23. 02. 2006
Zdieľať

Dnes sa vo všetkých oblastiach prikláňame k prírode a prírodným materiálom. Prečo neskúsiť aj niečo iné a pritom takisto prirodzené? Pálená tehla, drevo, kameň, štrk, piesok, kôra… stačí si vybrať.

Tehla

Ak sa rozhodnete použiť vo svojej záhrade tehlu, je veľmi pravdepodobné, že urobíte dobre. Tehla je totiž najobľúbenejším materiálom a je vhodná do všetkých typov záhrad. Na dláždenie sa používala už v staroveku. Vek chodníkov, ktoré sa dodnes využívajú, odhaduje sa na vyše 4000 rokov.


Prechádzka okolo domu (3. časť)

46492

Skôr než vytvoríte chodník z tehál, ktoré vám zostali zo stavby domu, mali by ste vedieť, že tieto tehly nie sú na dláždenie vhodné. Tehla určená na murovanie je nasiakavá, čo spôsobuje, že jej životnosť pri použití ako dlažby je nízka. Nedostatky „obyčajnej“ tehly rieši špeciálna klinker tehla, ktorá je pálená zo špeciálnej hliny pri vysokých teplotách. Vďaka použitej technológii je takmer bez pórov, je stálofarebná, mrazuvzdorná, odolná proti mechanickej záťaži aj proti zimnému soleniu. Tehly klinker sú nenáročné na údržbu a možno ich ukladať do rozličných vzorov. Klinkery možno rezať, preto sa používajú čoraz častejšie.

Drevo

Čo môže byť do záhrady vhodnejšie ako drevo? Drevo je jej súčasťou aj vtedy, keď na dláždenie použijeme iný materiál. Drevom sa nedá nič pokaziť. Každého určite očarí napríklad terasa z drevených paluboviek. Aj drevená dlažba, zhotovená z trámikov alebo guľatiny narezanej na malé klátiky, je pôsobivá. Drevený povrch sa rýchlo odvodní a neprehrieva sa. Má príjemnú farebnosť a dobre sa integruje do prostredia.


Prechádzka okolo domu (3. časť)

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

46486

Nevýhodou dreva je, že ho treba chrániť proti vlhkosti impregnáciou. Dlažba sa musí ukladať do dostatočne hlbokého štrkového lôžka, aby voda nepôsobila na drevo príliš dlho. Pri väčších plochách a terasách sa používa iné riešenie – drevo sa ukladá na nosnú konštrukciu, pretože nesmie prísť do priameho kontaktu s pôdou. V každom prípade však drevenú dlažbu treba po dvadsiatich až tridsiatich rokoch vymeniť.


Prechádzka okolo domu (3. časť)

46487

Kameň

Kamenná dlažba sa používa azda odnepamäti. Nečudo, veď kameň je trvanlivý, rôznofarebný, rôznorodý. Používa sa neopracovaný, štiepaný, lomový, prípadne brúsený do pravidelných tvarov. Najčastejšie sa opracúvajú pieskovec, žula, rula a kremenec.

Neupravený sa dá použiť na dláždenie chodníkov, náznakovo i súvislo. Opracovaný kameň sa ukladá na terasy, chodníky, balkóny i schody. Ak je dobre uložený, patrí medzi najtrvalejšie povrchy v záhrade. Je dôležité vybrať si taký druh kameňa, ktorý sa už v okolí nachádza. Tieto obmedzenia neplatia pre veľké kamene, ktoré sú v záhrade „ako doma“.

Sypké povrchy

Povrchy nemusia byť len pevné. Potrebné plochy možno vysypať a spevniť štrkom, pieskom alebo drvenou kôrou. Štrk alebo kamenná drvina sú lacné materiály. Môžete ich použiť na chodníky, ale aj na väčšie plochy. Takáto úprava navodzuje atmosféru Ázie, a tak sa hodí do japonského alebo čínskeho typu záhrady, hoci to, samozrejme, nie je podmienkou. Treba pamätať na to, že po hrubšom štrku sa chodí ťažšie. Preto je lepšie použiť jemnejší. Podklad sypkého povrchu sa musí dôkladne spevniť a obruby musia zabezpečiť, aby sa materiál nerozsypal do okolia.


Prechádzka okolo domu (3. časť)

46485

Drvená kôra stromov je vhodná najmä na plochy vyhradené pre deti, lebo zabráni úrazu pri páde. Kôra v hrúbke asi 5 cm musí mať textilný podklad, aby sa v pôde nestratila. Chodník z kôry krásne vonia, hodí sa do prírodnej časti záhrady. Hlavnou nevýhodou tohto materiálu oproti štrku je, že ho môže silný vietor rozfúkať.

Jedna dobrá rada zadarmo

Neexistuje ideálna dlažba. Ani jedna nie je univerzálna, o nijakej nemožno povedať, že iba ona jediná sa môže použiť. Nenechajte sa ovplyvniť názormi radikálov, sledujte všetky informácie o dlažbách, ktoré sú vám dostupné, a podľa nich si vytvorte svoj vlastný názor. Pozrite sa do záhrady svojim susedom, ale nekopírujte ich. Iba tak si vytvoríte prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre nielen bezprostredne po dokončení, ale aj povedzme o takých desať rokov.

Kategória: Podlaha, dlažba Záhradné stavby
Tagy: dlažba exteriér
Zdieľať článok

Diskusia