04. 11. 2010
Zdieľať

Asi najdôležitejšie plochy, ktoré v priestore vnímame veľmi intenzívne, sú podlahy a steny. Vymedzujú ho a zároveň v ňom vytvárajú atmosféru. Výber toho správneho typu podlahy či úpravy stien závisí od funkcie miestnosti, jej veľkosti a presvetlenia. Materiálom, štruktúrou a farebnosťou týchto povrchov sa dá interiéru vdýchnuť jedinečná atmosféra a tiež docieliť praktické riešenie nenáročné na údržbu. Dá sa však aj veľa pokaziť. Oplatí sa preto poradiť s interiérovým architektom alebo dizajnérom.

Keramické podlahy
Do predsiene zvoľte mechanicky odolné a vodovzdorné materiály, po ktorých môžete chodiť aj v mokrých topánkach. Mali by sa tiež ľahko udržiavať. Na trhu je široké spektrum keramických a gresových dlažieb rôznych veľkostí. Keramické majú črep a vrchnú glazovanú vrstvu, gresové dlažby sú spekané a väčšinou neglazované. Gres, ako sa zvykne nazývať tento materiál, je tvrdší, odolnejší a má asi 10-krát nižšiu nasiakavosť ako bežné glazované obklady. Ak chcete vytvoriť moderný priestor podľa posledných trendov, vyberte si dlažbu čo najväčších rozmerov – 30 × 60 alebo aj 45 × 90 cm, v prírodných svetlohnedých alebo antracitových odtieňoch.

Hľadajte rektifikovaný materiál – znamená to, že každá dlaždica ma presný rozmer, čo umožní uloženie bez škárov. Moderný efekt jednoliatej podlahy totiž docielite iba s dlažbou bez rozmerových odchýlok. Rozdiely v rozmeroch nerektifikovaných dlažieb môžu byť aj niekoľko milimetrov, čo je pri keramike celkom v poriadku, ale prejaví sa to pri realizácii na premenlivej šírke škár. Preto sa nezabudnite u predajcu informovať aj o rozmerových odchýlkach vybratého typu dlažby.


Povrchy neberte povrchne

291940

Keramická dlažba je vhodný materiál do priestorov, kde sa na podlahu môže dostať voda. Napríklad do predsiene vstupujme aj s mokrými topánkami, kým sa nám ich podarí vyzuť, a preto by podlaha v nej mala odolávať vlhkosti aj zvýšenému mechanickému namáhaniu. Moderné sú veľkoformátové dlažby s vysokým leskom, ktoré dodávajú priestoru eleganciu.

Pri klasickej dlažbe ukladanej so škárami dosiahnete kompaktnú a čistú modernú plochu tým, že škáry vyplníte odtieňom čo najbližším farbe dlažby. Kontrastný farebný odtieň škárovky dnes nie je veľmi populárny a ak chcete vytvoriť niečo neobvyklé, určite je vhodné poradiť sa s interiérovým dizajnérom alebo architektom.

Drevené podlahy
Dobrou voľbou do obývacej izby, spálne, detskej izby a tiež do kuchyne sú drevené podlahy. Na trhu je široká ponuka rôznych domácich aj exotických drevín, v rôznych farebných odtieňoch a s rozličnou štruktúrou. Skúste sa zamerať na tradičné slovanské dreviny – dub, buk, smrek, javor, čerešňa, pretože sú typické pre našu zemepisnú šírku, a teda pôsobia prirodzene. V porovnaní s dovozom exotických drevín z pralesov sú navyše aj ekologickejšie. Výhody drevených podláh sú v ich vynikajúcich tepelnoizolačných vlastnostiach. Pri vysokej vlhkosti vzduchu ju absorbujú a pri nízkej uvoľňujú, čím vytvárajú príjemnú klímu.


Povrchy neberte povrchne

291931
Daniel Veselský

Pri výbere drevenej podlahy sa skúste zamerať na domáce dreviny. Podlaha tak bude pôsobiť prirodzene a primerane k prostrediu, v ktorom sa dom alebo byt nachádza.

Majú nízky elektrostatický náboj, takže nepriťahujú prach, a preto sa aj jednoducho udržiavajú čisté. Typická je pre ne nášľapná elasticita a tiež príjemný dotyk. Aby drevená podlaha vydržala v dobrej kondícií dlhé roky, potrebuje pravidelnú starostlivosť prispôsobenú úprave povrchu. Ten môže byť voskovaný, upravený prírodnými olejmi alebo lakovaný. Nutnosť pravidelného ošetrovania a prípadné rozmerové odchýlky, vznikajúce časom a zmenami vlhkostných pomerov v byte, sú jediné, čo by sa dalo dreveným podlahám vytknúť.

Drevené podlahy sa dnes väčšinou ukladajú na sucho – na pero a drážku (takzvané plávajúce podlahy alebo veľkoplošné parkety), niektoré typy sa na podklad lepia. V oboch prípadoch je dôležitý rovný podklad.

V princípe sú na trhu tri typy drevených podláh:
 masívne drevené parkety, ktoré sú v celej hrúbke z vybranej dreviny,
• vrstvené parkety, ktoré majú obyčajne dve prekladané vrstvy z lacnejšieho dreva (napr. smrek), vrchnú pohľadovú vrstvu tvorí dyha s hrúbkou približne 2 až 4 mm z vybranej dreviny,
• drevená dyha na HDF zhustených drevovláknitých doskách.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Povrchy neberte povrchne

291930
Daniel Veselský

Drevené podlahy sú čoraz obľúbenejšie pre ich na dotyk príjemný teplý povrch. Ich často obávaná nízka odolnosť je úzko spätá s nízkou tvrdosťou použitého dreva. Čím je však drevo tvrdšie, tým menšie je riziko jeho mechanického poškodenia. Odolnosť podlahy do značnej miery zvyšuje aj lak s vysokou tvrdosťou.

Keďže odolnosť proti mechanickému poškodeniu pohľadovej vrstvy závisí od tvrdosti podkladovej vrstvy, najodolnejšie sú podlahy s HDF podkladom, po nich masívne parkety podľa druhu dreviny a napokon vrstvené parkety. Od hrúbky hornej vrstvy závisí, či a koľkokrát bude možné podlahu po niekoľkých rokoch užívania prebrúsiť a nanovo nalakovať. Pri hrúbke 3 mm a viac je to možné opakovať aj niekoľkokrát. Lacnejšie druhy mávajú vrchnú vrstvu veľmi tenkú, takže je možné prebrúsiť ju maximálne dvakrát.

Laminátové podlahy
Ak vám finančný rozpočet nestačí na drevenú podlahu, zvoľte laminátovú. Obvykle býva lacnejšia, no treba vedieť, že je to len imitácia dreva. V mnohých prípadoch však veľmi vydarená, doslova na nerozoznanie od pravých drevených parkiet či fošní. Na trhu sú asi dve stovky laminátových imitácií dreva v rôznych farebných odtieňoch. Ľahko sa ukladajú a sú mimoriadne odolné proti poškrabaniu a oderu, takže dokážu bez ujmy prestáť aj šantenie detí či psa. Ak si zvolíte laminátovú podlahu, použite typ s takzvanou V-drážkou – jej povrch tak pôsobí prirodzenejšie a priznaním spojov predídete postupnému zanášaniu a nechcenému vydúvaniu. Pýtajte sa aj na to, či podlahové dosky už obsahujú krokovú izoláciu a akú, aby ste ju v prípade potreby mohli doplniť alebo znásobiť. Ak chcete čo najviac stlmiť nepríjemný zvuk klopkajúcich podpätkov, treba doplniť krokovú izoláciu do vrstiev pod parketami.


Povrchy neberte povrchne

291929

V porovnaní s drevom je laminátová podlaha chladnejšia a tvrdšia, chôdza po nej môže byť aj hlučnejšia. Na druhej strane je cenovo dostupnejšia, ľahko sa ukladá, udržiava a niektoré laminátové podlahy od drevených takmer nerozoznáte. Všetci renomovaní predajcovia už dnes ponúkajú laminátové parkety na takzvaný suchý zámok – pri montáži sa nemusia lepiť, ale sa do seba len zacvaknú, čo zjednodušuje a urýchľuje ich ukladanie.

Korkové podlahy
Do detských izieb sú vhodné korkové podlahy. Na trhu je niekoľko typov od svetlých až po tmavé farebné odtiene. Zo všetkých podláh majú najlepšiu pružnosť a schopnosť tepelne izolovať. Sú nepriepustné, nikdy nepodliehajú hnilobe a odolávajú oderu. Predovšetkým sú však antistatické a hypoalergénne, čo je dôležité pre zdravie vašich detí.

Linoleum
Zbavte sa predsudkov o linoleu z čias socialistickej výstavby. Vtedy išlo prevažne o PVC podlahy, nie o linoleum, ktoré je na rozdiel od PVC vyrobené na prírodnej báze. Dnes sú na trhu nové, moderné a ekologické linoleá z prírodných materiálov, ktorými sa ľahko vytvárajú veľmi zaujímavé podlahy. Vrchná vrstva je buď povrchovo upravená už pri výrobe, alebo sa upravuje až po uložení. Na rozdiel od starých typov podláh z PVC sa linoleum dá neskôr obnoviť, a ak sa ho rozhodnete vymeniť, ľahko ho stiahnete a skompostujete. Pri výbere dezénu a farby linolea zabudnite na napodobeniny dreva, využite tento materiál naplno a skúste porozmýšľať nad modernými odtieňmi. Drevený vzhľad nechajte drevu alebo laminátovej podlahe.


Povrchy neberte povrchne

291934
Daniel Veselský

Liate podlahy
Zatiaľ veľmi ojedinele, ale predsa sa už aj u nás v domácnostiach objavujú liate podlahy. Ich výhodou je kompaktná plocha a atraktívny lesklý povrch, obľúbený u mnohých dizajnérov a vhodný najmä pre nekonvenčné mladé rodiny, ktoré ocenia čistý, moderný a praktický priestor. Po realizácii je možné podlahu používať už na druhý deň.

Mgr. art. Ivo Šveda a Mgr. art. Marek Petrek
Rekonštrukcia bytov a výstavba rodinných domov/chát
3D návrh zadarmo
W8D’ARCHITEKTONICKÉ ŠTÚDIO

www.w8d.sk

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: stavba steny úprava povrchu
Zdieľať článok

Diskusia