedé farby s červenkastým nádychom. Ako potvrdili prestížne medzinárodné výstavy či veľtrhy, napr. tohtoročný Domotex v januári v nemeckom Hannoveri, do popredia záujmu výrobcov, ale aj spotrebiteľov sa napriek vysokým cenám dostávajú exotické dreviny.

Ak uvažujete o drevenej podlahe, v špecializovaných veľkopredajniach neponúkajú veľký výber. Keďže je to finančne náročná investícia na celý život, výhodné je zveriť sa do rúk expertov v parketových štúdiách. Najlepšie takých, o ktorých máte dobré referencie od konkrétnych ľudí, spokojných s ich službami.

Kategória: Farby, materiály Podlaha, dlažba
Tagy: drepo drevená podlaha drevo podlaha
Zdieľať článok

Diskusia