Farebné zmeny rastlín počas roka

30. 12. 2008
Zdieľať

Napriek tomu, že záhradu by mali tvoriť predovšetkým tvary a línie, na celkový dojem majú podstatný vplyv farby. Tie sa v priebehu roka menia vďaka listom, kvetom, plodom a kôre, ale v jemných tónoch aj vďaka farbe oblohy, uhlu dopadu svetla, vlhkosti pôdy a použitému materiálu.

Teória…


Farebné zmeny rastlín počas roka

175417
Ing. Hana Říhová

Vzájomné vzťahy farieb možno jednoducho zobraziť na farebnom kruhu, v ktorom je „teplá“ polovica intenzívnych tónov (oranžová, červená, žltá) a „studená“ polovica málo výrazných farieb (zelená, fialová, modrá). Biela, sivá a čierna sú neutrálne, preto majú univerzálne použitie.

Teplé odtiene vyjadrujú blízkosť, studené diaľku. Modré farebné tóny napomáhajú optickému rozšíreniu, teplé, naopak, opticky približujú pozadie.

Kontrastné farby, ktoré stoja v kruhu oproti sebe, vníma oko vo vzájomnom spojení ako príjemné. Farebné páry sú: modrá – oranžová, fialová – žltá, zelená – červená. Harmonické a oku lahodiace sú aj farebné trojzvuky, ako napríklad čisté tóny červenej, žltej a modrej alebo ich zmes – fialová, zelená a oranžová. Pri ich použití vznikajú silné farebné kompozície, pretože chýbajú spojovacie farby. Tieto kompozície možno zjemniť rastlinami s bielymi kvetmi, so sivými listami a väčším množstvom listovej zelene. Harmonické kombinácie tvoria aj susediace farby a ich plynulé prechody.

… a prax

Ak sa vám to zdá zložité, nezúfajte si. Keď dobre odhadnete tvary rastlín, príroda vás vo farbách podrží. Stačí si uvedomiť, ako dobre to farebné striedanie zariadila. Po dlhej sivej zime vás prebudí divokým prívalom pestrých jarných farieb, v horúcom lete má pre väčšinu rastlín v pláne chladnú zelenú, na jeseň akoby do zásoby zahrieva tými najteplejšími tónmi a napokon to všetko upokojí biela zima.









Farebné zmeny rastlín počas roka

175419
Ing. Hana Říhová


Farebné zmeny rastlín počas roka

175420
Ing. Hana Říhová

Nízka ovisnutá zanoväť (Cytisus) v máji prežiari svojou jasnou žltou celú ulicu. V lete je nenápadne sivozelená. V zime môžu byť zelené vetvičky príjemné, nakoľko v tomto období je vzácna akákoľvek farebnosť.



Farebné zmeny rastlín počas roka

175404
Ing. Hana Říhová

Pôdorys skupiny drevín

1 – hamamel japonský (Hamamelis japonica), 2 – drieň (Cornus mas), 3 – kalina (Viburnum fragrans), 4 – lykovec voňavý (Daphne cneorum), 5 – jarabina mukyňová (Sorbus aria), 6 – budleja Davidova (Budleia davidii), 7 – ruža vráskavá (Rosa rugosa), 8 – kéria japonská (Kerria japonica), 9 – bršlen Fortunov (Euonymus fortunei ‚Coloratus‘), 10 – bršlen európsky (Euonymus europea), 11 – svíb biely (Cornus alba ‚Sibirica‘ alebo ‚Spaethii‘), 12 – skalník rozprestretý (Cotoneaster horizontalis), 13 – tvarovaný živý plot z tisu (Taxus baccata) alebo hlohyne (Pyracantha coccinea)


Farebné zmeny rastlín počas roka

175405
Ing. Hana Říhová

Zima (december – február)

