19. 01. 2009
Zdieľať

Podobá sa na drevenú podlahu, a nie je to drevo, podobá sa na laminátovú podlahu, a nie je to laminát, podobá sa na dlažbu, a nie je to dlažba, môže sa podobať aj na korok, dokonca môže mať aj vzhľad profilovaného plechu, vždy však ostáva mäkká na dotyk. Podlahové krytiny z mäkčeného vinylu dokážu ponúknuť naozaj širokú škálu vzorov, majú však aj ďalšie prednosti.

Podlaha sa výrazne podieľa na celkovej podobe interiéru, okrem vzhľadu však pri jej výbere zavážia aj iné vlastnosti. K dôležitým prednostiam vinylových podláh patrí napríklad to, že dobre odolávajú vode, vlhkosti aj čistiacim a dezinfekčným prostriedkom, a ľahko sa z nich odstraňujú nečistoty aj mastnota. Vďaka tomu, že nášľapná vrstva je mäkká, vydrží, na rozdiel od dlažby či dreva, aj dopad ťažkých predmetov.


PVC podlaha

177509

Moderné vinylové podlahy majú ochrannú vrstvu, ktorá im dodáva potrebnú tvrdosť a odolnosť proti oderu, chráni ich proti šmuhám od topánok a preventívne pôsobí proti usadzovaniu nečistôt. Obsahujú tiež prvky, ktoré znižujú riziko pošmyknutia, keď je podlaha mokrá. Podobne ako pri laminátoch, aj vinylové podlahové krytiny sa delia podľa tvrdosti a triedy zaťaženia (sú odvodené od počtu vystužujúcich vrstiev, hrúbky nášľapnej vrstvy a typu podkladu), takže si podľa svojich požiadaviek ľahko vyberiete ten najvhodnejší typ.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

K dobrým vlastnostiam vinylu možno pripočítať aj to, že je vhodný aj na podlahové vykurovanie. Môže tak byť teplejšou alternatívou keramickej dlažby. A v neposlednom rade patrí k prednostiam týchto podláh aj cena – práve ona totiž býva dôležitým faktorom pri výbere podlahovej krytiny. Vinylové podlahoviny sa predávajú za naozaj prijateľné ceny, a pritom ponúkajú široký výber vzorov – od abstraktných, cez reálne imitácie rôznych druhov drevín či dlažby, až po originálny kovový vzhľad.
 


PVC podlaha

177512

  Skladba vinylovej podlahovej krytiny Novilon
Nosnou vrstvou je sklené rúno s veľkou hustotou, ktoré zabezpečuje rozmerovú stálosť materiálu. Na ňom je vrstva PVC s fotomotívom (drevo, dlažba a podobne). Pre trvanlivosť a odolnosť proti oteru je na fotomotív nanesená číra nášľapná vrstva. Mäkká pena na rubovej strane roznáša zaťaženie na väčšiu plochu, zaisťuje okrem tepelnej a zvukovej izolácie tiež tvarovú pamäť materiálu, čo znamená, že po zaťažení sa vráti do pôvodného stavu.

 

PVC alebo vinylová podlaha sa často nesprávne označuje ako „lino“. Zásadný rozdiel je v tom, že linoleum je prírodný materiál a vinylové alebo PVC podlahové krytiny sú syntetické. V priebehu druhej svetovej vojny vznikol nedostatok prírodných surovín potrebných na výrobu linolea, preto bolo potrebné vymyslieť zaň náhradu. Alternatívou sa stal koncom päťdesiatych rokov syntetický materiál na báze ropy.

Prvú PVC podlahu vyrobila spoločnosť Dinamic Nobel, ktorá predtým vyrábala linoleum. Išlo o podlahu z hygienicky neškodného a prispôsobivého materiálu vyrobeného pomerne jednoduchou technológiou, rýchlejšou a zároveň lacnejšou ako linoleum. Dnešné vinylové podlahové krytiny však urobili veľký vývojový skok a s tými pôvodnými, v obmedzenej škále vzorov a pokrivkávajúcej kvalite, už majú spoločný iba názov.

 

 

Na čo netreba zabudnúť?


PVC podlaha

177511

Podlahová krytina z mäkčeného vinylu je mäkká, preto by sa mohla pod váhou nábytku otlačiť. Moderné kvalitné podlahoviny už obsahujú na rubovej strane roznášaciu penu s tvarovou pamäťou, ktorá rozloží zaťaženie na väčšiu plochu a po odstránení zaťaženia umožní návrat do pôvodného tvaru. Čas, za ktorý sa materiál vráti do pôvodného stavu, závisí od veľkosti záťaže, ktorá na dané miesto pôsobila. Pri vinylových podlahách však treba dbať na to, aby sa nepoškodili nadmerným bodovým zaťažením.

To môže spôsobiť napríklad príliš ťažký nábytok, alebo nábytok na nožičkách, ktoré majú malú kontaktnú plochu s podlahou. V takom prípade treba použiť takzvané roznášacie podložky. Pozor treba dať aj pri stoličkách s vinylovými alebo gumovými kolieskami, ktoré by mohli na podlahe zanechať farebné šmuhy. Ak sú kolieska príliš malé alebo ostré, je vhodnejšie vymeniť ich za plastové s mäkkou kontaktnou plochou.

 

 

 

Ak sa bojíte do priestoru s rizikom výskytu vody (napríklad v blízkosti umývačky či práčky), položiť laminátovú alebo drevenú podlahu, no nechcete sa vzdať vzhľadu dreva, skúste vinylovú podlahovú krytinu:

  • imituje prírodné materiály aj plastickým povrchom,
  • neškodí jej voda a ľahko sa udržiava,
  • jej povrch je na dotyk príjemne teplý,
  • je mäkká a odoláva pádom predmetov, napríklad riadu či hračiek.

 

A ak sa vinylová krytina predsa len poškodí, porušený dielec sa ľahko vymení bez toho, aby sa musela rozobrať celá podlaha.

K ďalším prednostiam vinylových podláh možno pripočítať že:

  • majú menší tepelný odpor ako napríklad laminát, čo pri podlahovom vykurovaní znamená rýchlejšie vykúrenie priestoru,
  • nepotrebujú dilatáciu, takže podlaha nemusí mať prechodové a soklové lišty, čo môže predstavovať estetickú výhodu,
  • podlahu možno používať už po troch až štyroch hodinách po nalepení.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: vinylové podlahy
Zdieľať článok

Diskusia