Skvelý od bráničky až po podkrovie

16. 11. 2005
Zdieľať

Už vo chvíli, keď sme sa blížili k objektu našej návštevy, okolitá zástavba v nádhernom prostredí periférie malého mestečka bola prísľubom, že sa bude na čo cez objektív pozerať. Očakávanie nás nesklamalo, rovnako ako vynikajúco zvládnutý interiér a štýlová záhrada. Samé príjemné pocity, od začiatku až do konca nášho pobytu. Človek by si na niečo podobné zvykol veľmi rýchlo.


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35244
Michal Pišný

Príbeh tohto domu sa zrodil ešte v priestoroch paneláka, kde štvorčlenná rodina s dvomi dospievajúcimi deťmi cítila nedostatok priestoru a pohodlia. Nuž a keď sa okolnosti priaznivo naklonili možnosti splniť si sen – postaviť si vlastný rodinný dom a vymaniť sa tak spomedzi panelov a betónu, nebolo nad čím váhať. Základným predpokladom budúcej spokojnosti bolo prostredie, ktoré, hoci sa nachádza v katastri mesta, evokuje skôr vidiek. Vyslovene relaxačná atmosféra bezprostredného okolia si doslova pýtala aj koncept s rovnakou atmosférou. Prvý kontakt s architektom spočíval v predložení predstáv budúcich užívateľov o ich vysnívanom bývaní, priestore, pohodlí a tak trochu aj komforte. Ako nám však sami prezradili, už hneď pri druhej návšteve u architekta a po prezretí prvých náčrtov ich jeho vízia chytila za srdce. Slovo dalo slovo a zaujímavý projekt tak mohol nadobudnúť veľmi konkrétne kontúry.


Ani „katalóg“, ani extravagancia


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35248

Architektúra môže byť veľmi príjemná a pritom nemusí byť honosná a vyčnievajúca z radu. Tento dom je toho jednoznačným dôkazom. Jednoznačný je aj rukopis architekta, ktorý ho odlišuje od bežných katalógových projektov. Ide o koncept ušitý na mieru podľa predstáv užívateľov, ktorý aj dokonale zapadá do okolitého prostredia. Problémom pri výstavbe bol príkry sklon pozemku, ktorý sa musel riešiť postupným klesaním terasovitých plôch, čo je badateľné jednak v exteriéri, ale aj v dispozícii interiéru. Pre spomenuté klesanie pozemku je dom situovaný vo vrchnej časti. Takmer po celý deň sú dve jeho strany vystavené dráhe slnka, čomu autor projektu prispôsobil aj „otvorenosť“ domu do priestorov denných aj intímnych zón cez okná a zasklenú schodiskovú stenu.
Skvelý od bráničky až po podkrovie

35250


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35252

západný pohľad východný pohľad


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35253


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35254

severný pohľad južný pohľadSkvelý od bráničky až po podkrovie

35249

Keďže rodina po rokoch strávených na sídlisku túžila po bývaní, kde možno naozaj relaxovať a kde bude na to dostatok priestoru, v projekte sa navrhlo aj niekoľko oddychových zón v podobe terás. Dve sa nachádzajú na poschodí a jedna – centrálna lemuje z exteriéru priestor obývacej miestnosti na prízemí. Interiér je tak úzko prepojený so záhradou a s celým okolím, k čomu prispieva aj dosť veľký priestor na stavebné otvory. Zaujímavým prvkom je oblúkové okno nad vstupom. Ide o výnimku, keďže všetky ostatné „vyznávajú“ strohé geometrické tvary obdĺžnika či lichobežníka. Napriek tomu, že sa to môže javiť ako porušenie nejakého pravidla, je to dominantný prvok hlavnej fasády, ktorý ešte viac spríjemňuje celkový dojem konceptu. A ešte niekoľko slov k materiálom, kým sme ešte v exteriéri. Na prvý pohľad možno kontrastná kombinácia čiernej plechovej krytiny strechy s pastelovou svetlou fasádou je zjemnená tmavším odtieňom drevených okien. Celok tak v konečnom dôsledku pôsobí veľmi harmonicky.

Nech sa páči, vstúpte!