V ľavej časti sú dreviny, ktoré upútajú pozornosť včasnými kvetmi. Perlou je medzi nimi hamamel japonský (1), ktorý vo februári kvitne nažlto. Čoskoro po ňom kvitne drobnými žltými kvietkami drieň (2), zároveň s ním rozkvitne (a rozvonia sa) kalina (3) a nízky lykovec (4). A to v čase, keď ešte kraľuje zima a každý prejav prebúdzajúcej sa vegetácie je veľmi vzácny a pre človeka psychicky povzbudivý. Ale nielen kvety môžu farebne oživiť zimnú záhradu. Na začiatku zimy zdobia dreviny plody až dovtedy, kým ich neozobú vtáky, čo je odlišné v jednotlivých lokalitách. Červené plody skrášľujú jarabinu (5), bršlen (10), ružu (7) a skalník (12). O ďalší farebný efekt pri opadavých listnáčoch sa postará kôra. Tu sa výrazne uplatní kéria (8) a svíb (11).


Farebné zmeny rastlín počas roka

175413
Ing. Hana Říhová

Jar (marec – máj)

Je obdobím rozpuku. Na všetkých druhoch v tejto skupine vypučia mladé lístky v rozličných odtieňoch sviežej zelenej. Táto skupina je na jar bez pestrých farieb, ukážu sa len smotanové kvietky jarabiny (5), drobné biele kvety skalníka (12) a niektoré z prvých žltých kvetov kérie (8). Letná budleja (6) ešte len vyráža nové výhony, červené kvety svíbu (11) sa začínajú strácať pod mladými listami. Keby bola skupina týchto rastlín vysadená vo väčšej záhrade, ktorá by bola len extenzívne udržiavanou prírodnou záhradou, zakvitla by v tomto čase asi lúka so žltým kobercom z púpav, ktorý je takým silným farebným prvkom, že je lepšie mu radšej farebne nekonkurovať a nechať ho vyniknúť v plnej kráse. Ak by skupina rastlín bola v „odburinenej“ záhrade, stačí do nej dosadiť dulovec (s červenými kvetmi) a zlatovku (so žltými kvetmi) a máte farebnú jar.


Farebné zmeny rastlín počas roka

175414
Ing. Hana Říhová

Leto (jún – september)

Svieža jarná zeleň zosivieva, už nie je taká sýta a intenzívna, preto je nevyhnutné nájsť nové oživenie pre záhradu. Tým budú modré až purpurové kvety letného orgovánu – budleji (6), červené kvety kríčkovej ruže (7) a snáď aj nejaké oneskorené kvietky žltej kérie japonskej (8).


Farebné zmeny rastlín počas roka

175415
Ing. Hana Říhová

Jeseň (október – november)

V tomto období záhrada najviac hýri farbami. Žltú farbu zastupuje jarabina (5) a ruže (7) – obe aj s červenou farbou plodov. Od bronzových cez oranžové až po červené odtiene budú prechádzať hamamel (1) a svíb (11). Karmínové budú listy drieňa (2), bršlena Fortunovho (9) a skalníka (12). Takmer zelený list si ponechá bršlen európsky (10), kalina (3) a budleja (6). Celoročne sivozelený zostane nízky lykovec (4).









Farebné zmeny rastlín počas roka

175421
Ing. Hana Říhová


Farebné zmeny rastlín počas roka

175422
Ing. Hana Říhová

Dobre zvolená celoplošná výsadba na svahu. V lete svah ochladia zelené odtiene, na jeseň sa rozihrajú zase teplé červené odtiene voľne rastúceho skalníka rozprestretého (Cotoneaster horizontalis) – na obrázku v popredí – alebo oranžovočervené listy dráča Thunbergovho (Berberis thunbergii) – na obrázku v pozadí. V neskorom lete sa tu uplatní aj žltá farba, o ktorú sa postará v tomto období kvitnúci nátržník (Potentilla fruticosa) – vpredu vľavo, na jesennom obrázku, sú už len hnedé vetvičky bez listov.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: rastliny záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia