22. 02. 2006
Zdieľať

Optimálne dávky a spôsoby prihnojovania okrasných stromov a krov sa líšia podľa druhov, stanovíšť aj jednotlivých fáz rastu drevín. Ak sme zodpovedne pripravili pôdu výsadbových miest, prihnojovanie nie je v prvých rokoch po výsadbe na trvalé stanovište nutné. Keď však majú dreviny slabé prírastky, bledú farbu listov alebo zle kvitnú, musíme prihnojiť.

Ďalším dôvodom prihnojovania môže byť chloróza alebo odumieranie drevín, ktoré naznačujú, že musíme upraviť pôdnu reakciu (zvýšiť alebo znížiť pH faktor pôdy). Nenormálne sfarbenie čepele listov okolo nervov alebo väčšia náchylnosť na niektoré choroby ukazujú na nedostatok stopových prvkov v pôde. Uvedené príznaky však môžu nastať aj pri nedostatku vlahy, keď niektoré prvky v pôde sú v takých koncentrovaných roztokoch, že ich rastliny (najmä mladé výsadby) nedokážu využiť. Ak dreviny rastú zdravo a majú optimálne prírastky, nachádzajú v pôde všetko potrebné a prihnojovať netreba.

Najlepším prihnojením je nastlatie a zapracovanie organických hnojív – kompostu, prehnojenej rašeliny alebo vyzretého maštaľného hnoja. Pri prihnojovaní kombinovanými umelými hnojivami (NPK, cererit a pod.), ktoré pôsobia veľmi rýchlo, prepočítavame dávku na 20 až 30 g čistých živín na m2 pre listnáče, ihličnanom však stačí polovičná dávka (prvý rok po výsadbe ihličnany a vždyzelené dreviny nehnojíme vôbec).


Prihnojovanie drevín

46007

Prihnojovanie jednozložkovými umelými hnojivami musíme uvážiť podľa účinkov ich pôsobenia. Dusíkaté hnojivá podporujú rast listov a letorastov, ale nadbytok dusíka spôsobuje nadmerný rast zelených častí na úkor kvetov a plodov a rastliny sú fyziologicky náchylné na hubové choroby. Prihnojenie dusíkatými hnojivami v júli a neskôr vyvoláva oneskorené vyzrievanie letorastov a zmenšenie odolnosti proti mrazu. Draselné hnojivá podporujú vyzrievanie a spevňovanie všetkých pletív a tkanív dreva a zlepšujú odolnosť proti mrazu. Nesmú však obsahovať veľa chloridov. Fosforečné hnojivá podporujú vývin kvetných púčikov, kvetov, plodov a semien. Vápenaté hnojivá (vápenný prach) nakyprujú ťažšie zlievavé pôdy a neutralizujú kyslé pôdy. Každá rastlina potrebuje vápnik aj ako živinu. Vápnik podobne ako draslík zvyšuje mrazuvzdornosť drevín.


Prihnojovanie drevín

46009

Stopové prvky dodávame v špeciálnych hnojivách, poprípade ich obsahujú niektoré kombinované hnojivá. Ak chceme použiť mimokoreňovú výživu, použijeme hnojivo na listy, pričom vychádzame z rovnakých zásad ako pri hnojení do pôdy a riadime sa návodom. Na začiatku vegetačného obdobia je vhodné použiť pomaly rozpustné granulované priemyselné hnojivá, ktorých zrná majú živicový obal, umožňujúci postupné uvoľňovanie živín v závislosti od teploty prostredia. Pre veľké dreviny sa používajú aj väčšie hnojivé kužele, menšie tabletky alebo tyčinky. Koncom marca alebo v apríli ich treba zatlačiť do pôdy ku koreňom dreviny zhruba v priemete obvodu koruny. Živiny sa budú uvoľňovať postupne počas vegetačného obdobia.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: dreviny hnojenie záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia