Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

07. 11. 2011
Zdieľať

Už dlhšie som uvažoval nad zaujímavou ekonomickou hádankou, či je možné investovať do nehnuteľnosti a súčasne z nej mať výnos minimálne 3 % ročne. V tom čase sme bývali s manželkou a synom v trojizbovom panelákovom byte. Mesačné náklady na bývanie (nájomné + elektrina + plyn) boli 240,– €. V čase, keď bola manželka na materskej dovolenke, sa nám z jedného platu nežilo ľahko. Náklady na bývanie pohltili 40 % nášho mesačného príjmu, a to sa mi javilo ako príliš veľa.

Riešenie hádanky spočívalo v znížení percentuálneho pomeru nákladov k príjmu na najviac 20 %. Rozdiel v nákladoch na nájomné som nazval investíciou. Investovali sme do pozemku. Po piatich rokoch od zadania sme vyriešili úvodnú hádanku a podarilo sa nám znížiť pomer nákladov k príjmu na úroveň 18 %. Ako sa to stalo? Po preštudovaní rôznych materiálov, surfovaní po internete a osobných návštevách rôznych stavieb sme sa rozhodli postaviť montovaný rodinný dom. Finančný výsledok bol ten, že prostriedky z predaja bytu boli použité na stavbu domu, jeho zariadenie a usporené mesačné náklady na nájomné sme investovali do hypotéky na menší stavebný pozemok.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042485
Team Drevdom

Najdôležitejšie výhody, ktoré nás pri rozhodovaní medzi klasickou murovanou a montovanou stavbou presvedčili, a súčasne sme si ich pri stavbe a po nasťahovaní aj na vlastnej koži vyskúšali, sú nasledovné:

 

1, Kalkulovaná cena vybraného typu domu sa prakticky nelíši od konečnej faktúry, ktorú vystaví staviteľ domu na kľúč.
2, Termíny výstavby od základovej dosky po ukončenie stavby sú dodržané presne podľa zmluvy o dielo (5 mesiacov).
3, Dodatočné „sadanie“ stavby na základy je minimálne.
4, Úspora asi 4,2 m2 úžitkovej plochy, vďaka menšej hrúbke obvodovej konštrukcie.
5, Nízke prevádzkové náklady na energiu (teplo, príprava teplej vody) vďaka vynikajúcim izolačným vlastnostiam (3 izby + obývacia izba s kuchyňou + WC + kúpeľňa + predsieň s úžitkovou plochou 80 m2 za 570,– € / ročne. Tepelný odpor obvodovej steny je asi 6,7 m2 .  k/W.
6, Drevo je prírodná, ekologická a ľahko obnoviteľná surovina. Má nízku úroveň prírodnej radiácie.
7, Úspora nákladov na rozvody tepla, pretože montovaný dom si vystačí s priamovýhrevnými olejovými elektrickými konvektormi alebo infrapanelmi. Takýto dom nepotrebuje mať privedený plyn. V takom prípade je možné požiadať o výhodnejšiu tarifu napr. DD5 (D5).
8, Montovaná stavba (okrem základovej dosky) nepozná „mokrý proces“ (ak nerátam obklady v kuchyni, v kúpeľni a tmelenie sadrokartónu), takže odpadá sezónnosť výstavby.
9, Životnosť stavby je porovnateľná s murovanou stavbou.

 

Tých výhod je, samozrejme, ešte viac, ale už nemajú zásadný charakter. Ide skôr o osobné preferencie. V rámci úsporných opatrení sa dá samozrejme zájsť aj ďalej, ale to všetko závisí od finančných možností investora a očakávanej návratnosti. Mám tým na mysli napr. inštaláciu solárnych kolektorov, vetranie s predhrevom vzduchu a rekuperáciou tepla, prípadne použitie tepelného čerpadla.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042486
Team Drevdom

Pred samotným rozhodnutím výberu zhotoviteľa stavby považujem za veľmi dôležitú možnosť pozrieť si už realizované montované domy vo fáze výstavby, prípadne ukončené stavby, a to ešte pred podpisom zmluvy o dielo. Osobne som bol s rodinou na začiatku rozhodovania priklonený ku klasickej murovanej stavbe, ale postupom času, po návšteve desiatok rozostavaných murovaných stavieb, sme zmenili naše rozhodnutie. Bolo to spôsobené najmä tromi rozhodujúcimi faktormi, v porovnaní s montovanou drevostavbou, ktoré nám potvrdili aj ľudia z nášho okolia:

 

1, Konečná cena za klasickú murovanú stavbu sa rádovo vždy predraží o 20 % – 30 % v porovnaní s kalkuláciou pred začiatkom výstavby.
2, Čas na výstavbu a nasťahovanie je tri- až štyrikrát dlhší.
3, Prevádzkové náklady sú minimálne o 20 % až 40 % vyššie.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042487
Team Drevdom

Treba podotknúť, že v našom prípade ide o nízkoenergetickú stavbu, čo zodpovedá spotrebe energie 15 – 50 kWh/m2. Celková ročná spotreba energie na teplo je asi 3 600 kWh. Ďalších 3 200 kWh/rok sa spotrebuje na varenie, pranie, prevádzku TV, PC, osvetlenia atď.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042489
Team Drevdom

Náklady na teplo je možné znížiť o ďalších 20 % – 30 % (700 – 1 000 kWh). Riešením je stavba sálavej piecky (900 × 700 × 2000 mm) v obývacom priestore domu. Využívať piecku sa oplatí nielen v prechodných obdobiach, keď ušetrí náklady na vykurovanie elektrickými konvertormi, ale aj v zime, keď môžeme znížiť termostaty na elektrických konvektoroch, a to pri dosiahnutí rovnakej tepelnej pohody. Piecka pracuje na princípe akumulačnej pece s keramicko-šamotovými stenami. Výkon takejto piecky je 3 – 3,5 kWh pri spotrebe 10 – 15 kg dreva za 24 hodín. V zásade stačí zakúriť ráno a večer. Výhodou je krátky čas horenia paliva asi 2 až 3 hodiny podľa druhu dreva.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042493
Team Drevdom

Ideálna je kombinácia mäkkého a tvrdšieho palivového dreva. Mäkšie drevo má tendenciu horieť prudšie, preto vytvorí v ohnisku vyššiu teplotu a následne ju tvrdšie drevo udrží, až pokým sa piecka „nenadýcha“ tepla. Toto teplo potom sála do obytného priestoru minimálne 12 hodín. Dôležitý je fakt, že sálavá piecka nevíri prach, nevysušuje vzduch a prívod vzduchu do piecky je potrebný len počas horenia paliva v ohnisku. Účinnosť piecky je viac ako 85 %. V porovnaní s kozubovou kovovou vložkou je piecka skoro trikrát účinnejšia. Životnosť piecky je 70 – 100 rokov, takže je prakticky zhodná so životnosťou montovaného domu. Aj pri výpadku elektrického prúdu je tak v zime zabezpečená tepelná pohoda. V prípade nevyužívania piecky počas vykurovacej sezóny je možné v dome dosiahnuť maximálnu teplotu 22 – 24 stupňov prostredníctvom elektrických konvektorov. Pri kombinácií piecky a konvektorov je možné v dome počas zimného obdobia dosiahnuť teplotu až 25 – 27 stupňov.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042490
Team Drevdom

Vzhľadom na to, že sme všetci v rodine alergici a trpeli sme častými zápalmi priedušiek, hľadali sme ďalšie možnosti vytvorenia zdravej klímy v montovanom dome. Mám tým na mysli typ použitej podlahoviny do všetkých izieb okrem predsiene, WC a kúpeľne. Prvou možnosťou boli drevené parkety, ale po hlbšom skúmaní ponuky na trhu pri rovnakej cene sme sa rozhodli pre Marmoleum. V princípe je to linoleum napustené prírodným ľanovým olejom so živicou. Je to pravdepodobne tá najvhodnejšia podlahovina pre ľudí trpiacich alergiami alebo astmatickými problémami. My sme si vybrali Marmoleum click, ktoré sa kladie podobne ako klasické parkety bez lepenia. Má extrémne hustú drevovláknitú HDF dosku  na rubovej strane oblepenú vrstvou korku. Je vodoodolná, prirodzene antistatická, prach i špinu z nej možno ľahko a rýchle odstrániť. Na jej povrchu nedochádza k množeniu baktérii.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042491
Team Drevdom

Vlhkosť vzduchu v montovanom dome sa pohybuje v závislosti od ročného obdobia a počtu vetraní a bez použitia zvlhčovačov vzduchu v rozpätí 45 – 65 %. Podľa odborníkov sú práve tieto hodnoty pre človeka z hľadiska zdravia ideálne. Rád by som zdôraznil, že za 2 roky bývania v montovanom dome nás choroby zďaleka obchádzajú (klop klop klop 🙂 ).


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042492
Team Drevdom

Na záver spomeniem jedinú nevýhodu, ktorú sme postrehli počas bývania v montovanom dome. Ak ráno zabudneme vyvetrať v horúcom letnom období pri vonkajších teplotách nad 33 stupňov, teplota v dome sa vyšplhá počas dňa aj na 30 stupňov. V prípade vonkajšej teploty nad 30 stupňov (3 – 4 dni za sebou), vnútorná teplota v dome dosahuje úroveň 27 – 29 stupňov. V našom prípade je to pravdepodobne spôsobené tým, že ¾ okien (5-komorové s izolačným dvojsklom) sú orientované na juh (celkovo 2 okná) a na západ (celkovo 2 okná). Dnes majú stavebné firmy v ponuke štandardne 7-komorové plastové okná s izolačným trojsklom, čo čiastočne eliminuje tento nedostatok.


Prečo sme sa rozhodli postaviť si montovaný dom

1042494
Team Drevdom

Veľmi dôležitú úlohu počas výstavby murovaného alebo montovaného domu na kľúč plní stavebný dozor, na ktorý by ste určite nemali zabudnúť.

 

Kompletnú fotodokumentáciu stavby montovaného domu od A po Z nájdete tu: http://drevdom.webnode.sk/

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: drevodom drevostavba montovaný rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia