Okrasné kry zelené aj v zime

Okrasné kry zelené aj v zime

21. 02. 2011 Zdieľať

Je ideálna do mesta aj na dedinu. Svojimi dlhými listami dokáže vytvoriť zvukovú, zrakovú aj prachovú clonu. S kalinou máte istotu, že zelená sa nestratí z vašej záhrady ani v zime.Počas chladných jesenných dní sa veľa stromov aj krov zbavuje listov. Zostanú len holé pahýliky, ktoré zahalené do raňajších hmiel občas vyzerajú trochu smutno. Našťastie, niekoľko vybratých druhov okrasných krov si svoje zelené ozdoby ponecháva aj v zime. Patrí medzi ne i kalina vráskavolistá (Viburnum rhytidophyllum). Najčastejšie sa vysádza do rôznorodých skupín krov, ktoré slúžia na ohradenie či rozdelenie záhrady. Kalinu možno vysadiť aj ako solitér, vtedy sa naplno uplatní jej pravidelný rast a vyniknú kvety i červenočierne plody (pozor, sú jedovaté!).

Na jar zakvitne kalina žltkastobielymi súkvetiami drobných kvietkov. Zaujímavé sú kvetné puky, ktoré sa zakladajú už na jeseň – na koncoch konárikov vyrastú hnedé, husto chĺpkaté základy budúcoročných súkvetí. Spomínané chĺpky môžu u citlivých ľudí vyvolať alergické reakcie, pri manipulácii s rastlinou môže začervenať pokožka Kalina vráskavolistá je ker, ktorý si môžete všimnúť skôr v zimnom období. Upúta tmavozelenou farbou dlhých neopadávajúcich listov. V lete pôsobí menej nápadne, často tvorí kompaktnú zelenú hmotu.
Na rastline sú zaujímavé jej pomerne tvrdé listy dlhé až 20 cm. Zvrchu aj zospodu sú husto a viditeľne štruktúrované. Vrchná strana je hladká a tmavozelená, spodná sivá, nahusto pokrytá drobnými chĺpkami.

Rýchlokurz pestovania

    * Rastlinu bežne dostanete kúpiť v záhradných centrách.
    * Je nenáročná na pestovanie, okrem plytkých a premočených pôd znáša všetko.
    * Darí sa jej v polotieni až v svetlom tieni.
    * Už pri výsadbe myslite na jej neskoršiu veľkosť a doprajte jej dostatok priestoru. Dorastá do výšky troch až štyroch metrov, jej šírka je o niečo menšia ako výška. Rastie pomerne rýchlo.
    * Nevyžaduje rez, iba ak potrebujete odstrániť zavadzajúce konáre.
    * Veľkou výhodou je, že ju nenapádajú takmer nijaké choroby ani škodce.
    * Počas silnej zimy môže stratiť časť listov, ktoré však na jar rýchlo dorastú.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: exteriér ker rastlina mesiaca záhrada
Zdieľať článok