Chcete stavať dom svojpomocne? Toto je 13 najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť
Veľkú časť murovacích prác dokážete vďaka moderným materiálom a vyspelým stavebným systémom zvládnuť aj svojpomocne. Stále tu však vzniká priestor na chyby, ktoré vás môžu stáť čas, peniaze, ale aj nepríjemné problémy. Za väčšinou z nich, bohužiaľ, stojí neznalosť, snaha uľahčiť si prácu alebo obyčajná nedbanlivosť. Čoho sa teda vyvarovať?
Chyby pred stavbou domu
Už kroky pred samotnou realizáciou vás môžu stáť zbytočné výdavky navyše, či už ide o problémy v dôsledku zlej projektovej dokumentácie, výberu nevhodného materiálu, či nekompetentného zhotoviteľa. Ak si práce robíte svojpomocne, môžete doplatiť aj na to, že ste si celý postup dostatočne nenaštudovali alebo ste precenili svoje skutočné zručnosti. Dať si poradiť od skúsenejších, prípadne priamo od technického poradcu samotného výrobcu stavebného materiálu vás môže zachrániť pred mnohými kritickými chybami. Čo teda určite nerobte?
1. Nepodceňujte projekt
Projektová dokumentácia môže rozhodnúť napríklad aj o tom, koľko materiálu pri výstavbe spotrebujete. Ideálne je, ak projektant pracuje so systémovým riešením a navrhuje stavbu priamo vo výrobných moduloch. Takto dokáže okrem bežných základných tvaroviek efektívne využívať aj doplnkové tehly, a tak uľahčuje prácu pri murovaní a znižuje množstvo odpadu. Ak je totiž potrebné vyriešiť detaily odrezkami štandardných blokov, stúpa aj riziko zlých dorezkov, nesprávnej preväzby a následne aj vzniku tepelných mostov.
2. Nekombinujte materiály
Ak nie ste stavebným odborníkom, nehrajte sa s alternatívami pôvodných odporúčaných materiálov. Verte, že doplniť moderné tehlové bloky s dutinami alebo tepelnoizolačnou výplňou napríklad plnými pálenými tehlami nie je najlepší nápad.
Rozdielne materiály totiž môžu mať odlišné mechanické i tepelnoizolačné vlastnosti, a tak dokážu ovplyvniť nielen statiku stavby, ale aj tepelný odpor obvodového muriva. Práve miesta, kde sa odlišné materiály spájajú, môžu byť kritickým bodom pre vznik tepelných mostov a neskorších únikov energie.
Doplnkové konštrukcie
Predstavujú výnimku, pretože zvyčajne bývajú zhotovené z iných materiálov, ako je tehla. Patrí sem napríklad železobetónový veniec, strop či preklady. Keďže majú rozdielne mechanické aj tepelnoizolačné vlastnosti, treba ich dodatočne zatepliť tepelnou izoláciou.
3. Nakupujte s rozumom
Niektorí ľudia hľadajú lacnejší stavebný materiál aj za hranicami. Z hľadiska financií to možno prinesie čiastočnú úsporu, čo sa však stane, ak zistíte, že výrobky treba reklamovať? Vybavovanie akýchkoľvek sťažností či opráv je, samozrejme, extrémne komplikované. Nehovoriac o tom, že môžete zabudnúť na technické poradenstvo od výrobcu, ktoré sa vám – najmä ako svojpomocnému zhotoviteľovi – môže kedykoľvek zísť.
Náš tip
Namiesto nákupu za najnižšie ceny využite radšej rozličné akcie u overených výrobcov, kde môžete získať buď celkovú zľavu na dodaný tovar, alebo na vybraný sortiment, trebárs na doplnkové tehly.
4. Majstrov si preverte
Vaším kritériom by mali byť hlavne odporúčania, referenčné stavby a skúsenosti zhotoviteľa. Ani ten najlepší stavebný systém sa totiž nemusí osvedčiť v rukách nesprávnych majstrov.
Zatiaľ čo u architekta je kreativita vítaná, u majstrov môže vynaliezavosť či, naopak, pohodlnosť viesť k mnohým chybám a neraz aj závažným nedostatkom na stavbe. V záujme dôslednejšej kontroly preto dbajte aj na to, aby ste mali na stavbe spoľahlivý a kompetentný stavebný dozor, ktorý bude priebežne sledovať a vyhodnocovať postupujúce práce či technologicky správne vyhotovenie konštrukcií a detailov.
Náš tip
Veľkú pozornosť venujte aj zmluve o diele, ktorú uzatvárate s realizačnou firmou. Týmto právnym dokumentom by ste ju mali zaviazať k tomu, aby dodržiavala technológiu stanovenú výrobcom a v prípade pochybenia urobila na svoje náklady potrebné opravy, resp. za spôsobenú škodu zaplatila zmluvnú pokutu.
Chyby na stavbe
Podstatnú časť hrubej stavby tvoria predovšetkým zvislé konštrukcie, čiže obvodové murivo. A práve tu sa môžu objaviť chyby, ktoré ovplyvnia kvalitu celej konštrukcie. Nesprávne zhotovený prvý rad tvaroviek, nenáležitý výber spojiva či zlá aplikácia malty vám môžu priniesť nepríjemné „prekvapenia“ v podobe prasklín v murive, zvýšenej vlhkosti v interiéri či dokonca plesní. Čomu sa teda vyhnúť a na čo dať pozor počas samotnej realizácie stavby?
5. Berte do úvahy počasie
Voči klimatickým podmienkam treba mať rešpekt a týka sa to najmä vysokých a nízkych teplôt. Prácu vám však môže skomplikovať aj vietor, dážď, mráz či, naopak, silné slnko.
Technológiu murovania pri nízkych teplotách (pod 1 °C) je nutné zamerať na zimné varianty mált alebo úplne prerušiť práce na stavbe. Pri vyšších teplotách (nad 10 °C) treba ložné škáry tehál pred nanesením malty či peny jemne zvlhčiť vodou. Teploty nad 30 °C nie sú na klasické murovanie vhodné, preto si prácu preložte na ranné či večerné hodiny.
Náš tip
Existujú druhy spojív (napríklad hotové malty určené na tenkú škáru), s ktorými môžete bez problémov murovať až do teploty 50 °C.
6. Dbajte na skladovanie materiálu
Správnou manipuláciou so stavebným materiálom sa vyhnete jeho poškodeniu, vhodné uskladnenie ho zasa ochráni pred znehodnotením.
Pamätajte aj na to, že palety s tehlovými blokmi môžete uložiť na základovú betónovú dosku či stropnú konštrukciu len vtedy, ak má dostatočnú nosnosť.
Preklady a stropné nosníky uložte na drevené podložky, a to vo vzdialenostiach, ktoré zabránia ich deformácii pod vlastnou hmotnosťou. Zároveň treba palety so stavebným materiálom umiestniť tak, aby nepredstavovali prekážku pri ostatných prácach, napríklad pri meraní rozmerov budúcich stien.
Vrecia s maltou zasa uskladnite na suchom a dobre chránenom mieste, aby nenavlhli.
7. Venujte pozornosť podkladu
Ešte pred samotným uložením prvého radu tehál si treba vyznačiť stavebné otvory, napríklad dvere či garážové brány. Celú betónovú dosku, resp. podkladovú konštrukciu si najprv výškovo premerajte. Výška zakladacieho maltového lôžka by sa mala odvíjať od najvyššieho bodu, ktorý si určite hneď na začiatku. Je to minimálne 10 mm a maximálne 40 mm na jeden pracovný záber. S výnimkou stavebných otvorov maltu aplikujte medzi vodiace lišty.
Samotné maltové lôžko by malo byť pred uložením tehál perfektne vyrovnané, zavädnuté a čerstvé. Na jeho vyrovnanie použite tzv. zakladaciu súpravu a do roviny ho stiahnite hliníkovou latou. Prebytočnú maltu môžete po stranách odstrániť murárskou lyžicou a medzery po zakladacej súprave vyplňte maltou.
Ošetrite aj tehly
Z palety rovno do malty? Na to radšej zabudnite. Tehly treba pred uložením dôkladne prečistiť a zbaviť prachu, pretože nečistoty znižujú priľnavosť ložnej plochy k podkladu. Adhéziu zvýšite (s výnimkou zimného obdobia) aj navlhčením povrchu tehly.
8. Pozor na prvý rad
Už v tejto fáze murovacích prác musíte dbať na to, aby nevznikali žiadne výškové rozdiely medzi tehlami – v ďalších radoch sa totiž môžu odskoky znásobiť a budú čoraz vypuklejšie. Čo je však horšie, môžu viesť k tepelným mostom či problémom so statikou.
Keď tehly nedosadajú presne na seba, únosnosť muriva sa znižuje. Ako dosiahnete rovnosť najlepšie? Tehlové bloky začnite ukladať od rohov stavby, odkiaľ následne natiahnete murársku šnúru. Takto vznikne akási „vodiaca čiara“, pozdĺž ktorej môžete ukladať do maltového lôžka ďalšie tehly.
Na vyzretú zakladaciu maltu môžete pred položením tehál naniesť pomocou zubového hladidla (výška zuba 6 mm) buď tenkovrstvovú maltu, alebo dve húsenice tenkovrstvového PU lepidla.
Nepreceňujte sa
Myslite na to, že každá oprava muriva (jeho rozobratie a opätovné vymurovanie) predražuje stavbu. Ak si teda na založenie prvého radu netrúfate sami, oslovte zakladacích majstrov.
9. Zabezpečte správne spojivo
Množstvo chýb na stavbe vzniká aj pre nedodržanie pracovného postupu pri výbere alebo príprave malty. Konzistencia malty je pritom kľúčová.
Ak používate vrecovanú maltu, zmiešajte ju s vodou v pomere, ktorý predpisuje výrobca. Keď hustota spojiva nie je primeraná, malta dobre nevytvrdne a ani stabilita samotného muriva nebude dostatočná. Príliš veľa vody môže spôsobiť, že malta bude redšia, takže tehly budú v maltovom lôžku „plávať“, prípadne môže malta zatekať do dutín.
Zle zhotovené a nestabilné zvislé konštrukcie je potom nutné náročne rozoberať a murovať odznova, čo vedie k predraženiu aj predĺženiu výstavby.
Náš tip
Ak pracujete s brúsenými tehlami, väčšiu istotu pri murovaní dosiahnete s tenkovrstvovou maltou určenou na tenké škáry. Netreba ju totiž rozrábať s vodou, k dispozícii je vo vedrách už hotová. Znižuje náročnosť murovania, zlepšuje presnosť a prináša aj výraznejšiu úsporu materiálu.
10. Neignorujte pokyny výrobcu
Aplikovanie malty je samostatnou kapitolou murovania. Jednak je dôležité použiť správne množstvo malty, ale aj určené pracovné pomôcky.
V prípade klasickej malty zabudnite na aplikovanie spojiva v pásoch, pretože to znižuje pevnosť muriva. Zásadné je úplné premaltovanie ložných škár v rovnomernej hrúbke približne 12 mm.
Rovnomerne po celej ploche ložných škár nanášajte aj tenkovrstvovú maltu, tu však na aplikáciu použite systémový štruktúrovaný valček. Niektorí majstri volia maliarsky valček, no ten spojivo nenanesie dostatočne rýchlo a kontaktným spôsobom na všetky rebrá.
V pásoch sa, naopak, nanáša na tehly murovacia pena. Aplikuje sa priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole. V tomto prípade vlhčenie tehly nemusíte robiť celoplošne, ale len v pásoch, napríklad hrubým štetcom. Držte sa pritom pokynov výrobcu o hrúbke a vzdialenosti pásov vzhľadom na šírku steny aj typ tehly.
Sledujte čas
V prípade všetkých typov spojív treba prihliadať aj na určený časový limit, dokedy treba tehly uložiť, inak vám malta zatvrdne a vy nebudete môcť skorigovať ich umiestnenie.
11. Dodržujte väzbu tehál
Pri nesprávnej technike murovania môžu vznikať mnohé chyby, napríklad nadmerne hrubé ložné škáry, ale aj netesné styčné škáry. Vo finále vás však tieto nedostatky môžu stáť ďalšie zbytočné náklady.
Správna väzba tehál je základným predpokladom dobrej statiky celej stavby. Ideálna dĺžka väzby je, logicky, na polovicu dĺžky tehly. Vo všeobecnosti však platí, že tehly v dvoch susedných radoch nad sebou musia byť odsadené vľavo alebo vpravo na vzdialenosť 40 mm alebo 0,4-násobok výšky tehly. V prípade moderných veľkoformátových tehál je to zhruba 10 cm.
V murive vám za žiadnych okolností nesmú vzniknúť zvislé škáry nad sebou. Problémové môžu byť aj zvislé škáry, ktoré vznikajú pri dorezoch bez pera a drážky. Tie treba, samozrejme, vyplniť – neraz sa však stáva, že zhotovitelia zvolia nesprávne spojivo. Držte sa teda pravidla, že zvislé škáry so šírkou 5 až 15 mm medzi tehlou a dorezom sa vypĺňajú prednostne tepelnoizolačnou maltou.
Alternatívne môžete použiť dva pásy PU peny, pred omietaním ju však z každej strany muriva odstráňte do hĺbky 30 mm a zatrite omietkou. Užšie škáry (do 5 mm) sa potom vypĺňajú PU penou alebo tepelnoizolačnou maltou, širšie zasa tepelnoizolačnou maltou alebo premaltovaným dorezom tehly (ak v styčnej škáre chýba spoj pero a drážka).
Orientácia tehly
Ako tehly ukladáte do muriva? Ak používate veľkoformátové priečne dierované tehly, správna poloha je výlučne s dutinami vo zvislom smere. Tehly neotáčajte nijako inak.
12. Myslite na detaily napojenia
Napojenie dvoch stien alebo miesto styku priečky so stropom sú pomerne citlivé detaily, kde treba dbať na správne zhotovenie.
Pri spájaní dvoch stien môžu nastať problémy, ak si dôsledne neodkontrolujete výšky jednotlivých radov tehál na jednej aj druhej stene. Ak medzi stenami vznikne vo výške rozdiel niekoľko centimetrov, je ťažké ich vzájomné previazať či použiť stenové spony.
V mieste, kde sa pre zmenu priečka stretáva so stropnou konštrukciou a bočnými stenami, treba myslieť na 10-milimetrovú dilatačnú škáru, ktorú vyplníte pásikom izolantu či nízkoexpanznou PU penou.
13. Dozrite na preklady
Nosné či nenosné, treba ich zhotoviť správne. Preklady (prezývané aj nadpražie) sú totiž dôležité konštrukčné prvky, ktoré tvoria horizontálnu časť nosného alebo nenosného muriva nad stavebnými otvormi, čiže oknami, dverami alebo výklenkami. Kým nosné zabezpečujú potrebnú stabilitu aj samotné, nenosné vyžadujú vymurovanie radu tehál nad nimi.
V obvodovom murive by sa mali používať nosné preklady a je nutné kombinovať ich s tepelnou izoláciou, aby ste odstránili riziko tepelných mostov. Aj tu však neraz dochádza k rôznym chybám.
Preklady sa napríklad ukladajú nasucho alebo do tenkovrstvovej malty, čo znižuje ich únosnosť. Vrstva cementovej malty pod prekladom by mala byť zhruba 10 mm. Ak sa pri ukladaní tehál dodržiava modul 250/125 mm, preklad musí presahovať murivo minimálne o 125 mm.
Dôležité je dodržať tzv. tlakovú zónu prekladu, čiže správne rozloženie jeho zaťaženia, predovšetkým pri murovaní radu tehál nad nenosnými prekladmi – tu vždy treba premaltovať zvislé škáry bez ohľadu na to, či ide o tehly so systémom pera a drážky. Ostenie pod prekladom by sa zasa malo končiť celou alebo polovičnou tehlou.
Roletové preklady
Ak plánujete vonkajšie tienenie, zvoľte nosné preklady s prípravou na tieniacu techniku. Tie v sebe môžu mať zakomponovanú aj tepelnú izoláciu, ktorá sa dá vybrať a nahradiť roletou či žalúziou. Výhodou je jednoduchá a rýchla montáž vonkajšieho tienenia, ktorú môžete realizovať aj dodatočne.
Text: Anna Salvová
Foto: iStock, Shutterstock, Heluz
Zdroj: časopis Môj dom