Podpivničenie domu

28. 12. 2009
Zdieľať

Jednoznačné prednosti studenej pivnice, ktoré boli ešte donedávna základným skladiskom ovocia a zeleniny na celú zimu, v súčasnosti čiastočne stratili prioritný význam. Neznamená to však, že podpivničenie domu je úplne zbytočná a premárnená investícia. Záleží len na tom, či nájde rodina pre pivnicu zodpovedajúce uplatnenie.

Investor a architekt by sa mal opierať najmä o geologický prieskum, ktorý jednoznačne preukáže kvalitu zeminy, jej štruktúru, ílovitosť, hĺbku podzemnej vody, priepustnosť základových vrstiev, homogenitu základovej škáry, triedu horniny a ďalšie fakty podstatné pre kvalifikované rozhodnutie. Prioritný je odhad nákladov spojených s realizáciou podpivničenia. Ak sa nachádza hladina spodnej vody v hĺbke okolo dvoch metrov pod okolitým terénom, budovanie pivnice bude náročnejšie na izoláciu odolávajúcu tlakovej alebo agresívnej vode. Naopak ak sa geologickým prieskumom dokáže, že vrchnú dvojmetrovú vrstvu tvoria neúnosné, nehomogénne alebo ílovité zložky zeminy, kvalitné založenie domu sa bude musieť zrealizovať vo väčšej hĺbke a nie je dôvod brániť sa podpivničeniu domu.Podpivničenie domu

24025

V suteréne môžu byť mnohé miestnosti, ktoré by inak zaberali plochu na prvom nadzemnom podlaží: pivnica na ovocie a zeleninu, kotolňa, sušiareň, práčovňa (tie môžu tvoriť aj jednu miestnosť), dielňa, sklad záhradného nábytku, komory, úložné priestory. Nezabúdajme ani na záľuby, koníčky, malú posilňovňu alebo fitness. Ak je dom vo svahu a odhaľuje celú jednu stranu na umiestnenie okien, môže byť v suteréne (v tomto prípade polosuteréne) aj izba pre hostí, pracovňa ap. Premiestnením týchto priestorov do suterénu sa zmenší plošný rozsah stavaného domu, čo je dokonca nutnosťou pri pozemkoch s obmedzenou veľkosťou alebo nevhodným tvarom, keď by sa dom pri dodržaní predpísaného odstupu od ulice a od susedov na pozemok vôbec nezmestil.


Samostatným problémom je umiestnenie garáže do suterénu. Veľmi obľúbený bol donedávna prudký zjazd do garáže umiestnenej v suteréne. Takéto riešenie treba dôkladne zvážiť, pretože často je do takejto garáže schopný vojsť s autom a najmä z nej vyjsť len veľmi skúsený vodič. Garáž potom ostáva prázdna a auto sa parkuje na ulici, čo nie je bezpečné. Komplikácie prichádzajú v zime, keď sa zo zjazdu stáva ľadový tobogan nebezpečný nielen pre výjazd autom, ale aj pre chodcov. Nesmieme zabudnúť ani na nebezpečenstvo pádu z bočných múrikov zjazdu, kam treba osadiť zábradlie. Problémom je aj voda, ktorú zjazdom privádzame priamo k domu, v horších prípadoch aj do domu. Architekt ju musí stopercentne odviesť od domu. Veľkou prednosťou garáže v suteréne je však uvoľnenie dispozície na prvom nadzemnom podlaží. Jedno garážové miesto zaberie plochu 18 až 25 m2 a dve miesta, keďže dnes sú už samozrejmosťou aj dve autá v domácnosti, plochu okolo 30 m2.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: garáž pivnica plánovanie rodinný dom stavba domu suterén
Zdieľať článok

Diskusia