19. 09. 2008
Zdieľať

Hoci je každá záhrada iná, niektoré prvky majú spoločné. Väčšinou sú to rovnaké okrasné dreviny. Túžbou človeka je však vlastniť niečo, čo iní nemajú, niečo, čo je netradičné. Vďaka menej známym drevinám môže byť záhrada zaujímavejšia. Pritom nemusí ísť len o exotické druhy. Niekedy sú veľmi pôsobivé obyčajné kry s neobyčajnými farbami kvetov či listov.

Pekná, aj keď veľmi málo známa je aj abélia (Abelia grandiflora). Túto rastlinu s obľubou sadia v stredomorských záhradách. Objavila sa však už aj v ponuke našich záhradníctiev.

Vždyzelené listnáče do skalky

161589
Daniel Košťál

Jej prednosťou je nielen trváce olistenie (v zime bronzovo sfarbené), ale aj dlhé kvitnutie (drobné ružové kvety sa objavujú počas celého leta). Abélia dorastá do výšky 2 m, ale môžete ju tvarovať do želateľnej výšky. Aby sa jej darilo, vysaďte ju na slnečné a chránené miesto s priepustnou pôdou. Nevyhnutná je zimná prikrývka koreňov – rastlina pri nízkych teplotách namŕza, ale na jar sa veľmi rýchlo zregeneruje.


 


Vždyzelené listnáče do skalky

161588
Daniel Košťál

Do väčšej skalky si môžete vysadiť kyslomilný pieris (Pieris). Drevina je charakteristická celoročnou premenlivosťou, rastie pomaly, vďaka čomu je vhodná aj do menších záhrad. Listy pierisu sú buď zelené, alebo svetlo panašované, na jar sú červené alebo ružové. Takéto nápadné olistenie doplnia v apríli strapcovité súkvetia bielej farby (kvety pripomínajú konvalinky). Pierisy sú vhodnými spoločníkmi pre rododendrony a azalky. Vyhovuje im polotieň a vlhšia pôda. Keď sa rastline darí, dorastá až do výšky 2,5 m.
Na zimu je dôležité nahrnúť ku koreňom rašelinu a suché lístie.
Inšpirácia do vresoviska
Na slnečnom a teplom mieste sa bude dariť drobnolistému hebe (Hebe). Časom rastlina vytvorí efektné nízke, asi 60 cm vysoké a husto olistené kríčky. V prvých rokoch po výsadbe je nutná pravidelná zálievka a pred zimou je dobré k rastlinám nahrnúť rašelinu.

Vždyzelené listnáče do skalky

161590
Daniel Košťál

Správne umiestnenie
Na nedostatok okrasných drevín v sortimente záhradníctiev sa nemožno sťažovať. Ak niektoré zostávajú nepovšimnuté, je to preto, lebo ich názvy sú menej známe, ceny vyššie a vzhľad exotickejší. V arborétach a botanických záhradách máte možnosť spoznať dospelé rastliny v jednotlivých obdobiach roka. Čím sú staršie, tým viac stúpa ich finančná aj estetická hodnota. Aby v záhrade vynikli, mali by byť premyslene umiestnené, vhodné je dobre viditeľné a reprezentatívne miesto, na ktoré je vidieť z domu, terasy či z chodníka smerujúceho k domu. Môžu zatraktívniť predzáhradku, skalku, rozľahlú trávnatú plochu či okolie jazierka. Na týchto miestach budú neprehliadnuteľné.

Záhradná technika


Vždyzelené listnáče do skalky

161592

Bez káblov a zbytočných nervov bude prebiehať úprava krov pomocou benzínových nožníc Dolmar HT-2576 E. Práca vám pôjde doslova od ruky aj vďaka výkonnému motoru 0,88 kW a lište (s dĺžkou 76 cm) s vodiacou rukoväťou s antivibračným systémom a s jednostrannými, protichodne sa pohybujúcimi nožmi.
Akciová cena je 14 990 Sk (akcia platí do 30. 9. 2008). (Dolmar, člen skupiny Makita)
Pri jarnej omladzovacej kúre alebo pri strihaní konárov je samozrejmé, že zostane nejaký ten odpad. Ak niekde v kúte záhrady máte založený kompost, zíde sa vám drvič Viking GE 150. Krátky šikmý lievik a patentovaný otvor v tvare ďatelinového lístka zaisťujú pohodlné aj bezpečné plnenie. Vaše ruky chráni aj elektromechanický bezpečnostný uzáver, ktorý blokuje spustenie nožov pri čistení stroja.

Vždyzelené listnáče do skalky

161595

O stabilitu pri práci sa postarajú veľké kolesá a široký podvozok. Odporúčaná cena je 11 990 Sk. (Viking)

Vždyzelené listnáče do skalky

161594

Nie každý ker je vždyzelený. Niektoré radi robia neplechu – rozhadzujú okolo seba listy na všetky možné smery. A vy sa môžete zblázniť z každodenného boja s hrabľami v ruke. Alebo aj nie, ak budete mať vo výbave záhradného náradia vysávač AL-KO Hurricane 2400 E, ktorý vysáva, fúka, drví… Tento šikovný pomocník zároveň dokáže rozsekať nasávaný odpad, čím ho zmenší až na 90 % pôvodného objemu. Odporúčaná cena je 2 890 Sk. (AL-KO)
Pracovníci vývoja firmy Bosch skoncipovali pre milovníkov záhrady nožnice na kríky Isio, ktoré ako zdroj energie využívajú lítium-iónové akumulátory (technikou, ktorá sa osvedčila pri mobilných telefónoch a notebookoch). Vážia len 500 g, čiže sú ľahké ako šálka kávy – tento fakt určite ocenia vaše ruky pri záhradných prácach.

Vždyzelené listnáče do skalky

161593

Ak k sume 2 390 Sk pridáte 710 Sk, dostanete ako zvláštne príslušenstvo druhú čepeľ na strihanie trávnika, ktorú môžete v prípade potreby jednoducho vymeniť. (Bosch)

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 08/2008.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: okrasné dreviny záhrada záhradná technika
Zdieľať článok

Diskusia