Typy a umiestnenie záhradného nábytku

20. 07. 2005
Zdieľať

Ani najkrajšia obytná záhrada by nebola úplná, keby v nej chýbal najdôležitejší prvok na obývanie – záhradný nábytok. Nábytok do záhrady sa líši od vnútorného zariadenia domu či bytu, lebo musí mať niektoré úžitkové vlastnosti odlišné a postačujúci je oveľa užší sortiment.

Na jednoduchý oddych s obdivovaním prírodných zákutí slúžia lavičky alebo jednotlivé sedačky, radšej s operadlom ako bez neho. Pri posedení so stolovaním musíme mať stôl doplnený stoličkami alebo kresielkami, prípadne servírovací stolík či odkladací pult. Na opaľovanie a oddych (pri bazéne) slúžia pevné alebo sklápacie ležadlá. Zábavné sedenie najmä pre deti umožňujú nekryté alebo kryté (tzv. hollywoodske) hojdačky.

Typy

Záhradný nábytok sa krátkodobo alebo dlhodobo umiestňuje von, preto musí byť predovšetkým odolný proti nepriaznivým poveternostným vplyvom – prudkému slnku, vzdušnej a zemnej vlhkosti, dažďu, chladu (i mrazu) – a rýchlemu striedaniu týchto vplyvov. Okrem toho má byť pohodlný, stabilný, trvanlivý, primerane masívny a vkusný. V záhrade používame dva typy nábytku: stabilný (zabudovaný) nábytok a prenosný (mobilný) nábytok.

Stabilný nábytok je vonku umiestnený trvalo (aj v zimnom období), je zapustený do zeme alebo zabudovaný ako stavebný prvok v záhrade, a preto by mal byť súčasťou jej architektonického riešenia. Stavebné prvky sa dajú navrhnúť tak, aby plnili viacero funkcií (oporný múrik možno pri úprave výšky a koruny využiť na príležitostné sedenie a pod.). Stabilný nábytok musí byť masívny (vo voľnom priestore sa všetko zdá menšie než v priestore uzavretom stenami), musí harmonizovať s okolím materiálovo i farebne a byť odolný proti poveternostným vplyvom.


Prenosný nábytok musí byť predovšetkým ľahko prenášateľný, lebo v čase nepoužívania ho schovávame pod prístrešok a na zimu odkladáme dovnútra. Musí byť úsporne skladovateľný, aby zaberal čo najmenej miesta, najlepšie skladací alebo stohovateľný. Mal by byť primerane odolný a jeho menšia hmotnosť nesmie ísť na úkor pevnosti. Pätky nožičiek by mali byť širšie, aby sa nezabárali do pôdy a nevnikali do rýh medzi dlaždicami. Môže farebne i materiálovo kontrastovať so svojím okolím.

Umiestnenie

Záhradný nábytok umiestňujeme na terasách a odpočívadlách, grilovacích miestach a pri vonkajších kozuboch, okolo ohnísk a na miestach pekných vyhliadok do zákutí záhrady. V blízkosti domu je výhodné používať mobilný nábytok, lebo manipulačné vzdialenosti sú pomerne krátke. Stabilný nábytok je vhodný na vzdialenejších miestach od domu, v zaujímavých kútoch záhrady (lavičky), kam by bolo náročné nábytok prenášať.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradný nábytok
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia