Zdroj: Mountfield

Záhradné náradie, s ktorým sa s radosťou vrhnete do jarných prác!

20. 02. 2024 Zdieľať

Jar klope na dvere a je dobré sa uistiť, že ste na jarné práce dobre vybavení. Ak ste skrz-naskrz záhradník a Vaše záhradné záhony sú vašou pýchou a radosťou, potom oceníte prvotriedne záhradné náradie vyrobené z najkvalitnejších materiálov s dôrazom na remeselné spracovanie, ergonómiu, dizajn a nízku hmotnosť. Ako si ich však správne vybrať?

Či už ide o rýľ, lopatu, motyku a vidly, alebo hrable či metlu, prípadne malé jednoručné náradie, oplatí sa staviť na renomované značky. Ak si vyberiete správne typy, zvládnu v záhrade všetko – a navyše dobre vyzerajú!

Tipy, ako náradie vyberať

Záhradné naradie opreté o bielu obloženú stenu.

Záhradné náradie MTF Original. Zdroj: Mountfield

 „Rukoväť je pre záhradné náradie veľmi dôležitá. Musí byť ľahká, ale zároveň odolná a samozrejme pohodlná na držanie,“ vysvetľuje Markéta Vocetková, produktová manažérka spoločnosti Mountfield. „To zaručujú moderné, ergonomicky tvarované plastové rukoväte záhradného náradia našej značky MTF v dvoch radoch Original a Elite,“ dodáva Markéta Vocetková.

Ak dávate prednosť klasike v podobe prírodných materiálov, ideálne je vybrať si záhradné náradie s rukoväťami z tvrdého dreva, napríklad z lakovaného jaseňa, ktorý je typický pre výrobky známej anglickej značky Kent & Stowe. Pracovná časť každého náradia by potom mala byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele alebo aspoň z kovu s antikoróznym náterom, aby ste mohli pracovať s mokrou pôdou.

Čo by nemalo vo vašej kôlni chýbať?

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a vidiel. Budete potrebovať lopatu na nakladanie zeminy a iných materiálov, kompostovacie vidly na prekopávanie kompostu a motyku na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy. Kovové hrable sú ideálne na zarovnávanie alebo kyprenie pôdy, zatiaľ čo švédske hrable so širokým dosahom sú ideálne na hrabanie lístia alebo trávy.

Žena sadí kvety do pôdy.

Záhradné náradie MTF ELITE. Zdroj: Mountfield

S drobným náradím je v záhrade najväčšia zábava. Či už ide o plečky, kultivátory, motyčky, lopatky alebo hrable, mali by mať pracovnú časť vyrobenú z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a antikoróznu povrchovú úpravu. Vďaka mäkčenej protišmykovej rukoväti z termoplastickej gumy (TPR) sa náradie pohodlne drží: nešmýka sa a nechladí.

Obrázok fúrika.

Záhradný fúrik. Zdroj: Mountfield

Pri čistení chodníkov a terás sa nezaobídete bez metly. Ľahký záhradný fúrik Vám umožní prenášať viac materiálu. A nezabudnite na vodu! Menšie záhrady môžete polievať pomocou krhly s objemom 5 až 10 litrov, ale na väčšie plochy budete potrebovať záhradnú hadicu.

Údržba sa vyplatí

A keď už máte doma kvalitné náradie, mali by ste sa oň dobre starať – čistenie od zvyškov pôdy je nevyhnutné. Kôlňa, v ktorej je uložené, by mala byť suchá a ideálne temperovaná a každé náradie by malo mať svoje miesto na poličke alebo závesnom háčiku.

Muž pracuje s lopatou v okrasnej záhrade..

Lopata z radu MTF Elite. Zdroj: Mountfield

Nemali by ste odkladať ani drobnú údržbu: nabrúsiť nôž, skontrolovať pevnosť spojenia medzi hlavou a vrchnou časťou, vymyť použité nádoby, nechať vyschnúť zavlažovacie hadice. Kovové časti náradia by sa mali aspoň raz ročne natrieť olejom (na konci sezóny pred odložením na zimu) a pogumované rukoväte glycerínom. Nie je to zbytočné a údržba sa rozhodne oplatí – predĺži životnosť náradia, a tým aj Vašu radosť zo záhradkárčenia.

Viac informácii nájdete na www.mountfield.sk.

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: jarné tipy kôlňa záhradné náradie
Zdieľať článok
Ako sa postarať o záhradné náradie po sezóne? Predĺžte mu životnosť správnou údržbou v ôsmich krokochUrob si sám

Ako sa postarať o záhradné náradie po sezóne? Predĺžte mu životnosť správnou údržbou v ôsmich krokoch

Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?Záhrada

Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?

Prichádza čas na výsadbu balkónoviek! Pri vysádzaní však dodržte tieto pravidláUrob si sám

Prichádza čas na výsadbu balkónoviek! Pri vysádzaní však dodržte tieto pravidlá

Hoax o veľrybách ohrozuje výstavbu veterných elektrární na pobreží AustrálieASB.sk

Hoax o veľrybách ohrozuje výstavbu veterných elektrární na pobreží Austrálie