Zdroj: Möbelix

Iba vyložiť nestačí! Čo robiť, aby ste záhradný nábytok pripravili na novú sezónu?

16. 04. 2024 Zdieľať

Rozhodli ste sa tento rok začať záhradnú sezónu novým nábytkom? Možno ten váš ešte nebude na tom tak zle, stačí ho iba ošetriť. A ak predsa len bude potrebovať výmenu, poradíme vám, ako vybrať nový.

Zdá sa, že chladným dňom konečne odzvonilo a slniečko oficiálne odštartovalo pobytovú sezónu na čerstvom vzduchu. Je praktické len tak si vybehnúť z obývačky a nadýchať sa jarnej atmosféry. Posedieť si aspoň chvíľu v záhrade, na balkóne či na terase. Určite sa väčšina na túto chvíľu tešila a v predstihu si na ňu pripravila miesto a, samozrejme, posedenie.

Detail na drevený exteriérový stôl s prestieraním.

Zdroj: Möbelix

Starajte sa!

V akej kondícii nájdete nábytok po zime, bude závisieť aj od toho, ako ho po sezóne uskladňujete. Pokiaľ na suchom alebo aspoň chránenom (zastrešenom) mieste a nábytok bol vyčistený aj dobre zakrytý, bude pravdepodobne stačiť iba ho vybaliť a utrieť od prachu.

Drevený nábytok vyrobený z exotických drevín, ako je tík, eukalyptus či akácia, je veľmi vďačný. Pri minimálnej údržbe vám bude slúžiť mnoho sezón. Pred sezónou stačí nečistoty utrieť vlhkou handričkou. Zažratú špinu odstránite mydlom s neutrálnym pH a teplou vodou. Viac poškodený nábytok očistite kefou, povrch odmastite a natrite špeciálnym olejom. Ak vám však neprekáža, respektíve sa vám páči patina, nemusíte nábytok z exotického dreva ani olejovať.

Tip

Pokiaľ by ste drevo chceli oživiť pomocou lazúry, pri exotických a tvrdých drevinách to nie je najšťastnejší nápad. Môže sa stať, že povrch vám časom popraská a začne sa odlupovať. Pri domácich drevinách je to iné, tie si s lazúrou rozumejú. Pred jej nanesením nábytok ošetrite bezfarebným lakom na drevo.

Pohľad na sedenie na krytej terase.

Zdroj: Möbelix

Pri kovovom nábytku postupujte pri bežnej predsezónnej údržbe podobne ako pri dreve – použite vlhkú handričku, prípadne mydlom odstráňte nečistoty. Na odolnejšiu špinu použite kefu. Hliník viac nepotrebuje. Pri oceli bude možno z času na čas potrebný náter, použite prípravky na kov. Predtým je dobré pôvodný náter alebo minimálne poškodenia zbrúsiť kovovou kefou a potom šmirgľovým papierom.

Vďaka hladkému a jednoduchému povrchu sa najjednoduchšie čistí plast. Ten stačí pretrieť vlhkou handričkou s univerzálnym tekutým prostriedkom a potom utrieť dosucha.

Tip

Určite nepoužívajte drôtenky.

Krytá terasa so sedením a rastlinami.

Prečo neoživiť terasové sedenie kobercom? Je veľmi trendy! Zdroj: Möbelix

Vonkajšia obývačka, jedáleň alebo relaxačný kútik?

Akékoľvek zákutie povýšené na obytný priestor sa ráta! Samozrejme, v prvom rade bude záležať na priestorových možnostiach, respektíve limitoch. Potom to už môže byť len o vašich preferenciách. Či budete tráviť čas pod holým nebom za jedálenským stolom pri chutnom jedle alebo dáte prednosť pohodlnej sedačke s konferenčným stolíkom či relaxačnému kreslu, je už len na vás.

Pridávame zopár rád, ktoré oceníte pri kúpe či stylovaní.

  • Pri jedálenskom stole si dajte pozor na výšku, aby sa vám pri ňom dobre sedelo a bez problémov ste mohli zasunúť stoličky. Pri kúpe si všímajte aj nosnosť nábytku.
  • Pri stoličkách oceníte, keď ich bude možné stohovať alebo zložiť. Potom je uskladnenie jednoduchšie. Takisto voľte polohovateľnú opierku chrbta a podrúčky.
  • Ak inklinujete k drevenému nábytku a chcete si jeho údržbu čo najviac uľahčiť, jednoznačne preferujte exotické dreviny. Absolútny víťaz, ktorý toho najviac znesie, je tík.
  • Páči sa vám kovový nábytok? Dôkladne zvážte, kam ho chcete umiestniť. Nohy kovových kúskov totiž bývajú subtílne. Stoličky sa zvyknú zabárať do trávy alebo zapadávať do medzier medzi terasovými doskami.
  • Nevýhodou kovového nábytku je, že pôsobí trochu chladno. Preto je dobré zaobstarať si čalúnené sedáky. Myslia na to aj výrobcovia, a preto kov často kombinujú s „teplejšími“ materiálmi, ako je umelý ratan, syntetické a textilné vlákna alebo drevo. Materiálová kombinácia je in už niekoľko sezón.
  • Máte dostatok exteriérovej plochy, kde si môžete dovoliť viac druhov nábytku? Vtedy je dobré vziať pri výbere do úvahy typ a farbu dreviny. Ak nebudete mať šťastie na jednu sériu, nesnažte sa silou-mocou všetko ladiť do jedného odtieňa. Radšej voľte kontrasty.
Detail na ratanovú sedačku s vankúšmi a dekou.

Nezabudnite na ozdobné vankúšiky, hrejivé plédy a osvetlenie, ktoré podvečer vytvorí príjemnú atmosféru a slúži aj na bezpečnú orientáciu v priestore. Zdroj: Möbelix

Povedzte nám o sebe niečo viac

 

Anketa Záhradný nábytok Mobelix
Aký záhradný nábytok máte doma?

 Článok vznikol v spolupráci s firmou Möbelix.

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: drevený nábytok nábytok z ratanu sedací nábytok záhradný nábytok
Zdieľať článok
Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoruUrob si sám

Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoru

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stálaUrob si sám

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stála

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Skutočná nádhera a dlhá trvácnosť: Masívny farmársky stôl s krásnou kresbou drevaUrob si sám

Skutočná nádhera a dlhá trvácnosť: Masívny farmársky stôl s krásnou kresbou dreva