14. 11. 2008
Zdieľať

Priveľká členitosť, zlá proporcia, nerešpektovanie prostredia, do očí bijúca snaha odlíšiť alebo ukazovať sa. To je obraz ešte stále veľkého počtu nových šikmých striech na rodinných domoch u nás. Skĺbiť funkčné požiadavky do estetického výsledku je niekedy náročná úloha, ale dá sa to, ak necháte odbornú prácu na odborníkov.Šikmé strechy

170838


Šikmé strechy

170839

Našťastie, aj u nás sa ešte nájdu staré a krásne uličky, ktoré odolali nátlaku moderných čias. Dúfam len, že aj noví majitelia týchto domov pochopia, že krása spočíva v jednoduchosti a rešpektovaní okolia.  Kto hľadá, ten nájde – inšpiráciu v starej slovenskej architektúre vidieka. Autori tejto výstavby ju našli a pekne využili. Strechy tu pôsobia ako pekný zjednocujúci prvok.
Šikmé strechy

170840


Šikmé strechy

170841

Strechy týchto dvoch domov majú rovnaký jednoduchý charakter a krásne dopĺňajú hmotu domov. Jedna je súčasťou domu, ktorý pekne ladí s okolím a snaží sa mu prispôsobiť a druhá vytvára kontrast, ktorý však neuráža a nekričí.  Strechy týchto dvoch domov majú rovnaký jednoduchý charakter a krásne dopĺňajú hmotu domov. Jedna je súčasťou domu, ktorý pekne ladí s okolím a snaží sa mu prispôsobiť a druhá vytvára kontrast, ktorý však neuráža a nekričí. 


Šikmé strechy

170849


Šikmé strechy

170846

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Skúste sa občas poobzerať okolo seba a závisť nechajte doma za dverami. Nemusíte vždy súťažiť o to, kto ukáže viac, kto vie viac ozdobiť svoj dom. Sebeckým predháňaním sa z tejto štvrte vytratilo čaro, ktoré tu ešte pred pár rokmi bolo. Prečo musí byť každá z týchto striech úplne iná a bez akéhokoľvek vkusu? Najmä tie nové by si zaslúžili citlivejší prístup. Jediné, čo je na týchto domoch pekné, sú jednoduché strechy s jednotným charakterom. Všetko ostatné sa dá zhrnúť do jednoduchého nič.


Šikmé strechy

170842


Šikmé strechy

170851

Pultová strecha je obľúbeným prvkom modernej architektúry a v tomto prípade je jej členitosť primeraná, pretože jednoliata plocha by pôsobila robustne a ťažkopádne. Znova pekný príklad peknej a jednoduchej strechy s harmonickou proporciou a materiálovo zladenej s celým domom.


Šikmé strechy

170844


Šikmé strechy

170847

Strecha tohto domu je upokojujúcim prvkom trošku nesústredeného domu. Možno keby tehlový obklad vyjadroval určitú hmotu, napríklad keby bol na celej vystupujúcej časti domu, alebo keby boli zjednotené okná, pôsobil by celok pokojnejšie. Pozitívom však je jednoduchá strecha bez vikierov. Dúfam, že členenie tejto strechy, ako aj domu, má riadny dôvod v interiéri. V minulosti sa na našom vidieku robievali strechy s podobným skosením štítu, no v tomto prípade sa inšpirovali nie práve najkrajšou architektúrou. A trojuholníkový vikier pôsobí ako päsť na oko.
Neviem, či sa dá táto strecha nazvať šikmá, oblá alebo či sa dá vôbec nejako opísať. Niekedy by ma zaujímalo, čo ľudí viedlo ka takémuto riešeniu.


Šikmé strechy

170848Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: rodinné domy šikmá strecha
Zdieľať článok

Diskusia