Zdroj: MAPEI SK

Vzlínajúca vlhkosť zvyčajne začína v pivnici. Čo s ňou, keď ju zbadáme?

04. 05. 2022 Zdieľať

Vidina vlastnej nehnuteľnosti – či už ide o vlastný dom alebo chalupu – je veľmi lákavá. Keď ich staviate od základov, viete dohliadnuť na všetky stavebné práce tak, aby ste boli spokojní s výsledkom. Kúpa už existujúceho objektu však so sebou môže priniesť skryté riziká. Takými môžu byť problémy s navlhnutými stenami, soľami alebo plesňami. Čo robiť, keď narazíte na vlhkosť v stenách?

Vlhké steny sú nielen vizuálnym problémom, predstavujú aj riziko v otázke ľudského zdravia. Preto, pokiaľ na ne narazíte – či už v pivnici alebo v obytných priestoroch, neodkladajte ich riešenie na neskôr. Práve rýchlym zásahom môžete spomaliť a dokonca zastaviť šírenie vlhkosti.

Ako vzniká vlhkosť v stenách?

S identifikáciou počiatočného problému vám pomôžu
odborníci – realizačná firma alebo projektant, ktorí vám môžu
navrhnúť aj niekoľko riešení. Treba sa však vopred pripraviť, že riešenie problémov s kapilárne stúpajúcou vlhkosťou si vyžaduje financie a čas.

stará historická budova s vlhkým múrom

Zdroj: MAPEI SK

Príčin môže byť niekoľko – od slabo vyspádovaných chodníkov po obvode stavby, cez nedostatočné riešenie odvádzania dažďovej vody zo strechy až po nefunkčnú, či dokonca úplne chýbajúcu hydroizoláciu. V ideálnom prípade stačí odstrániť príčinu; napríklad odkopať zeminu po obvode objektu a nahradiť nefunkčnú hydroizoláciu novou. Čo však robiť, keď nie je možné vykonať tento zásah?

Existuje niekoľko spôsobov odstránenia vlhkosti

  • injektáž
  • aplikácia nových sanačných mált na pôvodné murivo
  • elektrické vysúšanie
  • podrezanie muriva

Výber riešenia závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad druh muriva, rozsah navlhnutia, statika stavby a tiež finančné možnosti investora.

Sanačné práce

Zdroj: MAPEI SK

Kombinácia dvoch riešení

Jedným z najmenej náročných riešení je sanácia zavlhnutých stien s použitím nových odvlhčovacích mált. Jej aplikácia je síce jednoduchá, no nebojuje so samotným problémom; ide len o dočasné riešenie. Ak chcete problém vyriešiť tak, aby ste s ním v budúcnosti nemali starosť, je potrebné po konzultácii s odborníkom siahnuť po jednej z vyššie spomenutých možností. Často využívaným spôsobom je injektáž, ktorá nahradzuje vodorovnú izoláciu v mieste muriva. Nech však pôjde o akýkoľvek spôsob odstránenia vlhkosti, bude sa vyžadovať aj použitie sanačných mált.

Injektáž pri sanovaní

Zdroj: MAPEI SK

Injektáž muriva a sanačné malty

Cieľom injektáže muriva je vytvoriť horizontálnu chemickú bariéru, ktorá zamedzí stúpaniu kapilárnej vlhkosti do stien. Spoločnosť Mapei má
k dispozícii riešenie nielen pre profesionálov (MAPESTOP), ale aj
pre zručných domácich majstrov (MAPESTOP CREAM).
Vďaka MAPESTOP CREAM si poradíte s injektážou za použitia dostupného pracovného náradia. Predtým, ako sa pustíte do práce, musíte určiť druh muriva – pokiaľ ide o nesúdržné/nepravidelné murivo s dutinami, je ich totiž potrebné najprv vyplniť tekutou injektážnou zmesou. Ak neviete, kde vŕtať, treba sa držať jednej zásady – otvory sa vŕtajú nad úrovňou terénu.

Mapestop Cream+ produkt

Zdroj: MAPEI SK

Približne týždeň po injektáži možno pristúpiť k aplikácii sanačných mált. Ideálnym riešením pri zavlhnutých alebo zasolených stenách je použitie jednovrstvového systému POROMAP, ktorého súčasťou je sanačná, odvlhčovacia a makroporézna omietka POROMAP DEUMIDIFICANTE.

Poromap vrecko 20kg

Zdroj: MAPEI SK

Vlhkosť v nehnuteľnosti je postrachom, dá sa však vyriešiť. Pokiaľ sa však púšťate do stavby alebo rekonštrukcie, dohliadnite na kvalitu prevedenia ako aj samotnej hydroizolácie – aby sa vám dobre, spokojne a zdravo bývalo.

Prečítajte si viac na www.mapei.com/SK

Zdroj: PR článok spoločnosti MAPEI SK

Kategória: Steny a fasády
Tagy: odstránenie vlhkosti sanácia sanácia vlhkého muriva vlhké murivo
Zdieľať článok