Pohľad cez sklo dovnútra skleníka.
Zdroj: Shutterstock/Grapa, photographer_K

S vyberaním nového skleníka začnite už v zime

21. 12. 2023 Zdieľať

Možno si hovoríte, prečo práve v zime vyberať skleník, ktorý využijete až v nadchádzajúcej sezóne? Dáme vám niekoľko tipov, ktoré vás možno presvedčia, prečo je zaobstaranie skleníku v zimnom období dobrý nápad. A predovšetkým vám poradíme, podľa čoho nový skleník vyberať.

Výber správneho kusu, ktorý bude spĺňať vaše očakávania, si vyžaduje čas, ale aj niektoré prípravy na vašej záhrade. V ponuke je pomerne veľké množstvo variantov a môže trvať, než sa vo výbere zorientujete. Počas zimných mesiacov však máte dostatok času rozmyslieť si umiestnenie, veľkosť, typ podkladu, kotvenie a materiál, z ktorého budete mať skleník vyrobený.

Čas aj cena hrajú pre vás

Asi najdôležitejším dôvodom pre obstaranie skleníka v zimnom období, okrem dostatku času na výber, je včasná príprava stanovišťa pre budúce pestovanie rastlín. Pôda v záhonoch je po sezóne čerstvá a nakyprená, má teda čas „si sadnúť“ a tesne pred výsadbou rastlín ju už môžete len doplniť do požadovanej výšky. Zároveň, až počas jesene a zimy pôda premrzne a bude sneh, pri následnom príchode teplejšieho počasia sa sneh začne rozpúšťať a zeminu veľmi dobre zvlhčí, čo je pred výsadbou výhodné. Už na konci februára tak môžete do skleníka vysievať skoré odrody reďkoviek alebo mrkvy.

V posledných rokoch miernejšia zima, a s tým spojené neskoršie premŕzanie pôdy sa môže hodiť aj na stavbu základov pod skleník. Niektoré typy skleníkov vyžadujú ukotvenie na betónovú výmurovku, ktorá by mala byť v úplnej rovine, aby sa konštrukcia skleníka neskrútila a neponičil sa použitý materiál, teda komôrkový/dutinkový polykarbonát alebo sklo. Počas zimných mesiacov máte na zhotovenie základov viac času a pred samotným obstaraním a montážou skleníka máte polovicu úspechu už za sebou.

Hriadky paradajok dozrievajúcich v skleníku.

Zdroj: Shutterstock/Grapa, photographer_K

Ďalšou veľkou výhodou obstarania skleníka pred nadchádzajúcou sezónou je obstarávacia cena. Je vcelku bežné, že sa pred sezónou mierne zvyšujú ceny a skleník by sa vám mohol o niekoľko desiatok eur predražiť. Výrobcovia tiež nie sú toľko zaťažení množstvom objednávok a je teda pravdepodobné, že vami vybraný skleník bude pripravený a doručený v termíne, ktorý sa môže v jarnej sezóne predĺžiť.

Výber skleníka krok za krokom

Keď už viete, akú sú výhody pri obstarávaní skleníka v zime, môžeme sa pozrieť, podľa čoho skleník vyberať.

1. Umiestnenie skleníka – najdôležitejší faktor pri výbere skleníka je práve jeho umiestnenie. Dôležité je vybrať miesto, kde je po väčšinu dňa dostatočný prísun svetla. Ideálne zvoľte južnú stranu.

2. Materiál a tvar skleníka – na presklenie sa používa buď polykarbonát alebo sklo. Pokiaľ zvolíte skleník z polykarbonátu, môžete vyberať z dvoch tvarov, a to oblúkový skleník alebo hranatý skleník. Pri skleníku zo skla je možné zvoliť iba hranatý tvar. Oba materiály majú svoje klady a zápory.

3. Ukotvenie skleníka – existujú dva základné varianty, a to ukotvenie do zeme, alebo na betónovú výmurovku.

a) Pri ukotvení do zeme sa zakopávajú tzv. predĺžené profily, ktoré sú už súčasťou konštrukcie skleníka. U hranatých skleníkov sú súčasťou balenia kotevné sady alebo zemné skrutky a je aj možnosť dokúpiť kovovú základňu.

b) Pokiaľ chcete skleník upevniť na betónovú výmurovku, ktorá môže byť vystavaná napríklad zo strateného debnenia je dobré mať už túto základňu pripravenú. Na betónovú výmurovku potom pripevníte konštrukciu pomocou uholníkových profilov/vinglov, ktoré nemusia byť súčasťou balenia a musia sa dokúpiť.

4. Výber príslušenstva – skleník si tiež môžete dovybaviť rôznymi ďalšími vylepšeniami. Veľkým pomocníkom je automatický otvárač okien, ktorý sa pri náraste teploty sám vysúva a zaistí tak vetranie skleníka a zabráni prípadnému prehriatiu rastlín. Nie všetky skleníky však túto možnosť ponúkajú. Príslušenstvo skleníka je preto pri výbere skleníka dobré zohľadniť.

5. Montáž skleníka – hoci sa to nemusí zdať, zdanlivo rovnaké záhradné skleníky sa môžu výrazne líšiť v postupe a prácnosti montáže. Niektoré skleníky ľahko zmontujete v priebehu niekoľkých hodín, pri iných vám postavenie zaberie aj niekoľko dní. Výraznú inováciu v tomto smere napríklad prinášajú skleníky LEGI s už predmontovanými čelami, ktoré vám pri zostavovaní ušetria veľa času aj starostí.

Výber skleníka už počas jesenných a zimných mesiacov so sebou nesie celý rad výhod. Záhradné skleníky ale môžete bez obáv kupovať aj kedykoľvek inokedy, v ponuke sú po celý rok. Čím skôr však s výberom začnete, tým lepšie budete na sezónu pripravení.

Foto: Grapa, photographer_K /Shutterstock
Zdroj: PR článok odsuseda.sk

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: pestovanie rastlín skleník
Zdieľať článok
Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návodUrob si sám

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návod

Záhrada ako životný štýl: Rozmanitosť trendov na rok 2024 vás nadchneZáhrada

Záhrada ako životný štýl: Rozmanitosť trendov na rok 2024 vás nadchne

Spoznajte tajomstvá pestovania kvetín v závesných kvetináčoch: Takto budú kvitnúť celé leto!Urob si sám

Spoznajte tajomstvá pestovania kvetín v závesných kvetináčoch: Takto budú kvitnúť celé leto!

Vedeli ste, že z banánu dokážete vypestovať banánovník? Ukážeme vám, ako na to!Urob si sám

Vedeli ste, že z banánu dokážete vypestovať banánovník? Ukážeme vám, ako na to!