Netradičné omietky a farby

Netradičné omietky a farby

23. 09. 2005
Zdieľať

Keďže sme sa už zmienili o tradičných omietkach a farbách (pozri súvisiace linky), je vhodné aby sme si povedali o materiáloch, ktoré nie sú celkom bežné a ktoré sa vymykajú zo základného výrobného sortimentu firiem. Pozornosť si zaslúžia flexibilné materiály, mozaiková omietkovina, ktorú možno nanášať striekaním farby a materiály, ktoré môžu vytvárať štruktúru ako froté pleteniny.

Flexibilné akrylátové omietky a farby sú materiály, ktoré vytvárajú vrstvu, trvale pružnú pri rozsahu teplôt od – 27 °C do + 85 °C. Svojou elasticitou sú schopné bez porušenia preklenúť deformácie na aktívnych trhlinách podkladu do hrúbky 1 až 1,2 mm a sú odolné proti znečisteniu zosieťovaním povrchu účinkami UV žiarenia. Flexibilná akrylátová omietkovina je riediteľná vodou, trvalo pružná v širokom rozmedzí teplôt. Je predovšetkým určená ako povrchová úprava omietok a betónu. Obsahuje fungicídne a algicídne prísady.

Ako definitívna povrchová úprava na takúto omietku je vhodná akrylátová farba. Je riediteľná vodou a slúži ako povrchová úprava omietok a betónu s aktívnymi trhlinami. Nie je vhodná na murivo bez vodotesnej hydroizolácie, teda napríklad na neizolované historické objekty, kde v plochách stien aktívne pôsobí vzlínajúca zemná vlhkosť. Vďaka trvalej flexibilite v oblasti záporných teplôt a odolnosti proti priechodu vzdušného CO2 a SO2 je vhodná na protikarbonatačné nátery betónových konštrukcií. V soklových a prevádzkovo frekventovaných častiach (vodotesne izolovaných objektov) vďaka svojej odolnosti a dobrej umývateľnosti sa používa predovšetkým mozaiková omietkovina nanášaná striekaním. Uplatňuje sa v interiéri ako napríklad v kúpeľniach, na schodišťových stenách, či v halách. Je nielen funkčná, ale i vysoko dekoratívna.


Na oživenie interiéru môžeme zvoliť nielen zaujímavý odtieň farby, ale aj farbu, ktorá vytvára štruktúru podobnú froté pleteninám, respektíve štruktúru striekanej omietky. Príkladom môžu byť akrylátové farby s plnivom alebo akrylátové farby s plnivom so zrnom Gamadekor. I keď sú to farby fasádne, môžu sa využívať aj v interiéri. a,b – akrylátová farba s plnivom vo forme zŕn, c – akrylátová farba


Netradičné omietky a farby

30552


Netradičné omietky a farby

30555


Netradičné omietky a farby

30554


Nové druhy mozaikových omietkovín sa v súčasnosti už nemusia nanášať iba ručne, ale i spôsobom striekania bez potlačenia typického mozaikového vzhľadu. Takéto nanášanie znižuje prácnosť a poskytuje optimálnu možnosť v prípade opravy diela. Ak chceme oživiť svoj interiér, môžeme zvoliť nielen zaujímavý odtieň farby, ale aj typ farby, ktorá vytvára štruktúru podobnú froté pleteninám, respektíve štruktúru striekanej jemnozrnnej omietky. Takýto efekt dosiahneme akrylátovými farbami s plnivom alebo akrylátovými farbami s plnivom vo forme zŕn. I keď sú to fasádne farby možno ich použiť aj v interiéri. Dostať ich v mnohých odtieňoch. Obsahujú trvalo účinné prísady proti pôsobeniu plesní, rias a húb a vytvárajú umývateľný povrchový film s dlhodobou odolnosťou proti klimatickým vplyvom a UV žiareniu.


Netradičné omietky a farby

30553

Ak chceme urobiť niečo pre svoje zdravie, možno si zadovážiť bioaktívne vápenné štukové omietky, ktoré vďaka prímesiam špeciálne vybratých kryštáľov a polodrahokamov vytvárajú fyzikálne pole podobné poľu hornín v jaskyniach, kde prebieha speleoterapeutická liečba. Majú silný povzbudzujúci účinok na imunitný systém človeka a centrálny nervový systém detí s ľahkým poškodením mozgu. Nevyvolávajú žiadne alergické reakcie.

Zaujímavosťou z dekoračného hľadiska sú aj bavlnené omietky. Bavlna, viskóza a minerálne látky – na tento účel zvláštny materiál so spojivom patria medzi prísady tejto dekoračnej omietky. Bavlna ako základný materiál bavlnených omietok ponúka veľký rozsah štruktúr od jemných až po vzhľadovo „surové“. Základnou farbou je biela. Želaná farebnosť sa vytvára pridávaním zafarbených viskózových vláken do základného materiálu. Takto upravená farba vytvorí mramorovanie, rovnomerné zafarbenie alebo farebné akcenty. Bavlnené omietky a omietky s viskózovými vláknami sa nehodia do zavlhnutých priestorov, ani na steny s aktívnymi kondenzačnými zónami v murive, kde sa dobre darí plesniam a hubám. Inými komponentami na vytvorenie mimoriadnych estetických efektov sú vlákna zafarbeného polyesteru, sľudy, granitu, perlete, ktoré dokážu vyvolať živú optiku steny. Prísad na vytvorenie rôznych efektov je, samozrejme ešte viac. Tieto omietky vytvárajú optimálnu zdravú klímu v priestore.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: farby netra omietky
Zdieľať článok

Diskusia