Nech vám neprerastú cez hlavu

Nech vám neprerastú cez hlavu

21. 04. 2010
Zdieľať

Kvitnúce stromy a kry patria ku skutočným klenotom záhrady. V plnej kráse sa však ukážu len vtedy, ak sa o ne dobre postaráte. Okrem pravidelnej zálievky po vysadení je najdôležitejšou činnosťou správny rez. Ale pozor! Nemôžete strihať hocikedy a ako sa vám zachce. Niektoré dreviny sa musia strihať na jar, iné na jeseň a ďalšie sa nemusia rezať vôbec. Aby rez rastline prospel, treba postupovať podľa niekoľkých dôležitých zásad.

Kry kvitnúce na jar

Zlatovka, tavoľníky, okrasné ríbezle, kérie, pajazmíny, orgovány, dulovce, trojpuky, vajgélie, kaliny a ďalšie – kry kvitnúce na jar sú ozdobou väčšiny záhrad. Treba ich rezať raz za tri roky, vždy po odkvitnutí – čiže koncom jari. Týmto sa neobmedzí jarné kvitnutie (ako keby sa rezalo po zime) a už v ďalšom roku bude násada kvetov bohatšia. Cieľom rezu je odstrániť najstaršie a slabšie kvitnúce konáre a uvoľniť miesto pre vitálnejšie mladé výhony. Pri takomto reze sa odstraňuje buď celý starší výhonok, alebo len jeho najstaršia časť – mladšie výhonky sa ponechajú. Väčšina týchto krov po reze dobre obrastá, čo ešte môžete podporiť výdatnejšou zálievkou a prihnojením. Pri radikálnejšom reze je dobré nechať len niekoľko najmladších výhonkov skrátených na rôzne dĺžky. Docieli sa tým rozkonárenie v rôznych úrovniach. Celý ker potom pôsobí prirodzene a kompaktnejšie. 


Nech vám neprerastú cez hlavu

258045

Univerzálna pílka 8749 od firmy Gardena. Tri kalené, nehrdzavejúce pílové listy so špeciálnym výbrusom na rezanie dreva, kovu a plastu. Jednoduchý výmenný mechanizmus. Komfortná rukoväť s vnútornou vrstvou z mäkkého plastu a stopkou proti skĺznutiu, sa dobre a bezpečne drží v ruke. Predáva sa s chráničom a taškou na skladovanie a bezpečný transport. Celková dĺžka 42 cm. Cena 45 €. Predáva Mountfield.

 

Kry kvitnúce v lete

Asi najväčší vplyv rezu na množstvo kvetov je vidieť na kroch kvitnúcich v lete. Do tejto skupiny patrí napr. budleja, ibištek, hortenzia, perovskia, vres, bradavec či tavoľník. Nové kvety sa vytvárajú len na mladých, na jar vypučaných výhonkoch. Rez týchto krov treba uskutočniť skoro na jar (koniec februára – marec) a to tak, že treba úplne odstrániť všetky minuloročné výhonky. Tam, kde sú zimy mierne, možno rez uskutočniť aj na jeseň. Zostať po reze by mali len krátke výhonky s dvomi-tromi pukmi.. Nebojte sa poriadne zastrihnúť ani do vresov. Koncom leta sa vám za to odvďačia nádherne kompaktným tvarom a skutočne bohatým kvitnutím. Ak však budete rez odkladať, kvitnutie týchto krov posuniete na neskoršie obdobie. Takisto platí, že priebežne treba odstraňovať všetky suché, choré a poškodené konáre. Tie krom na kráse nepridajú a navyše môžu prispieť k rozšíreniu chorôb na zdravšie časti rastliny.

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

 


Nech vám neprerastú cez hlavu

258054
Daniel Košťál


Nech vám neprerastú cez hlavu

258055
Daniel Košťál


Nech vám neprerastú cez hlavu

258056
Daniel Košťál

Magnólie patria k drevinám, ktoré sa nesmú strihať. Je potrebné len odstraňovať všetky suché, choré a poškodené konáre. Japonské javory zle reagujú na rez, preto nie je potrebný. Navyše, mohol by sa poškodiť ich charakteristický habitus. Každoročné hlboké zrezanie tavoľníkov skoro na jar je predpokladom ich bohatého kvitnutia v lete.

 

Ako na popínavé rastliny a stromy

Opatrní musíte byť pri reze niektorých popínavých drevín. Rez ovplyvní bohaté kvitnutie plamienka, vistérie a trúbkovca. Vistéria je na rez najnáročnejšia, treba ju prerezať aspoň dvakrát ročne. V lete je dobré úplne skrátiť mladé dlhšie výhonky. Skoro na jar je potrebné tieto výhonky ešte skrátiť tak, aby zostalo len asi päť pukov, z ktorých sa vyvinú kvety. Podobne sa reže aj trúbkovec. Plamienok musíte rezať tak, že na jar treba ponechať len najmladšie výhonky, ktoré skrátite na polovicu. Staršie, suché a choré výhonky treba odstrániť celkom. Ostatné popínavé dreviny nezabúdajte občas presvetliť, zbavte ich prekážajúcich výhonkov a nechajte len najmladšie. Netreba sa báť zasiahnuť do okrasných stromov – napr. sakúr, okrasných jabloní a pod. Každoročný rez potrebný nie je, ale občasný je vždy oživujúci. Z času na čas treba radikálnejšie presvetliť najmä korunku – odstráňte suché a staršie konáre, a tie, ktoré sa navzájom krížia. Najlepšie je urobiť to v zimnom období, pretože stromy nemajú listy a je jednoduché zistiť, ktoré výhonky sú nežiaduce. Predjarné obdobie je ideálne aj na dotvarovanie guľovitých koruniek niektorých stromov. Nezabudnite, že vo všetkých prípadoch, pri stromoch aj kroch, treba viesť rez len ostrými nožnicami, vždy nad rozvetvením a nad pukmi, ktoré smerujú von z koruny či kra. V žiadnom prípade nenechávajte pahýle bez pukov, tzv. vešiaky. Mohli by byť zdrojom chorôb. Hrubšie konáre, napríklad na stromoch, režte vždy tesne pri kmeni a rany ošetrite voskom.


Nech vám neprerastú cez hlavu

258049
Gardena

Oblúková píla 760 Comfort od firmy Gardena. Pevná píla s extra vysokým oblúkom, ideálna na rezanie kmeňov a silných konárov. Impulzne kalený, nehrdzavejúci pílový list s jemným zúbkovaním. Skrutkový mechanizmus pre maximálne napnutie listu. Ľahké a pohodlné nastavenie. Stabilný nehrdzavejúci oceľový oblúk. Tvar oblúka odolný voči krúteniu. Komfortná rukoväť s ochranou proti nárazu. Druhá možnosť uchopenia vpredu na oblúku na bezpečné držanie a ľahké ovládanie. Kompletné s chráničom pílového listu na bezpečný transport a skladovanie. Príslušenstvo: pílový list, 76 cm dlhý. Cena 24,20 €. Predáva Mountfield.

ZDROJ: Môj dom 02/2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: záhrada záhradná technika
Zdieľať článok

Diskusia