Oplotenie našich záhrad

09. 04. 2010
Zdieľať

To, čo od oplotenia v prvom rade očakávame, je vyznačenie hraníc pozemku a vymedzenie nášho súkromného priestoru. Lenže plot môže byť zároveň aj pekný, mal by ladiť s domom aj štýlom záhrady... Veď práve plot nakoniec vystavujeme na obdiv rovno na ulici.

Oplotenie môže byť naozaj rozličné, či už ide o materiál, alebo formu, a na ohraničenie záhrady a skrývanie sa pred zvedavými pohľadmi existujú aj rôzne ekologické spôsoby. Výber preto určite netreba unáhliť…

Trendové gabióny
O priazeň majiteľov moderných, najmä prírodne alebo netradične ladených záhrad už niekoľko rokov usilujú gabióny – drôtené koše naplnené rôzne veľkými kameňmi, ktoré možno považovať za ekologickú alternatívu murovaného oplotenia. Gabióny pôsobia veľmi prirodzene, môžu byť rôzne dlhé aj široké a milovníkov zelene iste poteší, že ich možno aj zaujímavo vysadiť (po dosypaní substrátu). Napríklad kvitnúce trvalky, letničky či trávy pekne ukážu na nižšie položených gabiónoch, vyššie konštrukcie môžete nechať čiastočne porásť popínavými rastlinami, napríklad divým viničom.

Atmosféra orientu
Ak je vaša záhrada inšpirovaná orientom, mal by sa tento fakt odraziť aj na výbere oplotenia, respektíve na rozhodovaní o tom, aký typ živého plota sa do nej bude hodiť najlepšie. Hoci podobné úvahy najčastejšie končia pletivom pokrytým bambusovými rohožami, ide to aj inak. Výbornou voľbou je napríklad murovaný plot, pred ktorým je ešte jeden živý. Pri takomto riešení môžete použiť aj menej obvyklé rastliny, napríklad vyššie druhy bambusov, ktoré sa do ázijskej záhrady veľmi dobre hodia. Ak chcete, aby bol tento netradičný živý plot ešte atraktívnejší, odspodu ho nasvieťte. Mimochodom, prednosťou bambusov je, že v porovnaní napríklad s tujami rastú podstatne rýchlejšie, navyše sa v záhrade postarajú aj o zaujímavé zvukové efekty.

Vidiecka romantika
O oplotení sa oplatí popremýšľať nielen v meste, ale aj na vidieku. Nie všetko sa totiž bude k vidieckemu domu a záhrade hodiť. V zásade ich môže doplniť drevený, murovaný aj pletivový či kovový plot, hoci aj s náznakom hrdze – výber by mal vždy súvisieť s domom. Dobré je držať sa pritom zásady, že v rámci jedného priestoru sa má použiť len jeden typ oplotenia (na výnimky by si mali trúfnuť len architekti). Na vidieku sa priam žiada zasadiť k plotu aj popínavú ružu, prípadne inú popínavú kvitnúcu drevinu – napríklad plamienok. Takéto spojenie je naozaj atraktívne, aj keď v plnej kráse sa ukáže až po niekoľkých rokoch od výsadby.

Miesto na kvety
Drevené ploty, aj keď sú náročnejšie na údržbu, sú mimoriadne príťažlivé a opäť si získavajú pozornosť nielen na vidieku, ale aj v mestskom prostredí. Navyše, drevo tu otvára pomerne široký priestor na kreativitu. Zaujímavý môže byť napríklad drevený plot natretý výraznou sýtou farbou. Pri každom takomto plote sa iste nájde miesto aj na kvety – plot doplnený aspoň malým kvetinovým záhonom určite nebude pôsobiť stroho či nezaujímavo. Môžete tu pestovať trvalky, letničky aj ruže, farebnosť kvetov je pritom dobré zladiť s farbou plota

 

Praktický zelený
Živý plot z ihličnanov, prípadne iných vždyzelených drevín, je univerzálnou voľbou – nič ním nepokazíte v meste ani na vidieku, hodí sa k moderným aj starším domom a je zelený (a teda efektný) bez ohľadu na to, či je leto alebo zima. Toto riešenie má pritom aj ďalšie prednosti. K tým najdôležitejším patrí schopnosť zelenej plochy zachytávať prach, tlmiť hluk a vytvárať príjemnú mikroklímu. A ak spojíte živý plot s pletivovým, znížite tým aj pravdepodobnosť výskytu neželaných návštevníkov na vašom výsostnom území. Nádherný je napríklad vždyzelený živý plot z rovnakých tují. Ak ho chcete mať ukážkový čo najskôr, investujte do väčších jedincov.

Pohľad k susedom
Ak máte so susedmi dobré vzťahy, nemusíte sa od nich úplne izolovať. V plote môžete nechať priehľad, cez ktorý sa budete môcť porozprávať, a okrem rád a skúseností si vymeniť hoci aj prebytky zeleniny či domáci ovocný koláč. Tento prvok sa hodí aj vtedy, ak túžite po výhľade do okolia – do peknej krajiny či na zaujímavý strom, alebo chcete usmerneným pohľadom urobiť radosť okoloidúcim zvedavcom. Rôzne priehľady v plotoch sú momentálne trendovou záležitosťou a s trochou fantázie ponúkajú naozaj pestré možnosti. Napríklad časť priehľadu, porastená popínavými rastlinami, získa auru tajomnosti.

Zdroj: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o. 

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia