Moderná čierno-biela kychyňa s drevenou podlahou s elektrickým podlahovým vykurovaním.

Toto by ste mali vedieť o elektrickom podlahovom vykurovaní: Ktorý typ má problém s reguláciou tepla a ktorý je pri spotrebe šetrný?

Galéria (4)
Zdroj: Fenix
24. 09. 2024
Zdieľať

Či už je zdrojom tepla elektrina, alebo teplá voda, každý systém má niečo do seba. Elektrické podlahové vykurovanie nebýva práve najšťastnejším riešením v starších domoch s vyššími tepelnými stratami. V novostavbách je však situácia iná. Tu sú investičné aj prevádzkové náklady veľmi priaznivé.

Sála a nevysušuje

Podobne ako teplovodná, aj elektrická „podlahovka“ patrí medzi tzv. veľkoplošné nízkoteplotné vykurovacie sústavy, ktoré sú všeobecne veľmi pozitívne z hľadiska spotreby energie a optimálneho rozloženia teploty v priestore. Z hľadiska funkčnosti je elektrické podlahové vykurovanie úplne zhodné s teplovodným podlahovým vykurovaním.

Systém ohrieva veľké plochy na teploty len o málo vyššie, ako je teplota prostredia. K zmene tepla dochádza čiastočne sálaním a mikrokonvekciou, ktorá prebieha na celej ploche. V porovnaní s tzv. bodovým zdrojom tepla je rozloženie teploty v priestore podstatne rovnomernejšie, menej výrazná je cirkulácia aj vysušovanie vzduchu.

Pre (stále) zvažujúcich

Aj z pohľadu prvotnej investície, nákladov na údržbu, životnosti či spoľahlivosti systému vychádza elektrické vykurovanie veľmi priaznivo, a to dokonca aj pri stropnom vykurovaní vykurovacími fóliami. Ak sa na to pozrieme cez prevádzku a jej cenu, najzásadnejšia výhoda je flexibilita a výborná regulovateľnosť. Pomocou centrálnej riadiacej jednotky môžete nastaviť teplotu individuálne v každej miestnosti. Centrálna jednotka umožňuje tak individuálnu reguláciu teploty v miestnostiach, ako aj centrálne ovládanie z jedného miesta. Takisto môžete regulovať jednotlivé časti podlahy, napríklad pred francúzskymi oknami.

Prečítajte si tiež
Ako si zvoliť vhodnú podlahu do interiéru? Pri výbere zvážte týchto 10 vecí

Dlhodobé skúsenosti z prevádzky ukazujú, že z hľadiska rýchlosti reakcie na zmeny vonkajšej teploty a náhodné tepelné zisky, ktoré sú v energeticky hospodárnych domoch veľmi zreteľné, je elektrické podlahové vykurovanie z hľadiska spotreby energie veľmi rýchle, a teda aj šetrnejšie.

Teplovodné systémy s akýmkoľvek zdrojom takúto flexibilitu a presnosť dodávok malého množstva potrebného tepla do rôznych priestorov stavby nedokážu zabezpečiť, pričom snaha o dokonalejšiu reguláciu vyvoláva neprimerané náklady.

Žena pri kúpeli v samostatne stojacej modernej vani so šampanským v ruke.

Pri podlahovom vykurovaní je teplota v priestore rozložená omnoho rovnomernejšie ako vykurovaní radiátormi. Zdroj: Fenix

Spoznajte rozdiely

Systém s relatívne malou mierou akumulácie sa nazýva priamovýhrevný alebo priamovykurovací. Vykurovacia rohož alebo fólia je v takom prípade umiestnená priamo pod podlahovou krytinou. Ak je vykurovací prvok umiestnený v približne 5 až 6 cm hrubej vrstve betónu alebo anhydritu, hovoríme o zmiešanom systéme. Je to dnes najbežnejšie riešenie na trvalé vykurovanie. Štandardný akumulačný systém (vykurovacia rohož je umiestnená vo vrstve betónu 12 až 15 cm) má pri prevádzke zvyčajne problémy s reguláciou, a teda aj s udržaním optimálnej tepelnej pohody. S tým súvisí aj nižšia hospodárnosť premeny energie na užitočné teplo. Takáto konštrukcia sa však v dnešných novostavbách vôbec nepoužíva, keďže ide o systém s dlhou zotrvačnosťou a komplikovanou regulovateľnosťou.

Prečítajte si tiež
8 podláh do pivnice: Aký materiál zvoliť na podlahu do suterénu?

Či už sa rozhodnete pre priamovýhrevné, alebo zmiešané vykurovanie, mali by ste v tom momente už vedieť, či bude vykurovacia podlaha jediným zdrojom tepla v miestnosti alebo doplnkovým zdrojom k iným prvkom. Od toho sa bude odvíjať veľkosť plošného príkonu rohože alebo fólie.

