Rastliny na vyššej úrovni

17. 04. 2011
Zdieľať

Nejde o nijaké rastlinné kastovníctvo. Vy, ktorí máte záhradu na svahu, určite už tušíte, o čom bude reč. Taký suchý múrik či skalka urobia síce cennú službu, ale o skutočný zmyslový zážitok sa postarajú tie správne rastliny.

Starostlivosť o rastliny v skalkách a múrikoch

Po vysadení rastlín je dôležitá zálievka (najmä počas slnečného a teplého počasia). Zalievať treba vo forme jemného poprašku, aby sa nevyplavila zemina alebo drobná sutina. Aby sa predišlo zapareniu rastlín, vysušeniu listov a šíreniu plesní, zalievajte skalku neskoro večer alebo skoro ráno. Nemenej podstatné je aj odburiňovanie. Je to síce prácna, ale nevyhnutná činnosť. Ak ju zanedbáte, riskujete, že niektoré buriny sa rozmnožia natoľko, že potlačia rast alebo úplne vytlačia vysadené rastliny.

Zo škár medzi kameňmi vytrhávajte burinu (aj s koreňmi) pomocou dlhej pinzety. Agresívnejšie druhy burín možno zlikvidovať chemicky – herbicídmi (roztok nanesiete štetcom na listy burín v skalke). V skalke sa odporúča napadnutú rastlinu zlikvidovať a nahradiť ju po čase novou, prípadne inou.

Čo sa týka prihnojovania, na jar sa odporúča priložiť k niektorým, najmä ku kvitnúcim druhom zopár granúl priemyselného viacložkového hnojiva. Ešte pred letom nezabudnite strihať odkvitnuté trsy skalničiek, ako sú tarice, taričky, floxy a podobne. Mnohé, predovšetkým rýchlejšie rastúce druhy treba obmedzovať v raste rezom, priebežne ich vyberať z pôdy a rozdeliť na menšie trsy. Okolie skalničiek dosýpajte drobnou kamennou sutinou.
 

 
Základom peknej skalky by mali byť väčšie aj menšie kamene. Nikdy nie ostré, skôr zaoblené. Pri ukladaní kameňov kopírujte prírodu – vzpriamené balvany nepôsobia prirodzene ani harmonicky.   Aj miesta pod svahmi či múrikmi možno skrášliť, napríklad okrasnými trávami, dlhokvitnúcimi a nenáročnými kobercovitými trvalkami, cibuľovinami či zakrpatenými listnatými drevinami. Rastliny by však nemali svah zakrývať.


 

 
Zvončeky sú ideálne do svahov, suchých múrikov aj skaliek. Sú pestovateľsky nenáročné, druhovo rozmanité a rýchlo sa rozrastajú. Po čase vytvoria bohato kvitnúce trsy. Rozmnožiť ich možno delením trsov po odkvitnutí. Vhodnejšie je zvoliť poliehavé ako vzpriamene rastúce druhy.   Nápadité kombinácie možno vytvárať aj na svahu. Modrá a strieborná – dokonalá dvojica. Mimochodom, modrá je v záhradnej tvorbe momentálne veľmi trendová.
 
Strohé a na prvý pohľad nezaujímavé betónové tvárnice možno oživiť kobercovitými a bohato kvitnúcimi trvalkami, napríklad taricami, taričkami, mydlicami alebo floxom. Sucho a slnko týmto rastlinám neprekáža. Po odkvitnutí ich však treba ostrihať, aby si udržali kobercovitý tvar.   Levanduľa je ozdobou slnečných múrikov. V lete počas kvitnutia je nádherná, v zime sú zaujímavé zasa jej drobné striebristé lístky. Na jar ju treba ostrihať, aby si udržala kompaktný tvar.

Stavba suchého múrika

Suchý múrik sa stavia bez malty. Ak pri stavbe budete postupovať správne, múrik vydrží bez úprav veľa rokov, v opačnom prípade sa po krátkom čase rozpadne. Voľne stojaci suchý múrik musí mať uhol sklonu približne 60 %, pričom dole by mal byť širší a hore užší; múrik na svahu by sa mal opierať o svah. Základy by mali byť hlboké 40 cm (závisí to od výšky múrika, vhodná výška je 50 až 100 cm). Alfou a omegou každého suchého múrika by mala byť drenáž (najmä pri nepriepustnom podloží). Najčastejšie ju tvorí drenážna rúra a štrkové podložie, z ktorého voda presakuje do drenážnej rúry.

Kamene (vhodnejšie sú krátke) treba klásť vedľa seba a nad seba v rovnej alebo oblúkovitej línii. A čo je podstatné – používajte len jeden druh. Prvé kamene, tie najsilnejšie, treba zapustiť asi do polovice podložia, približne 30 až 40 cm od svahu (vznikne tak priestor na spevňujúci výplňový materiál). Po dokončení jedného radu treba zasypať medzeru medzi svahom a múrikom štrkovitou zeminou – múrik bude stabilnejší. Kamene sa musia navzájom prekrývať, zabráni sa tak vzniku medzier v tvare kríža. Múrik treba zakončiť vrstvou plochých a mierne prečnievajúcich kameňov. Rohové kamene by mali byť skôr dlhšie ako vyššie.
 

 
Stále trendové sú aj kamene v záhonoch s drevinami alebo okrasnými trávami. Napriek tomu, že tento záhon je na rovine, nepôsobí neprirodzene. Inak sú skalky na rovine nepekné a radšej by ste sa myšlienky na ne mali vzdať.   V tomto prípade je prostredníctvom múrika zaujímavo vyriešená terénna nerovnosť. V spojení s pekným trávnikom je celá kompozícia veľmi pôsobivá.
 
V skalke či na svahu sa osvedčí borovica kosodrevina (Pinus mugo). Je pestovateľsky nenáročná a s pribúdajúcim vekom veľmi efektná. V ponuke je niekoľko zaujímavých kultivarov.    Do svahov s miernym sklonom vysaďte okrasné trávy, nižšie trvalky a letničky. Príjemne pôsobí výsadba v štýle „tón v tóne“. Už o rok po výsadbe môže byť svah na nepoznanie.
 
Klinčeky sa postarajú o nádherné vône a farby. Kvitnú pomerne dlho a z roka na rok sú krajšie. Ich okolie vysypte drobnou kamennou sutinou.   Ak nemáte záhradu, štrkový minizáhonček si môžete vytvoriť aj na balkóne či terase v dostatočne priestrannej nádobe. Tú treba umiestniť na slnečné miesto a sem-tam zaliať.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 09/2008.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: rastliny skalka záhrada
Zdieľať článok

Diskusia