Zdroj: Mapei

Máte problémy so vzlínajúcou vlhkosťou? Pomôže vám riešenie od Mapei

04. 10. 2023 Zdieľať

Predstava vlastného domu alebo chaty niekde na vidieku je romantická. Pri rozhodnutí rekonštruovať však prichádza realita. Každý starší objekt si so sebou totiž nesie rôzne problémy. Medzi najčastejšie sa zaraďujú zavlhnuté steny, ktoré môžu vyústiť až do tvorby škodlivých plesní. Mapei má však riešenie.  

Zavlhnuté steny spôsobuje tzv. vzlínajúca vlhkosť. Najčastejšie ju spôsobuje nefunkčná alebo chýbajúca hydroizolácia základov domu. Pokiaľ ju majiteľ nerieši, začne vznikať vlhkosť, ktorá však nie je len estetickým problémom; prináša so sebou aj množstvo zdravotných rizík. Vďaka rýchlemu a efektívnemu zásahu však možno šírenie vlhkosti spomaliť – a dokonca aj zastaviť.

Existujú štyri najčastejšie spôsoby, ako zastaviť jej šírenie:

  • chemická injektáž,
  • aplikácia sanačných mált na murivo,
  • elektrické vysúšanie stien
  • a podrezanie muriva.

Výber vhodného riešenia závisí od rôznych faktorov – od druhu muriva, cez statiku stavby, mieru zavlhnutia, až po finančnú stránku. Do výberu metódy sa nepúšťajte sami; oslovte radšej projektanta, ktorý stavbu navštívi a zistí príčinu vzniku vlhkosti.

PoroMap Deumidificante

Zdroj: Mapei

Ideálna je kombinácia dvoch riešení

Ako najjednoduchší spôsob z vyššie spomenutých sa môže javiť aplikácia sanačných mált, ktorú zvládne každý šikovný domáci majster. Tá však nie je zárukou dlhodobej životnosti. Pre trvácnejší účinok sa odporúča kombinovať riešenia. Najčastejšie ide o jej kombináciu spolu s chemickou injektážou.

Práve injektáž vytvára horizontálnu bariéru, ktorá bráni vlhkosti stúpať vyššie. Aby ste vybrali správne riešenie, je potrebné zistiť, o aký druh muriva ide – pokiaľ obsahuje dutiny, tie je potrebné vyplniť injektážnou zmesou. Obľúbeným riešením je systém Mapestop, ktorý obsahuje prípravky pre profesionálov, aj domácich majstrov.

Účinnosť injektáže sa neprejaví okamžite. Nechajte priestor chemickej reakcii, jej účinok sa dostaví v priebehu troch týždňov. Rýchlosť odparovania závisí od použitých materiálov pri murovaní, hrúbky a miery zavlhnutia muriva, ale aj od prúdenia vzduchu a intenzity slnečných lúčov.

Po vyschnutí prichádza rad na sanačnú maltu

Keď murivo vyschne po injektáži, je potrebné pristúpiť k aplikácii sanačnej malty. Pri omietaní si treba dať pozor na použitie tradičných cementových mált. Je to kvôli prítomnosti solí v murive, ktoré v kombinácii s vlhkosťou vedú k tvorbe trhlín a oddeľovaniu omietky od podkladu.

Mapei má vo svojej ponuke ideálne riešenie, ktorým je makroporézna odvlhčovacia omietka Poromap Deumidificante. To  znamená, že v jej štruktúre sa vytvoria makropóry, ktoré sa postarajú o prestup vodných pár z muriva. Jej výhodou je tiež  obsah špeciálnych hydraulických spojív a vysoká odolnosť voči tvorbe solí.

Aplikuje sa v minimálnej hrúbke 2 cm, no jej výhodou je to, že nepotrebuje prednástrek a možno ju nanášať rovno na podklad. Tým dochádza k zníženiu nákladov a skráteniu času opravy.

Poromap Deumdificante

Zdroj: Mapei

Okrem výberu kvalitných prípravkov je potrebné brať ohľad aj na kvalitu aplikácie hydroizolácie a iných, aj neviditeľných riešení, ktoré bojujú s vlhkosťou.

K finálnym prácam pri oprave zavlhnutých stien patrí aj farebné ošetrenie vytvrdnutých sanačných omietok. Najčastejšími materiálmi pre tento účel sú náterové farby/omietky na silikátovej báze SILEXCOLOR PITTURA/TONACHINO alebo na báze silikónovej živice SILANCOLOR PITTURA/TONACHINO. V prípade oboch typov sa pre dokonalé pokrytie odporúča aplikovať príslušný penetračný náter.

Prečítajte si viac: bit.ly/sanacia-mapei

Zdroj: PR článok MAPEI SK, s.r.o.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: injektáž murovanie s maltou vlhké murivo
Zdieľať článok
Šikovný trik, ako opraviť uvoľnené dlaždice a obkladačky bez toho, aby ste ich museli odstrániťUrob si sám

Šikovný trik, ako opraviť uvoľnené dlaždice a obkladačky bez toho, aby ste ich museli odstrániť

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!Urob si sám

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!

Ako sa stať včelárom? Koľko to stojí, čo všetko treba zvážiť a s čím začaťUrob si sám

Ako sa stať včelárom? Koľko to stojí, čo všetko treba zvážiť a s čím začať

Duslo Šala bude vyrábať zelený vodík. Dotáciu využije na fotovoltickú a veternú elektráreňASB.sk

Duslo Šala bude vyrábať zelený vodík. Dotáciu využije na fotovoltickú a veternú elektráreň