Tip: Ako sa starať o parkety?

25. 02. 2011 Zdieľať

Mnoho užívateľov drevených parkiet si myslí, že zárukou úspechu pri brúsení parkiet je používať kvalitné povrchové úpravy. Nie je to pravda. Veľmi dôležité je aj brúsenie parkiet. Jednoducho, je len jedna cesta ako dosiahnuť dobré výsledky: dôkladne vybrúsiť podlahu a použiť povrchovú úpravu špičkovej kvality.

Niekedy sa stáva, že problém uvidíte až po nanesení povrchovej úpravy. Potom nemôžete jednoducho vybrúsiť len chybné miesta a lokálne ich prelakovať. Žiaľ, musíte vybrúsiť celú podlahu a nanovo naniesť povrchovú úpravu.

Ryhy na podlahe

Brúsenie drevenej podlahy je postupný proces. Odporúčame minimálne tri stupne brúsenia:
hrubé brúsenie – jeho cieľom je odstrániť nečistotu, starý lak a rôzne stopy na dreve. Najbežnejšie sa v praxi začína so zrnitosťou 36 alebo 40. V mimoriadnych prípadoch, tam kde je veľmi nerovný povrch alebo ide o borovicovú podlahu natretú starým lakom, možno budete potrebovať zrnitosť 24 alebo dokonca 16.
stredné brúsenie – so zrnom 50 až 80, vďaka ktorému sa odstránia stopy hrubého brúsenia a začínajúce stopy;
jemné brúsenie – so zrnitosťou 120. S rozpúšťadlovými lakmi môžete použiť na konečné jemné brúsenie zrnitosť 100 a stále dosiahnete ucelený vzhľad povrchu. Avšak pri lakoch na vodnej báze by sa malo konečné brúsenie vykonávať so zrnitosťou minimálne 120.

Dlhé ryhy

Ak nie ste dosť pozorní, môže sa ľahko stať, že prehliadnete po obrúsení na povrchu dreva ryhy. Na nešťastie sa ryhy „v plnej kráse“ ukážu až po nanesení laku. Tento problém môže vzniknúť v dôsledku použitia zlého brúsneho materiálu so zrnom, ktoré sa ľahko vylupuje. Aj keď podlahu dôkladne vysajete po každom stupni brúsenia, nie vždy odstránite uvoľnené zrná. Niektoré z nich zostávajú v trhlinách podlahy. Vibráciami brúsky pri ďalšom brúsení povrchu sa môže stať, že zrná znovu odskočia a priľnú k spodnej časti kolies brúsky alebo k samotnému brúsnemu materiálu. Ostré zrná z brúsneho materiálu môžu vypadnúť z povrchu nekvalitného brusiva. Je potrebné použiť brúsne materiály vyrobené pomocou veľmi kvalitných lepidiel, ktoré držia zrná na podklade, a tým minimalizujú riziko tvorby rýh.

Zvlnenie

Najčastejším problémom, s ktorým sa parketári stretávajú, a ktorý spôsobuje aj najčastejšie reklamácie zo strany zákazníkov je práve zvlnenie, ktoré sa stáva viditeľným až po nanesení laku. Existuje niekoľko možných príčin:

– časti podlahy sa ohýbajú hore a dole pri pohybe ťažkej brúsky po podlahe;

brúsny materiál nie je dobre napínaný na obvode brúsneho valca pásovej alebo valcovej brúsky;

valec je zle vyvážený;

– vibrácie vnútorných častí brúsky;

papier nie je správne upnutý okolo valca a mierne odstáva;

– prehnutý záhyb na páse odiera podlahu.

Ak sa pozrieme na posledné z týchto príčin, dá sa problému ľahko vyhnúť tým, že použijeme bezšvový pás pevne upevnený okolo valca. Takýto problém totiž spôsobuje aj pás s hrubým spojom, ktorý podlahu brúsi inak ako zvyšná časť pásu.

Zmena farby dreva

Drevo má svoju prirodzenú farbu. Po nanesení laku alebo oleja sa farba dreva mení. Spôsob, akým sa podlaha brúsi, ovplyvňuje konečný odtieň. Hrubší brúsny materiál robí povrch drsnejším. Lak alebo olej majú sklon prenikať hlbšie do dreva než pri použití jemného brúsneho materiálu, čím sa farba stáva tmavšou. Preto je dôležité používať tú istú zrnitosť pre hlavné plochy podlahy ako aj pre okraje a rohy.

Drsnosť spôsobená výrazným zdvihnutím vlákien

Ak správne brúsite a používate na konečné brúsenie zrnitosť 120 alebo jemnejšiu, zvyčajne nedochádza k žiadnym problémom. Ak však použijete hrubší materiál ako je zrnitosť 120, lak má sklon hrubšie prenikať do pórov dreva a tým spôsobiť zdvihnutie vlákien. Druhou príčinou, prečo takáto abnormalita vzniká, je množstvo laku, ktoré použijete. Ak nanesiete na obrúsené drevo príliš veľa laku, prichádza do kontaktu s dreveným vláknom viac vody, čím sa môžu výrazne zodvihnúť vlákna. Dodržujte preto odporúčania výrobcu. Vlákna sa môžu zdvihnúť aj po nedostatočnom preschnutí prvého nánosu laku. Okrem toho si treba uvedomiť, že niektoré druhy drevín viac podliehajú zdvihnutiu vlákien než iné druhy. Obzvlášť problematická je borovica.

Stopy po medzibrúsení laku

Najčastejšou príčinou tohto druhu škrabancov je, ak sa parkety začnú brúsiť príliš skoro, keď predchádzajúca vrstva laku nestihla poriadne preschnúť. Väčšina vody je síce už odparená, ale odparujú sa ešte stále sieťovacie látky. Ak začnete podlahu brúsiť v takomto štádiu, hrozí, že lak priľne na brúsny materiál a poškriabe povrch. Jednoduchou možnosťou, ako zistiť, či je už lak dostatočne suchý na brúsenie, je dotknúť sa ho opakom ruky. Ak cítite, že je povrch studený, znamená to, že sušenie ešte stále prebieha a musíte ešte chvíľu počkať. Proces sušenia môžete urýchliť cirkuláciou vzduchu.

Odlupovanie laku

Väčšina priemyselne lakovaných drevených podláh je vhodná na ďalšie prelakovanie, ale neplatí to o všetkých. Pri niektorých typoch podláh lak nepriľne a nijako to neovplyvníte ani dôkladným brúsením. Ak chcete znova lakovať takéto priemyselne lakované drevené podlahy, musíte skontrolovať, či lak skutočne priľne. Skúšku urobte na malej ploche. Ak je test úspešný, mali by ste obrúsiť podlahu veľmi opatrne a prednostne použiť Scrad systém. Ako druhú alternatívu môžete použiť brúsku s brúsnym kotúčom so zrnitosťou 150, čím sa vyhnete poškodeniu laku naneseného vo výrobnom závode. Nový nános laku nepriľne k podlahe, ktorá bola navoskovaná alebo sa na ňu použilo leštidlo. V takomto prípade nemáte na výber, iba všetko zbrúsiť až po drevo.

Čierne bodky

Tieto bodky spôsobujú drobné kovové častice alebo vypadnuté zrná z brúsneho materiálu, ktoré reagujú s lakom. Preto je veľmi dôležité po brúsení podlahu dôkladne povysávať. Bodky sú v skutočnosti väčšie ako vypadnuté zrná a sú takmer čierne bez ohľadu na to, akú mali pôvodnú farbu v brúsnom materiáli. Lak reaguje s kovom prítomným v brusive a vytvára tmavú substanciu, ktorá vzápätí mení farbu dreva v okolí zrna. Ak sa na takéto miesto pozriete pomocou zväčšovacieho skla, môžete vidieť zrno uviaznuté uprostred a obklopené farebným prstencom. To isté sa stane s drobnými kovovými časticami. Tieto sa môžu vytvárať pri brúsení škrabky alebo pri vybiehaní brúsneho pásu na kovový chránič v brúske.

Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: parkety podlaha rekonštrukcia
Zdieľať článok