Oživte svoje vchodové dvere! Ako postupovať a ktoré farby sú aktuálne?

11. 02. 2021
Zdieľať

Aj tie najkrajšie vstupné dvere stratia svoje čaro, keď prejdú skúškou rôznych poveternostných vplyvov. Preto treba myslieť aj na ich obnovu. Natrieť ich novou farbou dokáže každý trošku zručnejší domáci kutil. Stačí vybrať ten správny náter.

Nielen kvalita, ale aj samotný výber farby je dôležitý. Myslite na to, že farba, ktorú si zvolíte dáva hosťom a okoloidúcim o vás signál. Podľa štúdie značky Dulux Weathershield si vytvoríme o domácom mienku na základe pohľadu na vstupné dvere domu už za neuveriteľných desať sekúnd. Preto sa nad výberom farby oplatí skutočne zamyslieť a nevyberať podľa susedov či kamarátov.

Prečítajte si tiež
Jednoduché tipy, ako zmeniť náladu vášho domova

Čo signalizujú jednotlivé farby?

Červená farba naznačuje, že majiteľ domu je vášnivý a dynamický.

Červené vchodové dvere domu

Zdroj: Istock

Čiernu uprednostňujú domáci, ktorí chcú poukázať na svoju silu a prestíž. Vyberajú si ju však aj majitelia, ktorí si chcú zachovať pocit súkromia, záhadnosti, tajomstva. „Novou“ čiernou je hlboká modrá a tmavozelená. Obe pôsobia moderne a elegantne.

Dvere v antracitovej farbe

Zdroj: Istock

Svieža zelená signalizuje, že v dome býva pokojný majiteľ a skvele sa hodí do prostredia, ktoré komunikuje s prírodou. Veľmi trendové sú modrozelené vchodové dvere. Okrem toho, že pôsobia upokojujúco, šíria celoročne letnú atmosféru, vďaka ktorej oživia akýkoľvek dom a tiež predzáhradku, ktorá v zime zíva prázdnotou.

Zelené vchodové dvere

Zdroj: Istock

Ak máte dosť odvahy môžete staviť na ďalší veľmi aktuálny trend, a síce žiarivo žltú farbu. Takáto farba je ideálna na vytvorenie príjemného vstupu do interiéru a určite ňou odlíšite váš dom od ostatných. Je optimistická, takže vždy, keď budete otvárať dvere domov, vaša nálada sa zlepší. V obľube sú aj kvetinové odtiene – levanduľová, bordová, baby ružová, ale nehodia sa na každý dom. Nezabudnite brať do úvahy aj materiály, ktoré máte na fasáde.

Prečítajte si tiež
Premena tmavého domu: Pozrite sa, čo dokážu okná a farby!
Žlté vchodové dvere

Zdroj: Istock

Náš tip: Ak plánujete zmeniť vzhľad vášho vstupu do domu či brány výraznou farbou, spomeňte to ešte pred náterom svojim susedom. Nezabudnite tiež skontrolovať obmedzenia miestneho plánovania, najmä ak sa váš dom nachádza v chránenej oblasti alebo je to chránený objekt.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Ako namaľovať predné dvere?

V prvom rade si vyhraďte dostatok času a vyberte deň, keď je na takéto práce vhodné počasie. Najskôr celý povrch dverí vrátane bokov dôkladne prešmirgľujte, aby mali jednotný hladký povrch. Potom ich vyčistite vlhkou handričkou, aby ste sa uistili, že nikde nezostala pôvodná farba alebo prach, či iné nečistoty. Na preliačiny použite plnidlo vhodné k materiálu dverí. Potom opäť jemne prešmirgľujte. Aby ste dosiahli čo najlepší efekt, použite základný náter a potom dve vrstvy zvolenej farby.

Natieranie dreva bielou farbou

Zdroj: Istock

Ďalšie šikovné tipy:

  • Pred nanesením základného náteru ochráňte pánty, kľučky a rám dverí maskovacou páskou.
  • Keď je základný náter suchý, pokračujte v natieraní farbou. Najskôr natrite okraje dverí požadovanou farbou a potom zvyšok. Opakujte s druhou vrstvou.
  • Dvere pred zatvorením nechajte minimálne 2 až 4 hodiny schnúť, podľa produktu, aký ste použili. Prečítajte si návod.
Prečítajte si tiež
Čo sa dá v interiéri pomocou farby skryť, zdôrazniť či rozdeliť

Kedy je vhodný čas na maľovanie exteriérových dverí?

Pri maľovaní vonku potrebujete správnu teplotu a optimálne prúdenie vzduchu. Ak je príliš teplo a veterno, farba rýchlo zasychá, takže je ťažké vyhladiť stopy po štetci. Pri veľmi veternom počasí sa na čerstvo nanesenú farbu ľahko zachytáva prach a nečistoty, čo poškodzuje povrchovú úpravu. Ak je veľká zima, bude trvať dlho, kým farba stuhne. Výsledkom môže byť, že sa dvere pri zatvorení prilepia a náter sa poškodí. Ideálna teplota je okolo 15 až 20 stupňov, jemný vetrík a sucho. Nevystavujte dvere pri maľovaní ani priamemu slnku, radšej zvoľte polotieň.

Sabína Zavarská

Foto: Istock

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farebné trendy náterové farby nátery vchodové dvere
Zdieľať článok

Diskusia