Ak vykurovací prvok v miestnosti predimenzujete a doplníte ho vhodným termostatom, neodoberie viac elektrickej energie (kWh) ako správne dimenzovaný prvok a jeho výhodou bude omnoho dynamickejšia prevádzka. Nevýhodou však budú vyššie obstarávacie náklady a možno aj vyšší výkon hlavného ističa, rovnajúci sa vyššej sume za stále platby za elektrinu. Tá tvorí významnú časť účtu za energiu. Preto je veľmi dôležitý projekt, ktorý slúži nielen na optimalizáciu obstarávacích a prevádzkových nákladov, ale aj tepelného komfortu pri každodennom užívaní.

Čiastočne odkrytá podlaha s elektrickým podlahovým vykurovaním v moderne zariadenej spálni s pracovným stolom.

Výhodou elektrickej vykurovacej rohože je jednoduchá montáž a rozloženie plošného príkonu. Zdroj: Fenix

Vedeli ste?

Priamovýhrevné vykurovanie má jasnú prioritu minimálne v dvoch aspektoch. Prvým sú drevené a laminátové plávajúce podlahy, ktoré sa kladú na vyrovnávaciu izoláciu, teda na izolačnú podložku, ktorá vyrovnáva drobné nerovnosti podlahy a zároveň bráni, aby sa krokový hluk prenášal na konštrukciu podlahy. Vykurovací kábel uložený v betóne (čo je prípad zmiešaného vykurovania) by sa nachádzal až pod touto izoláciou, takže medzi podlahou a kúrením by vznikla nežiaduca tepelná izolácia. Tým by sa, samozrejme, výrazne zhoršila ekonomika prevádzky. Preto je v tomto prípade vhodnejšie použiť vykurovacie fólie, ktoré ležia priamo pod plávajúcou podlahou.

Prečítajte si tiež
Projekt na víkend: Ako jednoducho zrenovovať podlahu

S batériovým úložiskom ušetríte

Prečo je spotreba energie pri sálavých systémoch o cca 40 % nižšia ako pri teplovodných systémoch s tepelnými čerpadlami? Dôvodom je, že sálavé systémy sa veľmi často kombinujú napríklad s kachľami na drevo či kozubmi. Na rozdiel od teplovodných systémov totiž sálavé systémy úplne automaticky reagujú na akýkoľvek ďalší tepelný zdroj v miestnosti, či už je ním kozub, žehlička, varná doska alebo človek. Bez akýchkoľvek dodatočných strát spôsobených cirkuláciou teplej vody možno teda ľubovoľne obmedziť vykurovanie v jednotlivých miestnostiach a v komfortnom režime prevádzkovať iba niektoré.

Otvorená batériová stanica v suteréne s tehlovými stenami.

Batériová stanica HES aktívne využíva denný spotový trh s elektrickou energiou. Zdroj: Fenix

Batériová stanica umožňuje plynulú prevádzku v sieťovom aj nesieťovom režime a nezávisle reguluje každú fázu zvlášť. Vstavaný striedač dokáže energiu zároveň odoberať aj dodávať. Bonusom z hľadiska ekológie a cirkulárnej ekonomiky je aj využitie lítiovo-iónových batérií z elektromobilov.

Text: redakcia, odborná spolupráca Fenix
Foto: isifa/Shutterstock, Fénix
Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: náklady na vykurovanie podlahové kúrenie podlahové vykurovanie regulácia vykurovania
Zdieľať článok
Radiátory alebo podlahové vykurovanie: Čo je efektívnejšie pre vašu domácnosť?Urob si sám

Radiátory alebo podlahové vykurovanie: Čo je efektívnejšie pre vašu domácnosť?

Zelený radar: Solárna energia z cintorína, fotovoltika na balkóne aj zmena rozdeľovania financií z EnvirofonduASB.sk

Zelený radar: Solárna energia z cintorína, fotovoltika na balkóne aj zmena rozdeľovania financií z Envirofondu

Komáre a ich nezameniteľný bzukot nás dokážu potrápiť. Skúsený biológ radí, ako znížiť ich výskytZáhrada

Komáre a ich nezameniteľný bzukot nás dokážu potrápiť. Skúsený biológ radí, ako znížiť ich výskyt

Novinky pre Hirošimu Trnávky. Spustnutý Dom kultúry prebral nový ateliér, rekonštrukcia je stále vzdialenáASB.sk

Novinky pre Hirošimu Trnávky. Spustnutý Dom kultúry prebral nový ateliér, rekonštrukcia je stále vzdialená

Diskusia