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35227
Michal Pišný

V úvode sme už trochu naznačili, že príjemné pocity z tohto domu sa vonkoncom nevytrácajú ani po prekročení prahu vstupných dverí. Práve naopak. Privíta vás veľmi vkusne zariadený interiér s príjemnou atmosférou, sálajúcou z farebných stien ladených do svetločervena. Už vo vstupnej hale vidno, že bývanie v paneláku je istým spôsobom stiesňujúce, preto, ak je možnosť, v novom rodinnom dome sa priestorom nešetrí. Otvorená dispozícia s dominantným, dizajnérsky prepracovaným schodiskom je takpovediac križovatkou prízemia, z ktorej vedú cesty do všetkých miestností – obývacej izby, kuchyne, hosťovskej izby, k toaletám, do garáže a, samozrejme, na poschodie.


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35233
Michal Pišný

Srdce domácnosti – kuchyňa – je priestor, kde sa veľmi harmonicky spojila funkčnosť a krása dizajnu. Všetky spotrebiče a domáci pomocníci sú elegantne skrytí pred zrakom „nepovolaných“, takže keď ich obyvatelia nevyužívajú, kuchyňa pôsobí príjemne, hoci v nej prevládajú moderné materiály. Jedáleň s obývacou miestnosťou sú spojené do jedného priestoru a od ostatnej časti interiéru sú odčlenené aj nižšou úrovňou, keďže musíte zostúpiť pár schodíkov. Aj tu sa k slovu dostáva harmónia. Kým v jedálenskej časti sa uprednostnili tradičnejšie materiály, čo sa týka nábytku, zvyšok je, naopak, nefalšovanou modernou, ktorej však nechýba teplo. Ďalšou devízou obývacej izby je aj jej bezprostredný kontakt s exteriérom cez okná a balkóny.

… po schodoch do súkromia


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35234
Michal Pišný

Domáci nás počas našej návštevy ochotne nechali nazrieť aj do absolútneho súkromia. Na poschodí sa vám pred vstupom do jednotlivých izieb ešte naskytne zaujímavý pohľad na prízemie, čiže poschodie nie je úplne izolované. Dvaja synovia, ktorí už medzičasom čiastočne vyleteli z rodného hniezda, tu stále majú svoje izby. Sú prepojené spoločnou kúpeľňou a zariaďovali si ich viac-menej podľa svojich predstáv. Úplne presne však vystihli celkový charakter interiérového dizajnu. Spálňa rodičov je už zariadená trochu strohejšie a účelnejšie a tiež z nej prejdete do vlastnej kúpeľne. Rodina tak môže existovať veľmi blízko seba, ale každý má aj svoje súkromie. Poschodie ponúka ešte jednu zaujímavú možnosť, a to prístup na dve terasy priamo z chodby. Ak napríklad chcete oddychovať pri knižke na čerstvom vzduchu a nepotrebujete pritom horúce slnečné lúče, môžete využiť menšiu terasu na severovýchodnej strane, a ak sa chcete ráno napríklad rozcvičiť a zo slnka načerpať energiu, k dispozícii je väčšia terasa na opačnom konci.

Interiér – doména domácej panej


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35230
Michal Pišný

Keď postavíte dom, často sa stáva, že na vysnívané zariaďovanie interiéru už nie je dosť času ani peňazí a ani chuti. Ale ak vydržíte až dokonca, určite si to nebudete v budúcnosti vyčítať. Tak ako to bolo v tomto konkrétnom prípade. Domácu pani neodradilo ani únavné napĺňanie vlastných predstáv v obchodoch, katalógoch či na výstavách. O budúcom interiéri mala svoju víziu a riadila sa podľa nej. Presne takýmto spôsobom vznikol ten veľmi príjemne pôsobiaci celok, pozostávajúci zväčša z prírodných materiálov – dreva, kameňa a keramiky, vhodne doplnený kovom, sklom a moderným nábytkom.


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35229
Michal Pišný

Schodisko je, ako nám domáci pani prezradila, prvým originálom výrobcu, no napriek tomu jeho tvar a kombinácia dreva s lešteným kovom pozitívne dominuje otvorenej galérii. V obývacej izbe a spálňach je pre chodidlá príjemná drevená plávajúca podlaha a v ostatných priestoroch keramická dlažba so striedavým povrchom – protišmykovým a lesklým. Keďže obývacia miestnosť je najviac namáhaná – prechádza sa cez ňu aj do záhrady a na terasu, uplatnilo sa v nej tvrdšie drevo – merbau. V ostatných miestnostiach je zasa mäkšia jelša. Veľmi zaujímavé je architektonické riešenie kozuba. Toto teleso spolu s nábytkovou stenou dominujú dennej miestnosti a podčiarkujú cit pre pozoruhodný dizajn v interiéri. Podobne ako doplnky, napríklad svietidlá. Niekedy nápadnejšie, inokedy miniatúrne, ale vždy bez rušivých vplyvov ešte zdôrazňujú celkové riešenie.

Napriek všetkému, čo sme spomenuli, nejde o komplexný návrh interiérového architekta, ale len o snahu užívateľa bývať podľa svojich predstáv a o chuť vydržať, aj keď na prvýkrát nezoženie, čo si zaumieni.

A nakoniec záhrada


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35236
Michal Pišný

Tá je rovnako zaujímavá ako samotný dom. Je totiž jeho neoddeliteľnou súčasťou. Aj preto architekt celý tento koncept nazval „dom s biotopom“. Podobné jazierko nebýva až takým častým zjavom v našich záhradách. Zvyčajne ho nahrádza bazén, ktorý už nemá veľa spoločného s prírodným materiálom a prírodou vôbec. Takéto riešenie však bolo túžbou užívateľov a v spolupráci so záhradnou architektkou sa nakoniec podarilo skĺbiť estetickú funkciu prírodnej úpravy vodnej plochy v záhrade s funkciou bazéna. Stredná časť jazierka je hlboká dva a pol metra a dá sa v nej pohodlne vykúpať. Tak trochu škandinávsky môžu pôsobiť drevené prvky pri vode, ktoré pred vstupom cez balkón do interiéru zasa vystrieda našim stavebníkom dobre známa keramická dlažba. Ani na nej však nechýba drevo v podobe vkusného záhradného nábytku. Okolitá prírodná scenéria už len dotvára celkový obraz tohto zaujímavého bývania. Ako tvrdí titulok: Príjemný od bráničky až do podkrovia. Pochopiteľne, aj so záhradou. Ďalší dôkaz toho, že ak sa robia architektúra a dizajn s rozumom a chuťou, vznikajú skvelé veci.


Technické údaje:


Zastavaná plocha: 210,5 m2


Obstavaný priestor: 1 218,0 m3


Úžitková plocha domu: 266,9 m2


Obytná plocha: 218,1 m2


Podpivničenie: čiastočné


Nosné steny: pálená tehla Porotherm


Strešná krytina: oceľový plech Rannilla


Fasáda: čiastočne zateplená polystyrénom


Okná a dvere: europrofil


Vykurovanie: plynový kotol Viessmann

Vizitka architekta:

Ing. Pavel Drábek získal vysokoškolské diplomy v odboroch architektúra pozemných stavieb a pozemné stavby (ČVUT Praha, 1993).


Skvelý od bráničky až po podkrovie

35247
Michal Pišný


V rokoch 1992 až 1993 pracoval v ateliéri Hlaváček a partner, s. r. o., a v rokoch 1993 až 1999 v ateliéri architekta Josefa Vrany. Tu získal mnoho skúseností, zahŕňajúcich veľmi rozmanitú škálu stavieb – od rodinných domov až po obchodno-administratívne celky, napr. Pasáž Jiřího Grossmanna v Prahe. Zároveň od roku 1993 pracuje vo vlastnom ateliéri s názvom Architektonická a inženýřská kancelář, ktorému sa od roku 2000 venuje úplne.


V roku 2002 sa stal členom Českej komory architektov. Je autorizovaným architektom pre odbory pozemné stavby a interiérová tvorba.


Tel.: +420 602 252 070, www.paveldrabek.cz

Kategória: Návšteva Stavba a rekonštrukcia
Tagy: návšteva projekt rodinný dom skvely zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia