25. 09. 2007
Zdieľať

Terasa spája prednosti pohodlia, ktoré máme v interiéri, s výhľadom a relaxom typickým pre exteriér. Terasa – miesto priam stvorené na odpočinok, na príjemné chvíle s rodinou a priateľmi. Aby to tak bolo, treba pri jej budovaní a zariaďovaní dodržať isté pravidlá.



Kam s terasou?

Praktické je, ak terasa priamo nadväzuje na interiér, najlepšie na kuchyňu, jedáleň alebo obývaciu izbu. Rovnako dôležité je aj súkromie, teda pohľadová izolácia od susedov a okoloidúcich. Tú nám poskytne dom a zo zvyšných strán si môžeme vypomôcť cloniacimi konštrukciami či paravánmi a, samozrejme, vhodne umiestnenými rastlinnými výsadbami.












Obývačka bez stien

108231


Obývačka bez stien

108230

Jednoduchá terasa, ktorej však nechýba teplo domova. Terasa s letnou kuchyňou


Obývačka bez stien

108234

Terasa a svetové strany

Aj tu platí, že výber miesta sa podriaďuje plánovanému využívaniu terasy. Každá orientácia má svoje výhody, nijaká nie je úplne nevyhovujúca.

Južná strana nám ponúka najviac slnka – od skorej jari až do neskorej jesene. V lete treba terasu umelo zatieniť, aby sme si tu mohli napríklad vychutnať obed. Východná strana je najpríjemnejšia ráno, západná večer, severnú oceníme počas horúceho leta, keď inde nemožno vydržať.


Obývačka bez stien

108227

Ideálne je, ak môžeme na záhrade vybudovať viaceré terasy. Malú východnú so stolíkom a stoličkou pre mamičku, ktorá si bude môcť vychutnať rannú kávu hneď po tom, čo „vypakovala“ ratolesti z domu do školy; väčšiu obytnú terasu, ktorá ožije najmä cez víkendy, keď sa zíde celá rodina a priatelia; malú západnú terasu s ležadlom, na ktorom si domáci pán bude môcť po návrate z práce v pokoji prečítať noviny; a nakoniec menšiu terasu na severnej strane, na ktorú možno v horúcom lete dočasne presťahovať stôl z južnej terasy.



Obývačka bez stien

108233

Úkryt pred slnečnými lúčmi

Aby sme nemuseli dodatočne vymýšľať pomocné tieniace konštrukcie, ideálnym zastrešením terasy pri dome alebo aspoň jej časti je presah strechy domu. Najjednoduchším spôsobom zatienenia slnečnej terasy je slnečník. Pri jeho výbere treba zohľadniť veľkosť tieniaceho priestoru a, samozrejme, vzhľad domu a terasy. Vždy je lepšie vybrať nenápadné tlmené farby ako divoké kvetinové vzory. Výhodou tohto riešenia je jednoduchá manipulácia, aby sme však nemuseli počas dňa slnečník neustále premiestňovať spolu s putujúcim slnkom, je lepšie zaobstarať si veľký a stabilný typ.

Ďalšou možnosťou zatienenia sú výsuvné markízy (väčšinou s textilnými krytmi), ktoré sa pripevňujú na stenu budovy. Keď sú zasunuté, nezaberajú priestor (v podstate vyzerajú ako záclonová garniža). Po vysunutí majú buď samonosnú ľahkú konštrukciu, alebo ich možno uchytiť k inému opornému bodu, napríklad k pergole. Čo sa týka markíz, je dobré obrátiť sa na skúsené firmy, ktoré poskytujú nielen profesionálnu výrobu a montáž, ale aj čo najdlhšiu záruku.


Obývačka bez stien

108228

Okrem slnečníka a markízy možno na vytvorenie tieňa použiť jednoduché rolety, napríklad na zatienenie pred ostrým slnkom svietiacim z boku. Rolety môžeme umiestniť pod pergolu alebo inú pomocnú nosnú konštrukciu. Okrem toho slúžia aj na optickú izoláciu a vytvárajú chvíľkové súkromie pri pobyte na terase tam, kde sú susedia príliš blízko a kde z nejakých dôvodov nechceme budovať ani ľahkú deliacu stenu.

Ďalšou možnosťou sú pergoly a jednoduché prístrešky, ktoré svojím vzhľadom musia, samozrejme, ladiť s domom. Preto je lepšie, ak ich tvar navrhne architekt súčasne pri projektovaní domu. Pergoly bývajú najčastejšie z dreva. Praktické je zastrešiť jej časť priesvitnou strechou, pretože krytú terasu môžeme potom využívať častejšie. Navyše, predĺži sa aj životnosť záhradného nábytku. Samostatné prístrešky staviame na terase, ktorá je situovaná mimo domu. Niekde v odľahlej časti záhrady môže byť jej súčasťou aj záhradný altánok, ktorý nie je priveľmi vhodný do tesnej blízkosti domu.



Obývačka bez stien

108225

Na čo si sadneme?

Na terase by nemal chýbať záhradný nábytok. Na väčšej ploche sa nájde miesto pre stôl a stoličky, menšia sa bude musieť uspokojiť napríklad len s pohodlným ležadlom. Ponuka záhradného nábytku je veľmi široká, aby sme v nej nezablúdili, treba pri jeho výbere vychádzať zo štýlu záhrady a terasy. Ak zvolíme jednoduché tvary, nič nepokazíme – taký nábytok je vhodný kdekoľvek. Ak nám to financie dovolia, z materiálov uprednostnime radšej kvalitné tvrdé drevo. Stoličky by mali byť nielen pohodlné (k čomu môžu prispieť i jednofarebné textilné poťahy), ale aj stabilné; výhodou je, ak sú navyše stohovateľné. Stôl by mal byť dostatočne veľký a pevný. Ak máme dostatok priestoru, môžeme terasu rozšíriť o hojdaciu lavicu, sieť či kôš. Tie možno zavesiť na pevnú pergolu alebo na (zväčša kovovú či drevenú) konštrukciu.


Ako ju oživiť?

Najmä v letných dňoch je atraktívne oživiť terasu vodou v rozličných formách. Tou najvýraznejšou je zabudovaný bazén, ktorý často nadväzuje na hlavnú slnečnú obytnú terasu a tvorí tak dominantný záhradný prvok. Ak je bazén priamo napojený na terasu, vyzerá lepšie ako osamotený niekedy v trávniku a ohraničený len pásmi dlažby.












Obývačka bez stien

108232


Obývačka bez stien

108229


Prírodne poňatá obytná terasa pri vidieckom dome má tiež svoj pôvab.


Povrch terasy je z keramickej dlažby odolnej proti mrazu a s protišmykovou úpravou.


Ak upustíme od stavby bazéna, môžeme terasu oživiť okrasným jazierkom, fontánkou, malým prameňom či jednoduchým vtáčím napájadlom. Ak máme viacstupňovú terasu vo svahu, môžeme do nej začleniť niekoľko nádrží s pretekajúcou vodou alebo s potôčikom.

Terasa je vhodné miesto na výtvarné doplnky – drobnú keramiku, sošky, plastiky či iné zaujímavé nádoby. Fantázii sa medze v tomto prípade nekladú. Každá terasa tak získa originálny nádych, nemali by sme však zabudnúť na dobrý vkus.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: terasa záhrada
Zdieľať článok

Diskusia