20. 09. 2014
Zdieľať

Nie každý býva v starom tehlovom dome. My ostatní „tehlychtiví“, ktorým tento materiál učaroval natoľko, že si ho chceme nasťahovať domov, si musíme poradiť inak.

Jednoduchou alternatívou na dosiahnutie vzhľadu neomietaného tehlového muriva je použitie tehlových obkladových pásikov. Na stene, stĺpoch, baroch či kozuboch pôsobia prirodzene. Verne napodobujú lícovú tehlu, majú nepravidelný tvar bez ostrých hrán, sú farebne rôznorodé a ich povrch môže byť celkom zvrásnený. Vyrábajú sa v rôznych odtieňoch, čiže ak chcete svetlejšiu tehlovú stenu, máte si z čoho vyberať a platí to aj opačne.


Tehlová stena v byte

1418459

Na lepenie pásikov možno použiť akúkoľvek lepiacu maltu určenú na keramický obklad. Aby sa zabezpečilo pevné spojenie pásikov s podkladom, je dobré ich rubovú stranu pred lepením očistiť od prachu suchou kefou alebo štetcom – kus po kuse. Je to síce trochu prácne, ale vaša precíznosť sa odrazí na výsledku len v dobrom. Vopred si pripravte potrebné množstvo pásikov. Potom sa už nebudete musieť zdržiavať a práca vám pôjde od ruky. 


Tehlová stena v byte

1418463

Životnosť obkladu závisí od kvality podkladu. No a najlepším podkladom je, samozrejme, rovná a pevná omietka. Pred nanášaním lepiacej malty sa odporúča lokálne nerovnosti odstrániť a podklad napenetrovať. 


Tehlová stena v byte

1418455


Tehlová stena v byte

1418461

Na výsledný vzhľad obloženej steny majú vplyv aj hrúbky škár a farba škárovacej malty. Hoci je šírka škár vecou vkusu a dôkazom precíznosti toho, kto bude pásiky lepiť, platí nepísané pravidlo, že šírka škár by nemala byť menšia ako 10 mm. Škárovacia malta sa nanáša škárovacou pištoľou alebo špachtľou (s ňou je práca trochu „špinavšia“). Keď malta zaschne, dostať jej fŕkance dole zo steny môže byť problém, preto hneď po vyškárovaní istého úseku očistite pásiky od zvyškov malty. ‚


Tehlová stena v byte

1418453

dobrá rada
Tieňohra tehál a škár vynikne pri šikmom dopade slnečného svetla či umelého osvetlenia. Preto ešte pred nákupom materiálu pozorujte slnko, kam a kedy v izbe dopadá. Pomôže vám to nielen pri rozhodovaní, ktorú stenu obložiť tehlou, ale aj pri umiestňovaní umelého osvetlenia. 


Tehlová stena v byte

1418457

ekotip

Staré tehly, napríklad z búrania majerov či vidieckych chalúp, sa takisto dajú znovu využiť. Ak sa nedrobia, neboli použité napríklad v maštaliach ani iných hospodárskych budovách, čiže nie sú nasiaknuté čpavkom a vlhkosťou, možno ich zužitkovať aj v interiéri. Najmä z estetického hľadiska sú cenné ciachované kúsky (so znakom alebo nápisom od výrobcu). Surovosť tehly a jej nepravidelnosť sú vítané v interiéri – vo vidieckom aj modernom. Okrem klasického obkladu možno takéto tehly využiť napríklad aj ako svietniky – navŕtajte do nich dva otvory vo veľkosti čajovej sviečky, vložte sviečky a je to hotové. 


Tehlová stena v byte

1418451

Kategória: Steny a fasády
Tagy: materiál stena tehla
Zdieľať článok

Diskusia