Terasa na dokonalý relax? Takto si ju zariadite, aby ste z nej vyťažili všetok potenciál
Či už je terasa súčasťou záhrady alebo bytového domu, je rozhodne miestom, kde chce každý z nás počas teplých dní tráviť väčšinu voľného času. Doprajte si na nej všetko, na čo máte priestor a čo vám robí radosť.
Začnite nábytkom
Ak máte dostatok miesta, určite si doprajte pohodlnú pohovku s vysokou opierkou a mäkkými vankúšmi, na ktorej sa dá aj ležať. Do menších priestorov sú vhodnejšie multifunkčné kúsky, ako sú rozkladacie stoly alebo stohovateľné kreslá. Siahnite po štíhlych a elegantných súpravách, ktoré budú pôsobiť čisto a nenápadne a priestor opticky nezahltia. Pri výbere stoličiek a kresiel myslite aj na manipuláciu s nimi.
Masívne (drevené či kovové) stoličky sú pevnejšie a neodfúkne ich ani silnejší vietor, ľahké (plastové, ratanové či hliníkové) kreslá zas bez väčšej námahy presuniete, kam potrebujete. Obľúbeným riešením sú lavice, a to najmä s úložným priestorom, kam si môžete odložiť deky, vankúše a iné drobnosti. Vhodné je umiestniť ich k stene, o ktorú sa pri sedení možno oprieť.
Ako v obývačke
Ak sa na terase chcete cítiť ako v obývačke, bez textílií to nepôjde. Ak bude váš čalúnený nábytok, sedacie vaky a vankúše vystavené slnku a dažďu, zvoľte kvalitné výrobky, ktoré odolávajú vode, prachu a iným nečistotám. Uistite sa, že poťah sa dá sňať a vyprať v práčke. Exteriérové koberce spríjemnia chodenie bosými nohami po nerovnom či rozpálenom povrchu a navyše vyzerajú krásne. Sú vyrobené z vlákien polyméru a majú odolný, hladký a prakticky celoročne bezúdržbový povrch. Priaznivci prírodných materiálov môžu siahnuť po kobercoch zo sisalu, bambusu alebo kokosových vlákien. Odolávajú vlhkosti a dažďu a môžete ich pokojne využiť na balkóny či zakryté terasy. Na zimu je však vhodnejšie zrolovať ich a uskladniť.
Vonkajší nábytok zaberá najviac miesta, takže pri rozhodovaní o tom, koľko miesta na sedenie budete potrebovať, je dôležité byť realistický – ak sa nechystáte robiť pravidelné posedenia pre 10 či viac ľudí naraz, neprepĺňajte terasu zbytočnými stoličkami a rozmernými pohovkami, ktoré vám zbytočne ukrajujú z priestoru.
Ukryte sa pred slnkom
Tieň na terase oceníte hlavne počas horúcich dní. Na výber máte niekoľko možností. Štýlovou tieniacou plachtou si môžete vytvoriť tieň presne tam, kde ho práve potrebujete. Keď nadíde jeseň, jednoducho plachtu zložíte dole. Vodoodolné plachty vás ochránia aj pred drobným dažďom. Markízy sa ovládajú pomocou kľuky alebo elektromotorom s diaľkovým ovládaním a veterným senzorom. Veľkým trendom sú zvislé markízy (bočné clony), ktoré sa využívajú predovšetkým na zatienenie balkóna a bytových terás.
Pergoly sú vďaka svojej konštrukcii stabilnejšie a vynikajú všestrannosťou. Možno ich vybaviť markízou, baldachýnom, prekryť polykarbonátom alebo sklom. Medzi najluxusnejšie varianty patria bioklimatické pergoly, ktorých lamely sa dokážu naklopiť, čím buď odrazia slnečné lúče, alebo vytvoria plnú strešnú konštrukciu, ktorá chráni pred snehom a dažďom.
Nebuďte potme
Čas strávený vonku si rozhodne predĺžite dobre rozvrhnutým vonkajším osvetlením. To musí v prvom rade odolávať dažďu, vetru, snehu, mrazom i letným horúčavám. Vždy si zvoľte svietidlá s vysokým stupňom ochrany (aspoň IP44), a to aj vtedy, keď máte terasu krytú. Hlavný zdroj svetla môže mať podobu stropného osvetlenia, prípadne bodových reflektorov.
Následne v priestore strategicky rozmiestnite niekoľko mäkších a jemnejších svetiel – obľúbené sú sviečky, lampáše, stolové lampy či girlandy, ktoré vonkajšiemu prostrediu dodajú extra čaro. Trendovým riešením sú bodové LED svietidlá, ktoré možno zabudovať do stropu a vytvoriť tak v priestore akúsi svetelnú oblohu; vodotesné LED svietidlá zapustené do podlahy alebo LED pásy, ktoré môžu byť vedené po okrajoch terasy, stĺpov či zábradlia.
Záhrada v kvetináčoch
Či už máte terasu so záhradou alebo bez nej, zeleň v kvetináčoch by na terase rozhodne nemala chýbať. Pestovateľsky nenáročné sú husté okrasné trávy, ktoré sú pekné aj v zime. Ak bývate v byte, umiestnite ich do výšky okolo zábradlia, vznikne vám pekná zelená kulisa. Príjemným spoločníkom bude aj listnatý strom či kvitnúca drevina zasadené v mohutnom črepníku. Ak nemáte veľa miesta, zvoľte popínavé rastliny, ktoré sa budú plaziť po stene.
Presťahujte kuchyňu
Milovníci piknikov a grilovačiek nám isto dajú za pravdu, že varenie na čerstvom vzduchu má svoje čaro. Kam ju umiestniť a ako ju zariadiť? Kuchyňa umiestnená v blízkosti vstupu do domu ušetrí kroky pri servírovaní a nosení zásob zvnútra. Určite zvážte tienenie, ktoré oceníte počas intenzívneho slnka, ale i nečakanej prehánky.
Dôležitý je aj prívod pitnej vody a, samozrejme, dobré osvetlenie. Nezabudnite na dostatočnú pracovnú plochu, aby ste mali miesto na prípravu jednotlivých jedál. Pokiaľ máte terasu ďalej od domu, zadovážte si menšiu vonkajšiu chladničku, nech sú zásoby potravín a chladené nápoje vždy poruke.
Zelené steny
Ak vám chýbajú výhľady do okolia alebo pre zeleň nemáte dostatok miesta, nezúfajte. Premeňte vysoké steny, ploty či múry na sviežu kulisu. Možností, ako vytvoriť živú stenu, je viac – od kvetináčov zavesených na vertikálnom ráme až po sofistikované modulárne hydroponické panely. Ak sa dá, vyhnite sa orientácii na južnú stranu, na ktorej hrozí prehrievanie substrátu. Pri výbere konkrétnych rastlín dajte prednosť rýchlo a kompaktnejšie rastúcim nevysokým druhom.
NÁŠ TIP
Vysadená zeleň šetrí priestor na stolovanie a zároveň vytvára dojem sviežej záhrady.
Hoďte sa do vody
Predstavte si, že prídete domov po náročnom pracovnom dni a čaká vás vaša vlastná vírivka. Oddych v teplej vode si môžete vychutnávať po celý rok vo dne v noci a nemusíte nikam cestovať ani platiť za hodinové vstupy. Aby ste mali z kúpeľa čo najväčší pôžitok, nájdite vírivke miesto, kde budete mať dostatok súkromia a bude čo najďalej od zvedavých pohľadov susedov či okoloidúcich z ulice (napríklad v rohu terasy).
Ak so súkromím problém nemáte, umiestnite ju tak, aby ste z nej mali čo najkrajší výhľad do okolia. Medzi populárne domáce vírivky patria aj tie nafukovacie. Okrem toho, že sa ľahko obsluhujú a premiestňujú, sú aj spratné a nenáročné na údržbu. Ich životnosť však nie je dlhá a počas zimy sa musíte horúceho kúpeľa v exteriéri zriecť. Ak si chcete bublinky užívať celoročne (na terase so zastrešením), zvoľte vírivú vaňu s kvalitnou akrylátovou škrupinou, ktorá je odolnejšia.
Čoraz obľúbenejšie sú aj drevené kade vyhrievané pieckou. Kým celodrevený sud musí zostať stále naplnený vodou a údržba vody si vyžaduje viac starostlivosti, sud s plastovou vložkou možno aj vypustiť. Ohrev vody je v takejto kadi rýchlejší než v drevenom sude. Vôňa dreva však nie je až taká výrazná ako pri celodrevenom sude a treba počítať aj s vyššou cenou.
Pozvánka do kina
Viete, čo robiť na terase po zotmení? No predsa pozerať film! Na vytvorenie letného kina toho veľa nepotrebujete. Film môžete premietať na kúpené premietacie plátno alebo zrecyklovať starú plachtu či iný kus látky. Výhodou kúpeného plátna je jeho stabilita. Premietacie plátna sa vyrábajú z pevnejších materiálov, ktoré sa nekrčia a nepresvitajú. Ak zvolíte plachtu, musí byť čo najrovnejšia, a teda čo najviac napnutá.
Pripevniť ju môžete k vonkajšej stene domu alebo ju napnúť medzi nosné stĺpy pergoly či dva stromy, ak sú dostatočne blízko vedľa seba. Najväčšou investíciou zo všetkého bude projektor. Vyberte si taký, ktorý má vysoké rozlíšenie a HDMI vstupný konektor. Umiestnite ho na rovnú podložku do takej výšky, aby ste ho mohli bezpečne a jednoducho pripojiť. Diaľkové ovládanie a zabudované reproduktory vám uľahčia premietanie nielen v záhrade.
Text: Katarína Paukeje
Foto: IKEA, Olivia Edwards, Laurie Black, Livvyland, Willawood, Bost HLM, Adam Robinson, Robert Sanderson
Zdroj: Časopis Môj dom