Interiér v škandinávskom štýle
Zdroj: Followtheflow / Shutterstock.com

Tipy, ako dosiahnuť optickú harmóniu v domácnostiach

01. 04. 2022 Zdieľať

V našich domácnostiach sa cítime pohodlne a útulne len keď v nich vládne pokojná harmónia. Tú dosiahneme starostlivosťou o vlastné vzťahy a rovnako aj drobnými interiérovými úpravami. V tomto článku sa budeme venovať práve tej druhej stránke, aby sme vaše príbytky oživili a dodali im ten správny šmrnc.

Podlahy a steny ako najväčšie plochy pre úpravy

Poskytujú ten najväčší a zároveň najširší priestor na korigovanie charakteru miestnosti. K vlastnému a priestrannému bývaniu sa dostávame veľmi ťažko, a ak ho už aj máme, každý z členov domácnosti si v ňom vyžaduje vlastné súkromie a dosť miesta pre všetko potrebné.
Zmeny je najlepšie realizovať od podlahy. Tie vyberáme vo svetlých odtieňoch, vždy však aspoň o jeden odtieň tmavšie, než je farba stien. Čo najmenej ich prekrývame kobercami. Radšej uprednostníme viac menších kusov ako jeden celoplošný.

Potrebuje miestnosť opticky predĺžiť alebo rozšíriť? Dobrým tipom je v požadovanom smere umiestniť koberce alebo iné doplnkové textílie s pruhovaným motívom. Taktiež vyberáme modely s nižším vlasom.
Čo azda najviac prekrýva podlahy je nábytok a sedacie súpravy. Preto volíme multifunkčné modely a v prípade skríň vstavané s množstvom úložného priestoru. Nemajú nás však oberať o dostatok prirodzeného svetla. Miestnosť chceme presvetlenú a prevzdušnenú.

Okná neprekrývame robustnými ani tmavými záclonami, radšej oproti nim umiestnime zrkadlá. Pre optické zväčšenie nám poslúži veľké samostatne stojace zrkadlo. Ak sa však chceme vyhrať „s rastom“ miestnosti do výšky, zaobstaráme si vysoký model od podlahy až tesne po strop. Dobré je využívať aj voľnú plochu stien. Zrkadlá umiestňujeme nižšie, stredná časť stien zostáva čo najviac prázdna a nad ňou môžeme umiestniť police. Ešte lepším ťahom je využiť zrkadlá už so zabudovaným úložným priestorom alebo ako súčasť väčšieho nábytku.

Interiér v škandinávskom štýle

Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Farby musia v izbách priam vyhrávať

Ideálne je zakomponovať viac priehľadných materiálov, ktoré odrážajú a rozptyľujú svetlo po miestnosti. Niekomu sa to môže javiť až príliš sterilné a nudné, pričom sa určite nechceme vzdať ani doplnkov. V prípade nástenných modelov odporúčame napr. plagáty, na ktorých prevládajú čiernobiele kontúry alebo chladnejšie odtiene modrej. Tie miestnosť opticky prehĺbia, pôsobia upokojujúcim dojmom a zároveň podnecujú rozumovú aktivitu. Môžete preto vyskúšať napríklad menší nástenný plagát s motívom prímorskej alebo horskej krajiny.

Hlavným pravidlom je nič nepreplňovať

A to ako na podlahách, tak aj na stenách. V menších izbách
sa vám určite neoplatia veľkoplošné tapety, radšej investujte do moderných nástenných máp. Prečo? Vždy prinášajú istú tému, rozprávajú svoj príbeh a hýria rôznymi farbami. Podľa motívu vypovedajú aj o vašej osobnosti. Zároveň vám môžu slúžiť ako pomôcka na štúdium či k práci.
Obľúbené sú nástenky s mapou, s nočnou oblohou alebo so živou a žiarivou prírodou. Podľa dispozičných možností miestnosti poriadne zvážte, či si zakúpite viacdielnu nástennú sadu alebo len samolepky. Prvý spomínaný model totiž viac vystupuje do priestoru, čím vás môže ukrátiť o ďalšie voľné cm v miestnosti.

Je náročné dávať konkrétne rady, v akých farbách používať tieto nástenné doplnky. Rozhodne to vyplýva aj zo samotnej funkcie miestnosti a jej charakteru. Preto napr. zo stien spální radšej sťahujeme doplnky v žiarivých oranžových a žltých odtieňoch, ktoré nás podnecujú k zábave, aktivitám a komunikácii. Ak si chcete vychutnať skutočné stíšenie a pohodu v miestnosti, odporúčame neutrálne alebo jemné prírodné odtiene.

Dúfame, že aj vďaka týmto nápadom zavládne vo vašich domácnostiach pokoj a skvelá nálada.

Zdroj: PR článok Bonami

Kategória: Dizajn
Tagy: dekorácie doplnky do bytu farby v interiéri interiérové premeny zrkadlá
Zdieľať článok