02. 12. 2005
Zdieľať

A je tu zima. V záhrade zavládol pokoj, všetko je zahalené do studeného sivého oparu, rastliny dekoruje inovať a záhony prikrýva snehový poprašok. Aj v tomto čase však môže byť záhrada atraktívna. Postarajú sa o to ihličnany a vždyzelené dreviny. Prázdne hlinené črepníky treba z vonku rýchlo premiestniť do pivnice. A keď zasvieti zimné slnko, ešte možno ošetriť drevené lavičky a pergoly konzervačným prípravkom. Počas dní, keď nemrzne, by sa mali zalievať mladé vždyzelené dreviny a ihličnany v záhonoch či nádobách. Začiatkom decembra si nezabudnite v záhrade narezať konáre čerešne na rýchlenie – barborky. Toto obdobie môžete využiť na vlastnoručnú výrobu adventného venca, na štúdium odbornej literatúry a plánovanie zmien v záhrade.

Kvet mesiaca – hamamel


December v záhrade

36989

V našich záhradách sa hamamel mäkký (Hamamelis molllis) pestuje zatiaľ málo. Táto okrasná drevina podobná lieske zaujme svojimi kvetmi, ktoré sa objavujú často až počas adventu a Vianoc. Hamamel rastie pomaly až do výšky 3 až 5 m. Aby každoročne bohato kvitol, vyžaduje svetlé alebo polotienisté miesto s humóznou a vlhkou pôdou. Hamamely treba vysádzať len na jar a s koreňovým balom. Rez nie je potrebný, pretože poškodzuje charakteristický rozložitý tvar tejto dreviny. Hamamely sa najlepšie uplatnia ako solitéry v blízkosti domu, na mieste viditeľnom napr. z obývacej izby. Medzi najznámejšie druhy patrí okrem hamamelu mäkkého aj hamamel prostredný (Hamamelis intermedia), hamamel virginský (Hamamelis virginiana) alebo hamamel japonský (Hamamelis japonica). Ich kvety sú podľa kultivaru žlté, oranžové alebo červené.


December v záhrade

36991

Začnite s rezom drevín

Ak je vonku pekné počasie a nemrzne, môžete začať prerezávať husté okrasné kry. Na neolistených rastlinách dobre vidieť aj vnútro kra a usporiadanie vetvičiek. V zásade by sa mali odstrániť staré, choré a polámané vetvičky, ktoré zbytočne zahusťujú vnútornú časť kríkov. Väčšie rany treba ošetriť štepárskym voskom. Nastrihané vetvičky možno rozdrviť v drviči záhradného odpadu a použiť na kompost.


Oblečte záhradu


December v záhrade

36992

Keď hrozí prudký pokles teplôt, prikryte chúlostivejšie rastliny, napr. skalničky, vresovce a dvojročné rastliny chvojkami, ktoré ste si na jeseň pripravili do zásoby. Popínavé ruže, mladé ihličnany, vždyzelené a exotické okrasné rastliny obaľte bambusovými rohožami. Aj stromčekové ruže treba najneskôr na začiatku decembra obaliť netkanou textíliou alebo jutovinou. Okrasné trávy zviažte hrubým špagátom, aby boli ich koreňové krčky chránené pred premokrením a aby trsy neklesali k zemi pod ťarchou snehu. Občas skontrolujte, či je zimná prikrývka dostatočne pevná a účinná.


December v záhrade

36993

Starostlivosť o izbové rastliny

Rastliny pestované v interiéroch majú v zime obdobie vegetačného pokoja, no napriek tomu vyžadujú najviac starostlivosti. Zalievajte ich s mierou odstátou vodou s teplotou 18 až 22 ºC. Prihnojovať stačí jedenkrát mesačne, kvitnúce druhy jedenkrát za dva týždne. Izbové rastliny treba chrániť horúcim vzduchom z tepelného zdroja a pred studeným vzduchom a prievanom, ktorý vzniká vetraním. Rastliny s veľkými kožovitými listami bude treba postrekovať, prípadne raz do týždňa osprchovať vlažnou vodou. Naopak rastliny s jemnejšími a chlpatejšími listami postrekujte čo najmenej. Priebežne kontrolujte aj zdravotný stav rastlín, aby ste zabránili šíreniu chorôb a škodcov na iné izbové rastliny.

Svetlo z lampáša


December v záhrade

36994

K obdobiu adventu a Vianoc patrí aj trochu romantiky. Atmosféru možno doladiť pomocou svetla sviečky alebo kahančeka. Ako však udržať svetlo čo najdlhšie a chrániť pred silným vetrom a snehom? Zakrytý lampáš dodá záhrade sviatočnú atmosféru a dobre ochráni plameň. Lampáš na kahance z galvanizovanej ocele a skla (vysoký 21 cm) predáva Ikea. Jeho cena je 129 Sk.

Tip na dekoráciu: Vianoce na terase

Sviatočnú atmosféru možno vyčariť pomocou okrasných rastlín aj na terase či balkóne. Umiestnite sem rozličné druhy ihličnanov a vždyzelených drevín s farebnými plodmi (cezmína, skimia) v nádobách. Nezabudnite na imelo, kôru, rôzne šišky, machové a prútené gule a na vianočné kovové a drevené dekorácie. Chýbať by nemal ani kvitnúci exemplár čemerice či lampášik s kahančekom. Spôsob aranžovania závisí len od vašej fantázie – výsledok môže byť veľmi pôsobivý. Nezabudnite na kŕmidlo pre vtáctvo, ktoré by malo byť chránené pred nepriaznivým počasím aj pred mačkami. Ideálne sú závesné kŕmidlá.


December v záhrade

36995

Tip na knihu: Herta Simonová – Izbové rastliny

Vydavateľstvo Príroda ponúka úspešnú knihu o izbových rastlinách, ktorá vám pomôže pri výbere vhodných izbových rastlín aj na špeciálne stanovištia. Nájdete v nej názorné opisy obľúbených, menej známych i nových izbových rastlín. Rastliny sú rozdelené podľa rodov do troch hlavných skupín: rastliny s ozdobnými kvetmi, rastliny s ozdobnými listami a kaktusy a sukulenty. Na základe fotografií a údajov o rastlinách ľahko zistíte aj názov darovanej rastliny a jej požiadavky na pestovanie. Cena tejto vyše 200-stranovej publikácie je 447 Sk.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: december hamamel Vianoce zahdec záhrada
Zdieľať článok

Diskusia